Logo
Logo

Czas na wysiewanie nasion warzyw. Sprawdź, co, jak i kiedy siać!

Jeśli planujesz samodzielną uprawę warzyw z siewu nasion, ten poradnik jest dla Ciebie! Dowiedz się wszystkiego, co będzie niezbędne, by zacząć wspaniałą przygodę z własnymi uprawami. Zdziwisz się, jakie to łatwe, a smak i radość z własnoręcznie wyhodowanych plonów Cię zachwyci. Wystarczy tylko kilka minut, by przeczytać nasze praktyczne wskazówki, które rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości i pozwolą uniknąć błędów. Własne warzywa są na wyciągnięcie ręki. Do dzieła!

Artykuł powstał we współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym ŚwiatKwiatów.pl, gdzie znajdziesz szeroką ofertę nasion warzyw, owoców i kwiatów oraz produkty, narzędzia i akcesoria do pielęgnacji ogrodu.

Spis treści
Jak zacząć uprawę warzyw? Jak wysiewać nasiona warzyw? Gdzie kupować nasiona? Które warzywa warto uprawiać?

WYSIEWANIE NASION WARZYW
PORADNIK KROK PO KROKU

Uprawa warzyw z nasion to dla ogrodnika ogromna satysfakcja oraz pewność, że to co je jest zdrowe! To także spora oszczędność, bo z jednej paczki nasion za kilka złotych można zebrać plon wart kilkadziesiąt a nawet kilkuset złotych! Nie musisz już kupować drogiej rozsady warzyw, bo z powiedzeniem możesz wyhodować ją w domu. Wykorzystaj wolne miejsce na parapecie, by za kilka tygodnie cieszyć się pierwszymi roślinami. Dzięki własnym sadzonkom już za kilka miesięcy Twoje grządki dostarczą Ci satysfakcji i zdrowej żywności, której nie kupisz w żadnym sklepie!

Wiosna zbliża się wielkimi krokami! Przygotuj się do nowego sezonu i rozpocznij z wyprzedzeniem własne uprawy. Wysiane teraz nasiona warzyw zapewnią Ci zdrowe i dorodne sadzonki, które już za kilka miesięcy będziesz posadzić w ogrodzie. Samodzielnie wyhodowane warzywa są na wyciągnięcie ręki. Co posiejesz, to zbierzesz. Uprawę możesz rozpocząć już teraz. Do dzieła!

nasiona warzyw w ofercie sklepu ŚwiatKwiawów.pl

Jak zacząć uprawę warzyw?

Samodzielna uprawa warzyw to niesamowita przygoda! Obserwowanie, jak z małego nasionka wyrasta dorodna roślina, która potem ląduje na talerzu, to kwintesencja ogrodnictwa i ogromna satysfakcja dla ogrodnika. Jednak, aby doczekać się obfitych plonów, trzeba odpowiednio zaplanować uprawę: termin siewu i sadzenia (o czym przeczytasz w ostatnim akapicie), a przede wszystkim odpowiednio przygotować miejsce.

Krok po kroku

 • POZNAJ indywidualne wymagania gatunków warzyw, które wybierzesz do uprawy. Dzięki temu stworzysz im najlepsze warunki i unikniesz większości problemów. Dowiedz się więcej, jak to zrobić!
 • WYBIERZ na warzywnik miejsce słoneczne i osłonięte przed wiatrem oraz oddalone od wysokich drzew. Unikaj gleb suchych i nadmiernie wilgotnych. Więcej
 • PRZEKOP glebę na głębokość szpadla, a następnie USUŃ kamienie, resztki korzeni i chwasty. Ziemia musi być dobrze oczyszczona i spulchniona. Więcej
 • DODAJ żyznej ziemi kompostowej lub dobrze rozłożony obornik, aby zapewnić warzywom składniki pokarmowe, które będą niezbędne przez cały okres wzrostu i plonowania. Więcej
 • WYSIEJ nasiona wprost do gruntu lub przygotuj ich sadzonki wcześniej w pomieszczeniu, a gdy podrosną, a temperatura na zewnątrz już się ociepli posadź w ogrodzie. Więcej


Jak wysiewać nasiona warzyw?

Wysiewanie nasion warzyw jest bardzo łatwe, jednak by uniknąć błędów, warto poznać kilka zasad! Zobacz, jak krok po kroku wysiewać nasiona warzyw. Poniżej opisujemy dwie popularne metody, które możesz zastosować w swoim ogrodzie.

Wysiew nasion warzyw na parapecie

Niektóre warzywa (np. te o długim okresie wegetacyjnym lub wrażliwe na zimno) wymagają wcześniejszego wysiewania pod osłonami (np. na domowym parapecie), gdzie w mnożarkach, szklarenkach lub specjalnych wielodoniczkach mogą bezpiecznie kiełkować w kontrolowanych warunkach  z idealnym dostępem do światła, wody i ciepła.

Samodzielne przygotowanie rozsady warzyw nie powinno sprawić trudności nawet początkującym ogrodnikom, a niesie wiele korzyści: jest dużo tańsze niż kupowanie gotowych sadzonek i umożliwia wyhodowanie nawet bardzo rzadkich odmian. Nie martw się, jeśli nie masz przydomowej szklarni, bo nasiona możesz wysiać nawet na okiennym parapecie (wewnętrznym).

Wysiewanie nasion warzyw na parapecie, przygotowanie rozsady.
Fot. Depositphotos

Krok po kroku

 • PRZYGOTUJ pojemniki do wysiewu mogą to być specjalne tacki lub wielodoniczki. Jeśli używasz pojemników z poprzedniego sezonu, pamiętaj by dobrze je umyć!
 • NASYP do otworów świeżego i lekkiego podłoża najlepiej jeśli wybierzesz specjalną mieszankę do wysiewu (z torfu oraz perlitu).
 • WYSIEJ nasiona do otworów, kierując się zaleceniami na opakowaniu (głębokość, liczba nasion, odstępy). Jeśli to konieczne, przysyp nasiona warstwą ziemi.
 • SPRAWDZAJ wielokrotnie warunki (światło, temperaturę i wilgotność) niezbędne do prawidłowego kiełkowania nasion oraz rozwoju młodych siewek.
 • PRZEPIKUJ siewki do własnych doniczek, gdy wytworzą 2-3 pary liści. Jeśli pozostawisz je w wielodoniczkach będą rosły zbyt gęsto i nie rozwiną się prawidłowo.
 • PRZESADŹ sadzonki na miejsce stałe po 7-8 tygodniach od wysiewu (dla każdej rośliny termin jest inny), ale dopiero wtedy, gdy minie ryzyko przymrozków.


Wysiew nasion warzyw do gruntu

Wiele gatunków warzyw (np. sałatę, rzodkiewkę, marchew) można wysiewać bezpośrednio do gruntu już od połowy marca, jednak lepiej wstrzymać się do kwietnia. To zdecydowanie prostsza i szybsza metoda od produkcji rozsady, jednak nadaje się tylko do gatunków, które kiełkują w niższej temperaturze i zniosą okresowe przymrozki przed wysiewem koniecznie sprawdź te informacje na opakowaniu nasion.

Przed siewem trzeba bardzo starannie przygotować glebę, bo jak mówi ogrodnicze przysłowie: "Grunt to podłoże"! Gleba to najważniejszy element całej uprawy, bo w niej zawarte są wszystkie składniki pokarmowe, którymi "żywią się" rośliny. Musi być więc odpowiednio przygotowana, by warzywa mogły je pobrać i przemienić w soczyste korzenie, łodygi i liście.

Wysiewanie nasion warzyw do gruntu, uprawa w warzywniku.  Fot. Depositphotos

Krok po kroku

 • PRZYGOTUJ glebę pod uprawę warzyw, przekopując ją głęboko i w razie potrzeby mieszając z nawozem.
 • WYTYCZ poletka dla różnych grup warzyw i zaplanuj uprawę. Wyrównaj powierzchnię grabiami i przygotuj ją do wysiewu nasion.
 • WYSIEJ nasiona warzyw we wcześniej przygotowane rowki, pamiętaj o odpowiednich odległościach, a następnie przysyp ziemią.
 • DBAJ o młode siewki, by zdrowo rosły. Przerwij, jeśli rosną zbyt gęsto, podlewaj i usuwaj konkurujące chwasty.


Dlaczego warto samodzielnie uprawiać pomidory?

Uprawa pomidorów z nasion nie należy do najłatwiejszych, ale są tak pyszne, obficie plonują i dają najwięcej satysfakcji ze wszystkich ogrodowych warzyw. Nie bez powodu są najczęściej samodzielnie uprawianymi warzywami! Nic przecież nie może równać się ze smakiem pomidora zerwanego prosto z krzaka. No może widok i smak całej miski własnych pomidorów! Rozpoczynając przygodę z pomidorami wybierz kilka najpopularniejszych odmian, by cieszyć się przez długi czas mnogością kolorów, smaków i kształtów.

Uprawa pomidorów z nasion, przygotowanie i sadzenie rozsady.
Fot. Depositphotos

Krok po kroku

 • KUP nasiona pomidorów w sprawdzonym sklepie, by mieć gwarancję wysokiej jakości i zdolności kiełkowania.
 • SPRAWDŹ na opakowaniu nasion szczegółowe informacje dotyczące wyglądu, typu wzrostu i wymagań danej uprawy, a w szczególności terminów siewu i sadzenia.
 • PRZYGOTUJ rozsadę pomidorów, bo rośliny mają długi okres wegetacji i są wrażliwe na zimno! Nie powinieneś wysiewać ich do gruntu, bo możesz ryzykować przemarznięcie roślin i nie doczekać plonów.
 • WYSIEWAJ nasiona pomidorów do wielodoniczek partiami, od drugiej połowy lutego do końca marca, a najpóźniej do połowy kwietnia. Wyprodukowanie zdrowej i dobrze wyrośniętej rozsady trwa około 7-8 tygodni.

Gdzie kupować nasiona?

Co zasiejesz to zbierzesz! Jeśli więc zależy Ci na dorodnych plonach, nie oszczędzaj na nasionach. Wybierz sprawdzonego dostawcę, by mieć pewność, że nasiona warzyw charakteryzują się wysoką jakością i dobrą zdolnością kiełkowania – pochodzą tylko od sprawdzonych producentów. Gwarantuje to powodzenie uprawy i uzyskanie obfitych i zdrowych plonów.

Internetowy sklep ogrodniczy ŚwiatKwiatów.pl działa na polskim rynku już od wielu lat. Przez ten czas obsłużył tysiące zadowolonych klientów, którzy skorzystali z bogatej oferty nasion, akcesoriów ogrodniczych, nawozów, a także cebulek i sadzonek. Klienci, zadowoleni z profesjonalnej, bezproblemowej i szybkiej obsługi, a także wysokiej jakości towarów, bardzo często powracają po kolejne zamówienia. 

Nie zastanawiaj się i zapoznaj się z ofertą sklepu ŚwiatKwiatów.pl, gdzie znajdziesz wszystkie nasiona warzyw w jednym miejscu, bez wychodzenia z domu. Sprawdź już teraz!

Które warzywa warto uprawiać?

Wybierz warzywa, które lubisz najbardziej, by ich smakiem cieszyć się przez długie miesiące. Pomidory, ogórki, sałaty i rzodkiewki  te najpopularniejsze gatunki oraz wiele innych szczegółowo opisaliśmy poniżej. Wszystkie z powodzeniem nadają się do samodzielnej uprawy i dadzą Ci wiele satysfakcji!

Przestrzegaj terminów wysiewu i sadzenia, by zaplanować uprawę i uniknąć wielu problemów. Wystarczy, że klikniesz w link pod opisem wybranego warzywa, by poznać szczegółowe informacje dot. warunków oraz wiele pysznych odmian do spróbowania. Na co jeszcze czekasz? Czytaj, wybieraj i bierz się do roboty! 😊

bakłażan na działce fot. Eric Michelat - Pixabay
Fot. Eric Michelat / Pixabay

BAKŁAŻAN

Siew nasion na rozsadę: marzec-kwiecień, sadzenie do gruntu: maj-czerwiec

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA BAKŁAŻANA

bób na działce fot. Renia123 - Pixabay
Fot. Renia123 - Pixabay

BÓB

Siew nasion na rozsadę: luty-marzec, sadzenie do gruntu: kwiecień

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA BOBU

brokuł na działce fot. artverau - Pixabay Fot. artverau / Pixabay

BROKUŁ

Siew nasion na rozsadę: marzec-czerwiec, sadzenie do gruntu: kwiecień-lipiec

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA BROKUŁA

brukselka na działce fot. TANITAMON - Pixabay Fot. TANITAMON / Pixabay

BRUKSELKA

 Siew nasion na rozsadę: kwiecień, sadzenie do gruntu: koniec maja-początek czerwca

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA BRUKSELKI

burak korzeniowy na działce fot. Ville Mononen - Pixabay Fot. Ville Mononen / Pixabay

BURAK ĆWIKŁOWY

Siew nasion do gruntu: kwiecień-czerwiec

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA BURAKA

burak liściowy na działce fot. PMAnguita - Pixabay
Fot. PMAnguita / Pixabay

BURAK LIŚCIOWY

Siew nasion do gruntu: kwiecień-czerwiec

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA BURAKA

cebula na działce fot. MabelAmber - Pixabay Fot. MabelAmber / Pixabay

CEBULA

Siew nasion do gruntu: marzec-kwiecień lub siew na rozsadę: luty-marzec, sadzenie do gruntu: kwiecień

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA CEBULI

cukinia na działce fot. Krzysztof Jaracz - Pixabay
Fot. Krzysztof Jaracz / Pixabay

CUKINIA

Siew nasion do gruntu: koniec kwietnia-połowa czerwca lub
siew na rozsadę: koniec kwietnia, sadzenie do gruntu: połowa maja

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA CUKINII

dynia na działce fot. Thermuthis - Pixabay Fot. Thermuthis / Pixabay

DYNIA

Siew nasion do gruntu: druga połowa maja lub siew na rozsadę: kwiecień, sadzenie do gruntu: druga połowa maja

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA DYNI

fasola szparagowa na działce fot. pixel1 - Pixabay Fot. pixel1 / Pixabay

FASOLA

Siew nasion do gruntu: od końca kwietnia do lipca

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA FASOLI

groszek na działce fot. Devanath - Pixabay Fot. Devanath / Pixabay

GROSZEK

Siew nasion do gruntu: marzec-kwiecień

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA GROCHU

jarmuż z działki fot. atrix9 - Pixabay Fot. atrix9 / Pixabay

JARMUŻ

Siew nasion do gruntu: maj-czerwiec lub siew na rozsadę: kwiecień-maj, sadzenie do gruntu: maj-czerwiec

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA JARMUŻU

kalafior na działce fot. CarlosLopez - Pixabay Fot. Pixabay

KALAFIOR

Siew nasion do gruntu: kwiecień-maj lub siew na rozsadę: luty-marzec, sadzenie do gruntu: kwiecień

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA KALAFIORA

kapusta na działce fot. betexion - Pixabay Fot. betexion / Pixabay

KAPUSTA

Siew nasion na rozsadę: kwiecień, sadzenie do gruntu: druga połowa maja / początek czerwca

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA KAPUSTY

koperek z działki fot. AllNikArt - Pixabay Fot. AllNikArt / Pixabay

KOPEREK

Siew nasion do gruntu: koniec marca - koniec sierpnia

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA KOPERKU

marchew na działce fot. Free-Photos - Pixabay Fot. Free-Photos v Pixabay

MARCHEW

Siew nasion do gruntu: marzec-kwiecień

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA MARCHWII

ogórki na działce fot. 12069789 - Pixabay Fot. 12069789 / Pixabay

OGÓREK

Siew nasion do gruntu: maj

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA OGÓRKA

papryka na działce fot. thetzargdp14 - Pixabay Fot. thetzargdp14 / Pixabay

PAPRYKA

Siew nasion na rozsadę: marzec-kwiecień, sadzenie do gruntu: maj-czerwiec

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA PAPRYKI

pietruszka korzeniowa na działce fot. ivabalk - Pixabay Fot. ivabalk / Pixabay

PIETRUSZKA

Siew nasion do gruntu: marzec-kwiecień

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA PIETRUSZKI

rzodkiewki na działce fot. Alexas_Fotos - Pixabay Fot. Alexas_Fotos / Pixabay

RZODKIEWKA

Siew nasion do gruntu: marzec-maj oraz lipiec-sierpień

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA RZODKIEWKI

sałata głowiasta na działce fot. maxmann - Pixabay Fot. maxmann / Pixabay

SAŁATA

Siew nasion do gruntu: kwiecień-maj lub siew na rozsadę: luty-marzec oraz lipiec-sierpień, sadzenie do gruntu: marzec-kwiecień oraz sierpień-wrzesień

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA SAŁATY

seler korzeniowy na działce fot. ArmbrustAnna - Pixabay Fot. ArmbrustAnna / Pixabay

SELER KORZENIOWY

Siew na rozsadę: luty-marzec, sadzenie do gruntu: druga połowa maja

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA SELERA

seler liściowy na działce fot. Hans Braxmeier - Pixabay Fot. Hans Braxmeier / Pixabay

SELER NACIOWY

Siew na rozsadę: kwiecień, sadzenie do gruntu: czerwiec

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA

szpinak na działce fot. Angeleses - Pixabay Fot. Angeleses / Pixabay

SZPINAK

Siew do gruntu: marzec-kwiecień oraz sierpień-wrzesień

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA SZPINAKU

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Depositphotos

SKLEP Świat Kwiatów

Artykuł powstał we współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym ŚwiatKwiatów.pl

 

Autor
Czas na wysiewanie nasion warzyw. Sprawdź, co, jak i kiedy siać!
Czas na wysiewanie nasion warzyw. Sprawdź, co, jak i kiedy siać!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)