WYSIEWANIE NASION WARZYW
PORADNIK KROK PO KROKU
Uprawa warzyw z nasion to dla ogrodnika ogromna satysfakcja oraz pewność, że to co je jest zdrowe! To także spora oszczędność, bo z jednej paczki nasion za kilka złotych można zebrać plon wart kilkadziesiąt a nawet kilkuset złotych! Nie musisz już kupować drogiej rozsady warzyw, bo z powiedzeniem możesz wyhodować ją w domu. Wykorzystaj wolne miejsce na parapecie, by za kilka tygodnie cieszyć się pierwszymi roślinami. Dzięki własnym sadzonkom już za kilka miesięcy Twoje grządki dostarczą Ci satysfakcji i zdrowej żywności, której nie kupisz w żadnym sklepie!
Jak zacząć uprawę warzyw?
Samodzielna uprawa warzyw to niesamowita przygoda! Obserwowanie, jak z małego nasionka wyrasta dorodna roślina, która potem ląduje na talerzu, to kwintesencja ogrodnictwa i ogromna satysfakcja dla ogrodnika. Jednak, aby doczekać się obfitych plonów, trzeba odpowiednio zaplanować uprawę: termin siewu i sadzenia (o czym przeczytasz w ostatnim akapicie), a przede wszystkim odpowiednio przygotować miejsce.
Krok po kroku
- POZNAJ indywidualne wymagania gatunków warzyw, które wybierzesz do uprawy. Dzięki temu stworzysz im najlepsze warunki i unikniesz większości problemów. Dowiedz się więcej, jak to zrobić!
- WYBIERZ na warzywnik miejsce słoneczne i osłonięte przed wiatrem oraz oddalone od wysokich drzew. Unikaj gleb suchych i nadmiernie wilgotnych. Więcej
- PRZEKOP glebę na głębokość szpadla, a następnie USUŃ kamienie, resztki korzeni i chwasty. Ziemia musi być dobrze oczyszczona i spulchniona. Więcej
- DODAJ żyznej ziemi kompostowej lub dobrze rozłożony obornik, aby zapewnić warzywom składniki pokarmowe, które będą niezbędne przez cały okres wzrostu i plonowania. Więcej
- WYSIEJ nasiona wprost do gruntu lub przygotuj ich sadzonki wcześniej w pomieszczeniu, a gdy podrosną, a temperatura na zewnątrz już się ociepli posadź w ogrodzie. Więcej
Jak wysiewać nasiona warzyw?
Wysiewanie nasion warzyw jest bardzo łatwe, jednak by uniknąć błędów, warto poznać kilka zasad! Zobacz, jak krok po kroku wysiewać nasiona warzyw. Poniżej opisujemy dwie popularne metody, które możesz zastosować w swoim ogrodzie.
Wysiew nasion warzyw na parapecie
Niektóre warzywa (np. te o długim okresie wegetacyjnym lub wrażliwe na zimno) wymagają wcześniejszego wysiewania pod osłonami (np. na domowym parapecie), gdzie w mnożarkach, szklarenkach lub specjalnych wielodoniczkach mogą bezpiecznie kiełkować w kontrolowanych warunkach – z idealnym dostępem do światła, wody i ciepła.
Samodzielne przygotowanie rozsady warzyw nie powinno sprawić trudności nawet początkującym ogrodnikom, a niesie wiele korzyści: jest dużo tańsze niż kupowanie gotowych sadzonek i umożliwia wyhodowanie nawet bardzo rzadkich odmian. Nie martw się, jeśli nie masz przydomowej szklarni, bo nasiona możesz wysiać nawet na okiennym parapecie (wewnętrznym).
Krok po kroku
- PRZYGOTUJ pojemniki do wysiewu – mogą to być specjalne tacki lub wielodoniczki. Jeśli używasz pojemników z poprzedniego sezonu, pamiętaj by dobrze je umyć!
- NASYP do otworów świeżego i lekkiego podłoża – najlepiej jeśli wybierzesz specjalną mieszankę do wysiewu (z torfu oraz perlitu).
- WYSIEJ nasiona do otworów, kierując się zaleceniami na opakowaniu (głębokość, liczba nasion, odstępy). Jeśli to konieczne, przysyp nasiona warstwą ziemi.
- SPRAWDZAJ wielokrotnie warunki (światło, temperaturę i wilgotność) niezbędne do prawidłowego kiełkowania nasion oraz rozwoju młodych siewek.
- PRZEPIKUJ siewki do własnych doniczek, gdy wytworzą 2-3 pary liści. Jeśli pozostawisz je w wielodoniczkach będą rosły zbyt gęsto i nie rozwiną się prawidłowo.
- PRZESADŹ sadzonki na miejsce stałe po 7-8 tygodniach od wysiewu (dla każdej rośliny termin jest inny), ale dopiero wtedy, gdy minie ryzyko przymrozków.
Wysiew nasion warzyw do gruntu
Wiele gatunków warzyw (np. sałatę, rzodkiewkę, marchew) można wysiewać bezpośrednio do gruntu już od połowy marca, jednak lepiej wstrzymać się do kwietnia. To zdecydowanie prostsza i szybsza metoda od produkcji rozsady, jednak nadaje się tylko do gatunków, które kiełkują w niższej temperaturze i zniosą okresowe przymrozki – przed wysiewem koniecznie sprawdź te informacje na opakowaniu nasion.
Przed siewem trzeba bardzo starannie przygotować glebę, bo jak mówi ogrodnicze przysłowie: "Grunt to podłoże"! Gleba to najważniejszy element całej uprawy, bo w niej zawarte są wszystkie składniki pokarmowe, którymi "żywią się" rośliny. Musi być więc odpowiednio przygotowana, by warzywa mogły je pobrać i przemienić w soczyste korzenie, łodygi i liście.
Fot. Depositphotos |
Krok po kroku
- PRZYGOTUJ glebę pod uprawę warzyw, przekopując ją głęboko i w razie potrzeby mieszając z nawozem.
- WYTYCZ poletka dla różnych grup warzyw i zaplanuj uprawę. Wyrównaj powierzchnię grabiami i przygotuj ją do wysiewu nasion.
- WYSIEJ nasiona warzyw we wcześniej przygotowane rowki, pamiętaj o odpowiednich odległościach, a następnie przysyp ziemią.
- DBAJ o młode siewki, by zdrowo rosły. Przerwij, jeśli rosną zbyt gęsto, podlewaj i usuwaj konkurujące chwasty.
Dlaczego warto samodzielnie uprawiać pomidory?
Uprawa pomidorów z nasion nie należy do najłatwiejszych, ale są tak pyszne, obficie plonują i dają najwięcej satysfakcji ze wszystkich ogrodowych warzyw. Nie bez powodu są najczęściej samodzielnie uprawianymi warzywami! Nic przecież nie może równać się ze smakiem pomidora zerwanego prosto z krzaka. No może widok i smak całej miski własnych pomidorów! Rozpoczynając przygodę z pomidorami wybierz kilka najpopularniejszych odmian, by cieszyć się przez długi czas mnogością kolorów, smaków i kształtów.
Krok po kroku
- KUP nasiona pomidorów w sprawdzonym sklepie, by mieć gwarancję wysokiej jakości i zdolności kiełkowania.
- SPRAWDŹ na opakowaniu nasion szczegółowe informacje dotyczące wyglądu, typu wzrostu i wymagań danej uprawy, a w szczególności terminów siewu i sadzenia.
- PRZYGOTUJ rozsadę pomidorów, bo rośliny mają długi okres wegetacji i są wrażliwe na zimno! Nie powinieneś wysiewać ich do gruntu, bo możesz ryzykować przemarznięcie roślin i nie doczekać plonów.
- WYSIEWAJ nasiona pomidorów do wielodoniczek partiami, od drugiej połowy lutego do końca marca, a najpóźniej do połowy kwietnia. Wyprodukowanie zdrowej i dobrze wyrośniętej rozsady trwa około 7-8 tygodni.
Gdzie kupować nasiona?
Co zasiejesz to zbierzesz! Jeśli więc zależy Ci na dorodnych plonach, nie oszczędzaj na nasionach. Wybierz sprawdzonego dostawcę, by mieć pewność, że nasiona warzyw charakteryzują się wysoką jakością i dobrą zdolnością kiełkowania – pochodzą tylko od sprawdzonych producentów. Gwarantuje to powodzenie uprawy i uzyskanie obfitych i zdrowych plonów.
Internetowy sklep ogrodniczy ŚwiatKwiatów.pl działa na polskim rynku już od wielu lat. Przez ten czas obsłużył tysiące zadowolonych klientów, którzy skorzystali z bogatej oferty nasion, akcesoriów ogrodniczych, nawozów, a także cebulek i sadzonek. Klienci, zadowoleni z profesjonalnej, bezproblemowej i szybkiej obsługi, a także wysokiej jakości towarów, bardzo często powracają po kolejne zamówienia.
Które warzywa warto uprawiać?
Wybierz warzywa, które lubisz najbardziej, by ich smakiem cieszyć się przez długie miesiące. Pomidory, ogórki, sałaty i rzodkiewki – te najpopularniejsze gatunki oraz wiele innych szczegółowo opisaliśmy poniżej. Wszystkie z powodzeniem nadają się do samodzielnej uprawy i dadzą Ci wiele satysfakcji!
Przestrzegaj terminów wysiewu i sadzenia, by zaplanować uprawę i uniknąć wielu problemów. Wystarczy, że klikniesz w link pod opisem wybranego warzywa, by poznać szczegółowe informacje dot. warunków oraz wiele pysznych odmian do spróbowania. Na co jeszcze czekasz? Czytaj, wybieraj i bierz się do roboty! 😊
BAKŁAŻAN Siew nasion na rozsadę: marzec-kwiecień, sadzenie do gruntu: maj-czerwiec |
BÓB Siew nasion na rozsadę: luty-marzec, sadzenie do gruntu: kwiecień |
BROKUŁ Siew nasion na rozsadę: marzec-czerwiec, sadzenie do gruntu: kwiecień-lipiec |
BRUKSELKA Siew nasion na rozsadę: kwiecień, sadzenie do gruntu: koniec maja-początek czerwca |
BURAK ĆWIKŁOWY Siew nasion do gruntu: kwiecień-czerwiec |
BURAK LIŚCIOWY Siew nasion do gruntu: kwiecień-czerwiec |
CEBULA Siew nasion do gruntu: marzec-kwiecień lub siew na rozsadę: luty-marzec, sadzenie do gruntu: kwiecień |
CUKINIA Siew nasion do gruntu: koniec kwietnia-połowa czerwca lub |
DYNIA Siew nasion do gruntu: druga połowa maja lub siew na rozsadę: kwiecień, sadzenie do gruntu: druga połowa maja |
FASOLA Siew nasion do gruntu: od końca kwietnia do lipca |
GROSZEK Siew nasion do gruntu: marzec-kwiecień |
JARMUŻ Siew nasion do gruntu: maj-czerwiec lub siew na rozsadę: kwiecień-maj, sadzenie do gruntu: maj-czerwiec |
KALAFIOR Siew nasion do gruntu: kwiecień-maj lub siew na rozsadę: luty-marzec, sadzenie do gruntu: kwiecień |
KAPUSTA Siew nasion na rozsadę: kwiecień, sadzenie do gruntu: druga połowa maja / początek czerwca |
KOPEREK Siew nasion do gruntu: koniec marca - koniec sierpnia |
MARCHEW Siew nasion do gruntu: marzec-kwiecień |
OGÓREK Siew nasion do gruntu: maj |
PAPRYKA Siew nasion na rozsadę: marzec-kwiecień, sadzenie do gruntu: maj-czerwiec |
PIETRUSZKA Siew nasion do gruntu: marzec-kwiecień |
RZODKIEWKA Siew nasion do gruntu: marzec-maj oraz lipiec-sierpień |
SAŁATA Siew nasion do gruntu: kwiecień-maj lub siew na rozsadę: luty-marzec oraz lipiec-sierpień, sadzenie do gruntu: marzec-kwiecień oraz sierpień-wrzesień |
SELER KORZENIOWY Siew na rozsadę: luty-marzec, sadzenie do gruntu: druga połowa maja |
SELER NACIOWY Siew na rozsadę: kwiecień, sadzenie do gruntu: czerwiec SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ NASIONA |
SZPINAK Siew do gruntu: marzec-kwiecień oraz sierpień-wrzesień |
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Depositphotos
Artykuł powstał we współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym ŚwiatKwiatów.pl |