Jeszcze zdążycie wysiać te rośliny w grudniu, gdy temperatura jest na plusie. Wzrosną znacznie szybciej

sianie zimą

Niektórzy z was już  dawno zapomnieli o sezonie ogrodniczym w grudniu. Przez większość czasu jest to okres, w którym rośliny są w spoczynku, a my już dawno schowaliśmy narzędzia do komórek czy do wnętrza domków na działkach. Pogoda potrafi nie rozpieszczać - na przemian mamy do czynienia ze śniegiem, mieszanka deszczu ze śniegiem czy też delikatnym ociepleniem. Temperatury potrafią zaskoczyć, stąd gdy pojawi się nieco na plusie, a ziemia nie jest zmarznięta, możemy jeszcze prowadzić niektóre prace w ogrodzie. Jedną z nich jest siew późny, ozimy. Dzięki niemu będziecie mieć o wiele wcześniej niektóre z roślin uprawnych, które wymagają dłuższego rozrostu korzeni jadalnych.

Posłuchaj
00:00
48

Wykorzystajcie ten czas w grudniu, gdy temperatura wydaje się być znacznie wyższa niż optymalnie w tym okresie. Jeżeli lubicie prace ogrodowe i nie możecie się ich doczekać, spróbujcie zaopiekować się warzywnikiem. To dobry czas na siew tych korzeniowych, które z pewnością odwdzięczą wam się lepszymi plonami. Osobiście zakasałam rękawy i w ogrodzie zlokalizowałam odłożone grabki oraz narzędzia do siewu, aby móc później cieszyć się lepszymi efektami na wiosnę. Załóżcie ciepłe ubranie i szykujcie miejsce na grządki, które w niedługim czasie będą mogły pochwalić się dorodnymi liśćmi.

Te rośliny możecie jeszcze wysiać w grudniu, gdy ziemia nie jest zamarznięta

Jak wspomniałam wcześniej, to dobry okres na to, by wysiewać niektóre z roślin. pamiętajcie, aby robić to wtedy, gdy przez dłuższy okres - około 2 tygodni - ziemia nie będzie zmarznięta i będziecie mogli spulchnić ja delikatnie pod siew. Przygotujcie nasiona ze sprawdzonych odmian, najlepiej te ekologiczne, które pozwalają na zdrowszy zbiór, bez niepotrzebnych modyfikacji i ulepszaczy:

  1. Marchew - to jeden z najlepszych siewów dla marchewki - siew ozimy pozwala skutecznie zapobiegać szkodnikom, w tym połyśnicy marchwianki, która potrafi znacznie zniszczyć połacie tego warzywa. Zdecydujcie się na popularnie odmiany, w tym Kalina F1 lub Pierwszy Zbiór,
  2. Pietruszka - dla pietruszki to także jeden z lepszych siewów - siew ozimy sprawia, że nie musimy dbać o odpowiednie nawadnianie i wilgotność gleby. Wiosną natomiast jest to często problemem, gdy nie jesteśmy w stanie zapewnić wystarczającej ilości wody do rozrostu. Stawiajcie na dobrze znane odmiany, takie jak Lenka czy Cukrowa - osobiście polecam tę ostatnią, w poprzednim roku miałam spore zbiory, które suszyłam do rosołu.
  3. Pasternak - siew ozimy zapewni lepsze plony i prawidłowy rozrost warzywa,
  4. Koper ogrodowy - nasiona świetnie zimują w glebie. Bedzie wschodził dopiero wtedy, gdy temperatura podniesie się powyżej 10 stopni Celsjusza. W poprzednim roku wielu ogrodników miało problem ze wzrostem kopru, dlatego też warto zasiać go już teraz.

Czy w grudniu można jeszcze zabezpieczać korę drzew?

Jednym z lepszych okresów na zabezpieczanie kory drzew owocowych jest właśnie grudzień. Gdy pogoda sprzyja i nie ma zbyt obfitych opadów deszczu, warto przygotować wapno do bielenia. Powinniśmy zabezpieczyć nie tylko młode drzewka owocowe przed szkodnikami, ale także te nieco starsze. Jeżeli biały osad z bielenia zostanie wymyty w pierwszych miesiącach nowego roku, warto powtórzyć ten zabieg jeszcze w lutym, także w okresie, gdy będzie nieco mniej wilgotno.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Gexphos/Tsvetina / Adobe Stock

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści