Logo
Logo

Jeszcze zdążycie wysiać te rośliny w grudniu, gdy temperatura jest na plusie. Wzrosną znacznie szybciej

Niektórzy z was już  dawno zapomnieli o sezonie ogrodniczym w grudniu. Przez większość czasu jest to okres, w którym rośliny są w spoczynku, a my już dawno schowaliśmy narzędzia do komórek czy do wnętrza domków na działkach. Pogoda potrafi nie rozpieszczać - na przemian mamy do czynienia ze śniegiem, mieszanka deszczu ze śniegiem czy też delikatnym ociepleniem. Temperatury potrafią zaskoczyć, stąd gdy pojawi się nieco na plusie, a ziemia nie jest zmarznięta, możemy jeszcze prowadzić niektóre prace w ogrodzie. Jedną z nich jest siew późny, ozimy. Dzięki niemu będziecie mieć o wiele wcześniej niektóre z roślin uprawnych, które wymagają dłuższego rozrostu korzeni jadalnych.

Wykorzystajcie ten czas w grudniu, gdy temperatura wydaje się być znacznie wyższa niż optymalnie w tym okresie. Jeżeli lubicie prace ogrodowe i nie możecie się ich doczekać, spróbujcie zaopiekować się warzywnikiem. To dobry czas na siew tych korzeniowych, które z pewnością odwdzięczą wam się lepszymi plonami. Osobiście zakasałam rękawy i w ogrodzie zlokalizowałam odłożone grabki oraz narzędzia do siewu, aby móc później cieszyć się lepszymi efektami na wiosnę. Załóżcie ciepłe ubranie i szykujcie miejsce na grządki, które w niedługim czasie będą mogły pochwalić się dorodnymi liśćmi.

Te rośliny możecie jeszcze wysiać w grudniu, gdy ziemia nie jest zamarznięta

Jak wspomniałam wcześniej, to dobry okres na to, by wysiewać niektóre z roślin. pamiętajcie, aby robić to wtedy, gdy przez dłuższy okres - około 2 tygodni - ziemia nie będzie zmarznięta i będziecie mogli spulchnić ja delikatnie pod siew. Przygotujcie nasiona ze sprawdzonych odmian, najlepiej te ekologiczne, które pozwalają na zdrowszy zbiór, bez niepotrzebnych modyfikacji i ulepszaczy:

  1. Marchew - to jeden z najlepszych siewów dla marchewki - siew ozimy pozwala skutecznie zapobiegać szkodnikom, w tym połyśnicy marchwianki, która potrafi znacznie zniszczyć połacie tego warzywa. Zdecydujcie się na popularnie odmiany, w tym Kalina F1 lub Pierwszy Zbiór,
  2. Pietruszka - dla pietruszki to także jeden z lepszych siewów - siew ozimy sprawia, że nie musimy dbać o odpowiednie nawadnianie i wilgotność gleby. Wiosną natomiast jest to często problemem, gdy nie jesteśmy w stanie zapewnić wystarczającej ilości wody do rozrostu. Stawiajcie na dobrze znane odmiany, takie jak Lenka czy Cukrowa - osobiście polecam tę ostatnią, w poprzednim roku miałam spore zbiory, które suszyłam do rosołu.
  3. Pasternak - siew ozimy zapewni lepsze plony i prawidłowy rozrost warzywa,
  4. Koper ogrodowy - nasiona świetnie zimują w glebie. Bedzie wschodził dopiero wtedy, gdy temperatura podniesie się powyżej 10 stopni Celsjusza. W poprzednim roku wielu ogrodników miało problem ze wzrostem kopru, dlatego też warto zasiać go już teraz.

Czy w grudniu można jeszcze zabezpieczać korę drzew?

Jednym z lepszych okresów na zabezpieczanie kory drzew owocowych jest właśnie grudzień. Gdy pogoda sprzyja i nie ma zbyt obfitych opadów deszczu, warto przygotować wapno do bielenia. Powinniśmy zabezpieczyć nie tylko młode drzewka owocowe przed szkodnikami, ale także te nieco starsze. Jeżeli biały osad z bielenia zostanie wymyty w pierwszych miesiącach nowego roku, warto powtórzyć ten zabieg jeszcze w lutym, także w okresie, gdy będzie nieco mniej wilgotno.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Gexphos/Tsvetina / Adobe Stock

Autor
Jeszcze zdążycie wysiać te rośliny w grudniu, gdy temperatura jest na plusie. Wzrosną znacznie szybciej
Jeszcze zdążycie wysiać te rośliny w grudniu, gdy temperatura jest na plusie. Wzrosną znacznie szybciej
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl