Jeszcze zdążycie wysiać te rośliny w grudniu, gdy temperatura jest na plusie. Wzrosną znacznie szybciej

sianie zimą

Niektórzy z was już  dawno zapomnieli o sezonie ogrodniczym w grudniu. Przez większość czasu jest to okres, w którym rośliny są w spoczynku, a my już dawno schowaliśmy narzędzia do komórek czy do wnętrza domków na działkach. Pogoda potrafi nie rozpieszczać - na przemian mamy do czynienia ze śniegiem, mieszanka deszczu ze śniegiem czy też delikatnym ociepleniem. Temperatury potrafią zaskoczyć, stąd gdy pojawi się nieco na plusie, a ziemia nie jest zmarznięta, możemy jeszcze prowadzić niektóre prace w ogrodzie. Jedną z nich jest siew późny, ozimy. Dzięki niemu będziecie mieć o wiele wcześniej niektóre z roślin uprawnych, które wymagają dłuższego rozrostu korzeni jadalnych.

Posłuchaj
00:00
48

Wykorzystajcie ten czas w grudniu, gdy temperatura wydaje się być znacznie wyższa niż optymalnie w tym okresie. Jeżeli lubicie prace ogrodowe i nie możecie się ich doczekać, spróbujcie zaopiekować się warzywnikiem. To dobry czas na siew tych korzeniowych, które z pewnością odwdzięczą wam się lepszymi plonami. Osobiście zakasałam rękawy i w ogrodzie zlokalizowałam odłożone grabki oraz narzędzia do siewu, aby móc później cieszyć się lepszymi efektami na wiosnę. Załóżcie ciepłe ubranie i szykujcie miejsce na grządki, które w niedługim czasie będą mogły pochwalić się dorodnymi liśćmi.

To się przyda
Humus Active Papka Uniwersalny 5 l
Humus Active Papka Uniwersalny 5 l
Miedzian Extra 350 SC, ekologiczny środek grzybobójczy – 15 ml
Miedzian Extra 350 SC, ekologiczny środek grzybobójczy – 15 ml
Zestaw Ekopomidor Vegano – 5x1 l Naturalny Nawóz Ekologiczny (50 % taniej )
Zestaw Ekopomidor Vegano – 5x1 l Naturalny Nawóz Ekologiczny (50 % taniej )

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Te rośliny możecie jeszcze wysiać w grudniu, gdy ziemia nie jest zamarznięta

Jak wspomniałam wcześniej, to dobry okres na to, by wysiewać niektóre z roślin. pamiętajcie, aby robić to wtedy, gdy przez dłuższy okres - około 2 tygodni - ziemia nie będzie zmarznięta i będziecie mogli spulchnić ja delikatnie pod siew. Przygotujcie nasiona ze sprawdzonych odmian, najlepiej te ekologiczne, które pozwalają na zdrowszy zbiór, bez niepotrzebnych modyfikacji i ulepszaczy:

  1. Marchew - to jeden z najlepszych siewów dla marchewki - siew ozimy pozwala skutecznie zapobiegać szkodnikom, w tym połyśnicy marchwianki, która potrafi znacznie zniszczyć połacie tego warzywa. Zdecydujcie się na popularnie odmiany, w tym Kalina F1 lub Pierwszy Zbiór,
  2. Pietruszka - dla pietruszki to także jeden z lepszych siewów - siew ozimy sprawia, że nie musimy dbać o odpowiednie nawadnianie i wilgotność gleby. Wiosną natomiast jest to często problemem, gdy nie jesteśmy w stanie zapewnić wystarczającej ilości wody do rozrostu. Stawiajcie na dobrze znane odmiany, takie jak Lenka czy Cukrowa - osobiście polecam tę ostatnią, w poprzednim roku miałam spore zbiory, które suszyłam do rosołu.
  3. Pasternak - siew ozimy zapewni lepsze plony i prawidłowy rozrost warzywa,
  4. Koper ogrodowy - nasiona świetnie zimują w glebie. Bedzie wschodził dopiero wtedy, gdy temperatura podniesie się powyżej 10 stopni Celsjusza. W poprzednim roku wielu ogrodników miało problem ze wzrostem kopru, dlatego też warto zasiać go już teraz.

Czy w grudniu można jeszcze zabezpieczać korę drzew?

Jednym z lepszych okresów na zabezpieczanie kory drzew owocowych jest właśnie grudzień. Gdy pogoda sprzyja i nie ma zbyt obfitych opadów deszczu, warto przygotować wapno do bielenia. Powinniśmy zabezpieczyć nie tylko młode drzewka owocowe przed szkodnikami, ale także te nieco starsze. Jeżeli biały osad z bielenia zostanie wymyty w pierwszych miesiącach nowego roku, warto powtórzyć ten zabieg jeszcze w lutym, także w okresie, gdy będzie nieco mniej wilgotno.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Gexphos/Tsvetina / Adobe Stock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Ogórek gruntowy 'Śremski' F1
Ogórek gruntowy 'Śremski' F1
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Burak ćwikłowy Mieszanka Odmian
Burak ćwikłowy Mieszanka Odmian
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Nowa seria naturalnych nawozów – odkryj moc zeolitu. Czy to będzie hit sezonu 2025?
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści