Wykorzystajcie ten czas w grudniu, gdy temperatura wydaje się być znacznie wyższa niż optymalnie w tym okresie. Jeżeli lubicie prace ogrodowe i nie możecie się ich doczekać, spróbujcie zaopiekować się warzywnikiem. To dobry czas na siew tych korzeniowych, które z pewnością odwdzięczą wam się lepszymi plonami. Osobiście zakasałam rękawy i w ogrodzie zlokalizowałam odłożone grabki oraz narzędzia do siewu, aby móc później cieszyć się lepszymi efektami na wiosnę. Załóżcie ciepłe ubranie i szykujcie miejsce na grządki, które w niedługim czasie będą mogły pochwalić się dorodnymi liśćmi.
Te rośliny możecie jeszcze wysiać w grudniu, gdy ziemia nie jest zamarznięta
Jak wspomniałam wcześniej, to dobry okres na to, by wysiewać niektóre z roślin. pamiętajcie, aby robić to wtedy, gdy przez dłuższy okres - około 2 tygodni - ziemia nie będzie zmarznięta i będziecie mogli spulchnić ja delikatnie pod siew. Przygotujcie nasiona ze sprawdzonych odmian, najlepiej te ekologiczne, które pozwalają na zdrowszy zbiór, bez niepotrzebnych modyfikacji i ulepszaczy:
- Marchew - to jeden z najlepszych siewów dla marchewki - siew ozimy pozwala skutecznie zapobiegać szkodnikom, w tym połyśnicy marchwianki, która potrafi znacznie zniszczyć połacie tego warzywa. Zdecydujcie się na popularnie odmiany, w tym Kalina F1 lub Pierwszy Zbiór,
- Pietruszka - dla pietruszki to także jeden z lepszych siewów - siew ozimy sprawia, że nie musimy dbać o odpowiednie nawadnianie i wilgotność gleby. Wiosną natomiast jest to często problemem, gdy nie jesteśmy w stanie zapewnić wystarczającej ilości wody do rozrostu. Stawiajcie na dobrze znane odmiany, takie jak Lenka czy Cukrowa - osobiście polecam tę ostatnią, w poprzednim roku miałam spore zbiory, które suszyłam do rosołu.
- Pasternak - siew ozimy zapewni lepsze plony i prawidłowy rozrost warzywa,
- Koper ogrodowy - nasiona świetnie zimują w glebie. Bedzie wschodził dopiero wtedy, gdy temperatura podniesie się powyżej 10 stopni Celsjusza. W poprzednim roku wielu ogrodników miało problem ze wzrostem kopru, dlatego też warto zasiać go już teraz.
Czy w grudniu można jeszcze zabezpieczać korę drzew?
Jednym z lepszych okresów na zabezpieczanie kory drzew owocowych jest właśnie grudzień. Gdy pogoda sprzyja i nie ma zbyt obfitych opadów deszczu, warto przygotować wapno do bielenia. Powinniśmy zabezpieczyć nie tylko młode drzewka owocowe przed szkodnikami, ale także te nieco starsze. Jeżeli biały osad z bielenia zostanie wymyty w pierwszych miesiącach nowego roku, warto powtórzyć ten zabieg jeszcze w lutym, także w okresie, gdy będzie nieco mniej wilgotno.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Gexphos/Tsvetina / Adobe Stock