Dąb burgundzki Quercus cerris

Dab burgundzki Quercus cerris, fot. Wikimedia
Dąb burgundzki (Quercus cerris) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
6
Dekoracyjność: cała roślina, owoce
Gleba: każda ogrodowa, małe wymagania glebowe
Kolor kwiatów: żółte
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna, lekko zasadowa
Owoce: owalne
Wysokość: 20-35 m
Okres kwitnienia: IV, V
Trwałość liści: sezonowe
Korona: owalna, kulista, luźna, nieregularna, wyprostowana
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: miejsca eksponowane, pojedynczo, parki, ogrody wiejskie

Dąb burgundzki (Quercus cerris) należy do rodziny bukowatych (Fagaceae). W środowisku naturalnym występuje w południowo-wschodniej Europie i Azji Mniejszej. W Polsce jest głównie rzadkim drzewem parkowym.

To dość szybko rosnące drzewo osiągające do 20-35 m wysokości. Początkowo wykształca wąską i luźną koronę, która u starszych osobników jest owalna lub kulista. Pień jest stosunkowo smukły, jak na dęby. Posiada ciemnoszarą, głęboko bruzdowaną, czasem odpadającą korę (nawet u młodych drzew) łuszczącą się drobnymi płatami. młode pędy są szare i omszone. Liście są skórzaste, podłużne (8-11 cm) i pierzastowrębne. Mają charakterystyczne klapy i wcięcia o różnej długości. Jest ich przeważnie 14-18. Młode liście są całe szorstko owłosione, a po rozwinięciu górna strona staje się gładka. Jesienią stają się brązowe.

Dąb burgundzki kwitnie w kwietniu i maju. Żołędzie są charakterystyczne – mają owalny kształt, 3 cm długości i są otoczone miseczkami z wyraźnie odróżniającymi je od innych dębów włoskowatymi lub frędzelkowatymi łuskami.

Wymagania i uprawa

Dąb burgundzki najlepiej sadzić na stanowisku słonecznym, wtedy posada atrakcyjny pokrój (regularną koronę) i jest dobrze wybarwiony. Znosi także zacienienie. Jest tolerancyjny względem gleby – należy unikać jedynie podłoży podmokłych. Roślina jest umiarkowanie mrozoodporna, dlatego w chłodniejszych regionach Polski zaleca się ją uprawiać w miejscach osłoniętych.

Ważnym zabiegiem w czasie sezonu jest podlewanie oraz nawożenie (najlepiej nawozami organicznymi).

Zastosowanie

Dąb warto wykorzystać do tworzenia alei lub ścian przeciw wiatrom. Sprawdza się w ogrodach różnego typu, w tym z założeniach w stylu śródziemnomorskim. Przez swoje pokaźne rozmiary dąb burgundzki możemy najczęściej spotkać w parkach i tzw. zadrzewieniach krajobrazowych.

Odmiany

  • 'Argenteovariegata' – (zdj. 4) 15-20 m wys., ciemnozielone liście z różnej szerokości białokremowym marginesem
  • 'Marmorata' syn. 'Marmor Star' – 3-4 m wys., liście jasnozielone lub żółte z różnej wielkości zielonymi plamkami


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie: CC BY 2.5/Link, Javier martin/Wikimedia Commons, Franz Xaver/CC BY-SA 3.0/Link, iVerde

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści