Dąb burgundzki (Quercus cerris) należy do rodziny bukowatych (Fagaceae). W środowisku naturalnym występuje w południowo-wschodniej Europie i Azji Mniejszej. W Polsce jest głównie rzadkim drzewem parkowym.

To dość szybko rosnące drzewo osiągające do 20-35 m wysokości. Początkowo wykształca wąską i luźną koronę, która u starszych osobników jest owalna lub kulista. Pień jest stosunkowo smukły, jak na dęby. Posiada ciemnoszarą, głęboko bruzdowaną, czasem odpadającą korę (nawet u młodych drzew) łuszczącą się drobnymi płatami. młode pędy są szare i omszone. Liście są skórzaste, podłużne (8-11 cm) i pierzastowrębne. Mają charakterystyczne klapy i wcięcia o różnej długości. Jest ich przeważnie 14-18. Młode liście są całe szorstko owłosione, a po rozwinięciu górna strona staje się gładka. Jesienią stają się brązowe.

Dąb burgundzki kwitnie w kwietniu i maju. Żołędzie są charakterystyczne – mają owalny kształt, 3 cm długości i są otoczone miseczkami z wyraźnie odróżniającymi je od innych dębów włoskowatymi lub frędzelkowatymi łuskami.

Wymagania i uprawa

Dąb burgundzki najlepiej sadzić na stanowisku słonecznym, wtedy posada atrakcyjny pokrój (regularną koronę) i jest dobrze wybarwiony. Znosi także zacienienie. Jest tolerancyjny względem gleby – należy unikać jedynie podłoży podmokłych. Roślina jest umiarkowanie mrozoodporna, dlatego w chłodniejszych regionach Polski zaleca się ją uprawiać w miejscach osłoniętych.

Ważnym zabiegiem w czasie sezonu jest podlewanie oraz nawożenie (najlepiej nawozami organicznymi).

Zastosowanie

Dąb warto wykorzystać do tworzenia alei lub ścian przeciw wiatrom. Sprawdza się w ogrodach różnego typu, w tym z założeniach w stylu śródziemnomorskim. Przez swoje pokaźne rozmiary dąb burgundzki możemy najczęściej spotkać w parkach i tzw. zadrzewieniach krajobrazowych.

Odmiany

  • 'Argenteovariegata' – (zdj. 4) 15-20 m wys., ciemnozielone liście z różnej szerokości białokremowym marginesem
  • 'Marmorata' syn. 'Marmor Star' – 3-4 m wys., liście jasnozielone lub żółte z różnej wielkości zielonymi plamkami


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie: CC BY 2.5/Link, Javier martin/Wikimedia Commons, Franz Xaver/CC BY-SA 3.0/Link, iVerde