Dawidia chińska (Davidia involucrata) zwana czasem drzewem chusteczkowym (ang. handkerchief tree) to gatunek drzewa z rodziny błotniowatych (Nyssaceae) i jedyny przedstawiciel swojego rodzaju. Naturalnie występuje w południowych rejonach Chin (zagrożone jest wyginięciem), ale bywa też uprawiane jako roślina ozdobna w wielu innych częściach świata.

Dawidia w naturze może dorastać do ok. 20 m wys., ale w uprawie zwykle nie przekracza 10 m. Posiada gęsty, szerokostożkowaty lub kulisty pokrój, a jej rozłożyste gałęzie pokryte są licznymi, długoogonkowymi, dużymi, sercowatymi lub szerokojajowatymi, sezonowymi, ciemnozielonymi z wierzchu i jaśniejszymi od spodu liśćmi z piłkowanym brzegiem i wyraźnie zaznaczonymi na blaszce unerwieniem (blaszka wydaje się być karbowana). Jesienią liście przebarwiają się na kolor żółty i pomarańczowo-rdzawy.

Największą ozdobą drzewa są jednak osadzone na długich szypułkach, pojawiające się licznie kwiatostany. Dawidia chińska kwitnie w maju i czerwcu. Wprawdzie kwiaty właściwe są małe, główkowate, najeżone i bezpłatkowe (liczne pręciki otaczające kwiat żeński zwieńczone są ciemnoczerwonymi pylnikami), ale ozdabiają je nierównej długości (jedna krótsza od drugiej), szerokie, okazałe, białe podsadki, które zwisają z dwóch stron kwiatostanu. Podsadki wyglądają z daleka jak białe chusteczki, dlatego drzewo zyskało potoczną nazwę "drzewa chusteczkowego".

Po przekwitnieniu kwiaty dawidii przekształcają się w kuliste, jasnobrązowe, zwisające na długich szypułkach owocostany.

Wymagania i uprawa

Dawidia jest piękną, ale dość wymagającą rośliną. W uprawie oczekuje ciepłego, osłoniętego od wiatru, słonecznego lub półcienistego stanowiska i żyznej, próchniczej, lekko wilgotnej gleby (źle znosi suszę). Jej mrozoodporność jest bardzo umiarkowana (do ok. -18/-20°C), dlatego poleca się uprawę rośliny w najcieplejszych rejonach kraju. Najbardziej wrażliwe na niskie temperatury są młode drzewka, dlatego przed zimą należy starannie zabezpieczyć je np. włókniną lub słomianymi matami.

Dawidię można rozmnażać przez sadzonki pędowe lub wysiew nasion (wymagają okresu przechłodzenia i często przebywają w glebie nawet 1-1,5 roku, zanim wykiełkują). Do uprawy najlepiej pozyskać już podrośniętą sadzonkę u hodowcy lub w centrum ogrodniczym, gdyż samodzielnie rozmnażane drzewa zakwitają dopiero po kilku latach uprawy.

Zastosowanie

Ze względu na swoje szczególne walory ozdobne, dawidia najlepiej prezentuje się w ogrodzie jako soliter na tle trawnika, ściany domu lub ogrodzenia.

Wybrane odmiany

  • 'Columnar' – odm. o kolumnowym pokroju, wys. ok. 6-8 m
  • 'Crimson Spring' – młode liście bordowe, starsze brązowozielone
  • 'Lady Sunshine' – odm. o zielonych liściach z bardzo szerokim, białokremowym, nieregularnym marginesem
  • 'Lady Dahlia' – liście zielone z jasną, nieregularną plamą po środku blaszki


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Photorama, Oldiefan/Pixabay; iVerde