Tawuła Thunberga (Spiraea thunbergii) to rozłożysty, długowieczny krzew liściasty z rodziny różowatych (Rosaceae). Gatunek pochodzi z Chin i Japonii, ale jest też powszechnie uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.
Jak wygląda tawuła Thunberga?
Tawuła Thunberga może dorastać do ok. 1-1,5 m wys i osiągać podobną lub nawet większą szerokość. Krzew tworzy bardzo liczne, cienkie, elastyczne, rozgałęzione pędy, łukowato przewieszające się na zewnątrz. Pędy na całej długości pokryte są bardzo licznymi, sezonowymi, niedużymi, zielonymi, wąkolancetowatymi, długimi, ostro ząbkowanymi na brzegach liśćmi, które jesienią przebarwiają się na żółtopomarańczowy kolor i na zimę opadają (liście przypominają wyglądem liście wierzby).
Krzew zakwita bardzo obficie wiosną, jeszcze przed rozwojem liści (IV-V), wydając drobne, pięciopłatkowe, białe kwiaty, zebrane na pędach po kilka w małe, siedzące, baldachowate kwiatostany.
Tawuła Thunberga rozwija mocny, gęsty, rozgałęziony system korzeniowy z rozłogami, za pomocą których się rozrasta.
Jakie są wymagania tawuły?
Tawuła Thunberga nie jest krzewem wymagającym. W uprawie oczekuje słonecznego lub półcienistego stanowiska i przeciętnej gleby ogrodowej (na żyźniejszych podłożach będzie lepiej się rozrastała i obficiej kwitła). Doskonale znosi suszę i jest tolerancyjna względem pH gleby. Jest natomiast umiarkowanie mrozoodporna (do ok. -18/-20°C), dlatego poleca się jej uprawę w cieplejszych rejonach kraju, na ciepłych, osłoniętych od wiatru stanowiskach.
Krzew rozmnaża się zwykle przez podział, sadzonki pędowe (zielne i zdrewniałe) lub odrosty korzeniowe. Gatunek można rozmnażać też przez wysiew nasion.
Pielęgnacja tawuły Thunberga
Tawuła Thunberga rośnie niezbyt silnie, ale mocno się rozkrzewia, dlatego dla zachowania ładnego pokroju i obfitego kwitnienia, wymaga systematycznego cięcia. Zabieg przeprowadza się wiosną, po przekwitnieniu rośliny.
Choroby i szkodniki tawuły Thunberga
Tawuła Thunberga to roślina dość odporna na ataki chorób i szkodników, jednak uprawiana na zbyt wilgotnym podłożu lub narażona na długotrwałe opady, może być porażona przez szarą pleśń lub plamistości liści. Czasami może ją także zaatakować mączniak prawdziwy, a także mszyce i przędziorki. W razie pojawienia się problemów, należy zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin.
Zastosowanie
Tawuła Thunberga ze względu na swoje kompaktowe rozmiary nadaje się do uprawy w każdym, nawet niewielkim ogrodzie. Dobrze prezentuje się na rabacie lub trawniku jako soliter, szczególnie efektownie wyglądający wiosną, w porze kwitnienia. Może być też komponowana z innymi krzewami (np. krzewuszkami, pęcherznicami, różami, innymi tawułami), a także bylinami (np. liliowcami, bodziszkami, floksami wiechowatymi) i ozdobnymi trawami, najlepiej o fontannowym pokroju. Dobrze wygląda również na skalniakach i w ogródkach żwirowych.
Roślinę można także wykorzystać do tworzenia niskich szpalerów wzdłuż ścieżek i chodników bądź nieformowanych żywopłotów.
Wybrane odmiany
- 'Ogon' – odmiana o zmiennym zabarwieniu liści, które wiosną są żółte, latem zielone, a jesienią żółtopomarańczowe
- 'Fujino Pink' – odmiana o pstrych, białozielonych liściach, młodych pędach i liściach o różowym zabarwieniu, różowych pąkach kwiatowych oraz białych kwiatach z różowym odcieniem, odmiana może ulegać rewersji (cofaniu się cech odmianowych)
Gdzie kupić sadzonki tawuły Thunberga?
Tawułę Thunberga z łatwością znajdziemy w niemal każdej szkółce roślin ozdobnych. Jest to popularna roślina sprzedawana w formie sadzonek w doniczkach i jest zwykle dostępna przez cały sezon. Ciekawych odmian warto też szukać w sklepach internetowych, takich jak:
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: tamu / AdobeStock