Logo
Logo

Tawuła Thunberga (Spiraea thunbergii)

Tawuła Thunberga (Spiraea thunbergii) | To urokliwy krzew liściasty z rodziny różowatych, który pochodzi z Chin i Japonii. Charakteryzuje się rozłożystym pokrojem, osiągającym do 1,5 m wysokości i szerokości, oraz cienkimi, elastycznymi pędami, które jesienią przebarwiają się na żółtopomarańczowy kolor. Kwitnie obficie wiosną, jeszcze przed rozwojem liści, prezentując drobne, białe kwiaty. Tawuła Thunberga jest niezwykle odporna na suszę i tolerancyjna względem pH gleby, co czyni ją idealnym wyborem dla każdego ogrodu. Umiarkowana mrozoodporność sprawia, że najlepiej rośnie w cieplejszych rejonach.
 • Dekoracyjność: kwiatostany, ulistnienie
 • Gleba: każda ogrodowa, żyzna, próchniczna
 • Kolor kwiatów: białe
 • Kwiatostan: baldach
 • Kwiaty: drobne
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • Pokrój: krzaczkowaty, rozłożysty
 • Zapach: kwiaty
 • Wysokość: 1-1,5 m
 • Okres kwitnienia: IV, V
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: skalniaki, rabaty, obwódki rabat, szpalery
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany Gdzie kupić?

  Tawuła Thunberga (Spiraea thunbergii) to rozłożysty, długowieczny krzew liściasty z rodziny różowatych (Rosaceae). Gatunek pochodzi z Chin i Japonii, ale jest też powszechnie uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

  Jak wygląda tawuła Thunberga?

  Tawuła Thunberga może dorastać do ok. 1-1,5 m wys i osiągać podobną lub nawet większą szerokość. Krzew tworzy bardzo liczne, cienkie, elastyczne, rozgałęzione pędy, łukowato przewieszające się na zewnątrz. Pędy na całej długości pokryte są bardzo licznymi, sezonowymi, niedużymi, zielonymi, wąkolancetowatymi, długimi, ostro ząbkowanymi na brzegach liśćmi, które jesienią przebarwiają się na żółtopomarańczowy kolor i na zimę opadają (liście przypominają wyglądem liście wierzby).

  Krzew zakwita bardzo obficie wiosną, jeszcze przed rozwojem liści (IV-V), wydając drobne, pięciopłatkowe, białe kwiaty, zebrane na pędach po kilka w małe, siedzące, baldachowate kwiatostany.

   

  Tawuła Thunberga rozwija mocny, gęsty, rozgałęziony system korzeniowy z rozłogami, za pomocą których się rozrasta.

  Jakie są wymagania tawuły?

  Tawuła Thunberga nie jest krzewem wymagającym. W uprawie oczekuje słonecznego lub półcienistego stanowiska i przeciętnej gleby ogrodowej (na żyźniejszych podłożach będzie lepiej się rozrastała i obficiej kwitła). Doskonale znosi suszę i jest tolerancyjna względem pH gleby. Jest natomiast umiarkowanie mrozoodporna (do ok. -18/-20°C), dlatego poleca się jej uprawę w cieplejszych rejonach kraju, na ciepłych, osłoniętych od wiatru stanowiskach.

  Krzew rozmnaża się zwykle przez podział, sadzonki pędowe (zielne i zdrewniałe) lub odrosty korzeniowe. Gatunek można rozmnażać też przez wysiew nasion.

  Pielęgnacja tawuły Thunberga

  Tawuła Thunberga rośnie niezbyt silnie, ale mocno się rozkrzewia, dlatego dla zachowania ładnego pokroju i obfitego kwitnienia, wymaga systematycznego cięcia. Zabieg przeprowadza się wiosną, po przekwitnieniu rośliny.

  Choroby i szkodniki tawuły Thunberga

  Tawuła Thunberga to roślina dość odporna na ataki chorób i szkodników, jednak uprawiana na zbyt wilgotnym podłożu lub narażona na długotrwałe opady, może być porażona przez szarą pleśń lub plamistości liści. Czasami może ją także zaatakować mączniak prawdziwy, a także mszyce i przędziorki. W razie pojawienia się problemów, należy zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin.

  Zastosowanie

  Tawuła Thunberga ze względu na swoje kompaktowe rozmiary nadaje się do uprawy w każdym, nawet niewielkim ogrodzie. Dobrze prezentuje się na rabacie lub trawniku jako soliter, szczególnie efektownie wyglądający wiosną, w porze kwitnienia. Może być też komponowana z innymi krzewami (np. krzewuszkami, pęcherznicami, różami, innymi tawułami), a także bylinami (np. liliowcami, bodziszkami, floksami wiechowatymi) i ozdobnymi trawami, najlepiej o fontannowym pokroju. Dobrze wygląda również na skalniakach i w ogródkach żwirowych.

  Roślinę można także wykorzystać do tworzenia niskich szpalerów wzdłuż ścieżek i chodników bądź nieformowanych żywopłotów.

  Wybrane odmiany

  • 'Ogon' – odmiana o zmiennym zabarwieniu liści, które wiosną są żółte, latem zielone, a jesienią żółtopomarańczowe
  • 'Fujino Pink' – odmiana o pstrych, białozielonych liściach, młodych pędach i liściach o różowym zabarwieniu, różowych pąkach kwiatowych oraz białych kwiatach z różowym odcieniem, odmiana może ulegać rewersji (cofaniu się cech odmianowych)

  Gdzie kupić sadzonki tawuły Thunberga?

  Tawułę Thunberga z łatwością znajdziemy w niemal każdej szkółce roślin ozdobnych. Jest to popularna roślina sprzedawana w formie sadzonek w doniczkach i jest zwykle dostępna przez cały sezon. Ciekawych odmian warto też szukać w sklepach internetowych, takich jak:

   

  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: tamu / AdobeStock

  Autor
  Tawuła Thunberga
  Tawuła Thunberga
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

  Więcej na ten temat
  Powiązane rośliny
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl