Logo
Logo
14
Okazje

Tawuła japońska ‘Nana’

Tawuła japońska to krzew pochodzący z Azji, który w stanie naturalnym występuje na obszarze od Himalajów po Japonię. Do Europy gatunek ten został sprowadzony najprawdopodobniej w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych krzewów ozdobnych stosowanych w zieleni miejskiej, osiedlowej oraz ogrodach przydomowych. Szkółki oraz centra ogrodnicze oferują dziesiątki odmian tawuły japońskiej, różniących się rozmiarami, tempem wzrostu, kolorem liści i kwiatów. Wśród nich warto zwrócić na kompaktową polską odmianę 'Nana', wyselekcjonowaną w 1958 roku przez Antoniego Wróblewskiego.

 

Tawuła japońska (Spiraea japonica) 'Nana' jest niskim, gęstym krzewem liściastym, o zaokrąglonym pokroju, dorastającym do 50 cm wysokości. Jej nieduże, jajowate, mocno wydłużone i ostro zakończone liście są w sezonie zielone, a jesienią przebarwiają się na pomarańczowo, czerwono i purpurowo.

W czerwcu i lipcu na szczytach pędów pojawiają się liczne, drobne, różowe kwiaty, zebrane w płaskie kwiatostany typu baldachogrona. Pręciki są wyraźnie dłuższe od płatków korony, nadają kwiatom lekki, puszysty wygląd. W trakcie kwitnienia kwiaty nieco bledną, a po przekwitnięciu stają się brązowe.

Ze względów estetycznych kwiaty warto po przekwitnieniu obciąć. Zabieg ten pobudza rośliny do rozkrzewiania, tworzenia kolejnych pąków kwiatowych i ponownego kwitnienia.

Uprawa i wymagania

Tawuła japońska 'Nana' najlepiej rośnie na żyznych i wilgotnych glebach, aczkolwiek nie jest wybredna w stosunku do podłoża, toleruje gorsze warunki glebowe. Wymaga stanowisk słonecznych, radzi sobie też w półcieniu, choć jej pokrój jest wtedy mniej zwarty. Corocznie wiosną powinna być przycinana na wysokości 10-15 cm od ziemi, dzięki czemu zachowuje zwarty pokrój i obficie kwitnie.

Wykazuje całkowitą mrozoodporność oraz prawie w ogóle nie ulega atakom szkodników lub porażeniu przez patogeny. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, dzięki czemu nadaje się do sadzenia w miastach.

Zobacz więcej ciekawych tawuł

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Nana' tawuły japońskiej znajduje zastosowanie jako roślina obwódkowa, służąca do okalania rabat, sadzenia przy drogach, chodnikach, ciągach komunikacyjnych oraz jako roślina okrywowa (sadzona w liczbie 4 sztuk na m²). Może być stosowana pojedynczo na rabatach, skalniakach czy wrzosowiskach w kompozycjach z innymi niskimi krzewami i bylinami.

Ciekawie prezentują się duże, jednolite nasadzenia z tawuły japońskiej 'Nana' w parkach i ogrodach, tworzące w czasie kwitnienia ciepłe barwne plamy. Interesujące efekty uzyskuje się łącząc tę roślinę z odmianami o podobnej sile wzrostu, ale o złocisto-żółtych liściach, np. tawułą japońską 'Golden Carpet'. Tawuła japońska 'Nana' doskonale nadaje się do sadzenia w pojemnikach oraz w donicach ustawianych przy ulicach, na słonecznych tarasach oraz na balkonach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu