Tawuła japońska ‘Nana’

tawuła japońska Spiraea japonica Nana Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Tawuła japońska to krzew pochodzący z Azji, który w stanie naturalnym występuje na obszarze od Himalajów po Japonię. Do Europy gatunek ten został sprowadzony najprawdopodobniej w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych krzewów ozdobnych stosowanych w zieleni miejskiej, osiedlowej oraz ogrodach przydomowych. Szkółki oraz centra ogrodnicze oferują dziesiątki odmian tawuły japońskiej, różniących się rozmiarami, tempem wzrostu, kolorem liści i kwiatów. Wśród nich warto zwrócić na kompaktową polską odmianę 'Nana', wyselekcjonowaną w 1958 roku przez Antoniego Wróblewskiego.

Posłuchaj
00:00
14
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Tawuła japońska (Spiraea japonica) 'Nana' jest niskim, gęstym krzewem liściastym, o zaokrąglonym pokroju, dorastającym do 50 cm wysokości. Jej nieduże, jajowate, mocno wydłużone i ostro zakończone liście są w sezonie zielone, a jesienią przebarwiają się na pomarańczowo, czerwono i purpurowo.

W czerwcu i lipcu na szczytach pędów pojawiają się liczne, drobne, różowe kwiaty, zebrane w płaskie kwiatostany typu baldachogrona. Pręciki są wyraźnie dłuższe od płatków korony, nadają kwiatom lekki, puszysty wygląd. W trakcie kwitnienia kwiaty nieco bledną, a po przekwitnięciu stają się brązowe.

Ze względów estetycznych kwiaty warto po przekwitnieniu obciąć. Zabieg ten pobudza rośliny do rozkrzewiania, tworzenia kolejnych pąków kwiatowych i ponownego kwitnienia.

Uprawa i wymagania

Tawuła japońska 'Nana' najlepiej rośnie na żyznych i wilgotnych glebach, aczkolwiek nie jest wybredna w stosunku do podłoża, toleruje gorsze warunki glebowe. Wymaga stanowisk słonecznych, radzi sobie też w półcieniu, choć jej pokrój jest wtedy mniej zwarty. Corocznie wiosną powinna być przycinana na wysokości 10-15 cm od ziemi, dzięki czemu zachowuje zwarty pokrój i obficie kwitnie.

Wykazuje całkowitą mrozoodporność oraz prawie w ogóle nie ulega atakom szkodników lub porażeniu przez patogeny. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, dzięki czemu nadaje się do sadzenia w miastach.

Zobacz więcej ciekawych tawuł

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Nana' tawuły japońskiej znajduje zastosowanie jako roślina obwódkowa, służąca do okalania rabat, sadzenia przy drogach, chodnikach, ciągach komunikacyjnych oraz jako roślina okrywowa (sadzona w liczbie 4 sztuk na m²). Może być stosowana pojedynczo na rabatach, skalniakach czy wrzosowiskach w kompozycjach z innymi niskimi krzewami i bylinami.

Ciekawie prezentują się duże, jednolite nasadzenia z tawuły japońskiej 'Nana' w parkach i ogrodach, tworzące w czasie kwitnienia ciepłe barwne plamy. Interesujące efekty uzyskuje się łącząc tę roślinę z odmianami o podobnej sile wzrostu, ale o złocisto-żółtych liściach, np. tawułą japońską 'Golden Carpet'. Tawuła japońska 'Nana' doskonale nadaje się do sadzenia w pojemnikach oraz w donicach ustawianych przy ulicach, na słonecznych tarasach oraz na balkonach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Tawuła Spiraea

Tawuła van Houtte'a Spiraea vanhouttei

Tawuła japońska Spiraea japonica

Tawuła wczesna Spiraea arguta

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści