Jest to gatunek mieszańcowy uzyskany we Francji około 1862 roku w wyniku krzyżowania Spiraea cantoniensis ze Spiraea trilobata. W uprawie i handlu oprócz czystego gatunku znajdują się trzy odmiany o barwnych liściach. Najpopularniejszą z nich jest nowa, wyhodowana na początku XXI wieku angielska odmiana ‘Gold Fountain’ o złocistym ulistnieniu.
Tawuła van Houtte’a ‘Gold Fountain’ to wolno rosnący krzew o przewieszających się pędach tworzących swojego rodzaju koronę w kształcie fontanny, u dołu wąską, stopniowo rozszerzającą się ku górze i zakończoną szeroką czaszą.
Pędy łukowato wyginają się, są rozgałęzione, a ich końce zwisają. Krzew dorasta do 1,5 m wysokości i ma podobną średnicę. Drobne, delikatne liście są intensywnie złociste. Blaszki liściowe mają do 3 cm długości, w kształcie są odwrotnie jajowate, na wierzchołku karbowane.
Fot. Joanna Filipczak (APZ) |
W połowie maja na końcach krótkich, młodych przyrostów rozwijają się białe kwiaty zebrane w półkoliste baldachy. Pojedyncze kwiaty są zbudowane z pięciu okrągłych płatków korony.
Kwiatostany mają kształt kopułek i są rozmieszczone w regularnych odstępach wzdłuż osi zeszłorocznych pędów. Jest ich tak dużo, że gałązki uginają się pod ich ciężarem, zwłaszcza po mglistych porankach lub w czasie opadów deszczu.
Wymagania, uprawa i pielęgnacja
Odmiana ‘Gold Fountain’ ma wyższe wymagania uprawowe w porównaniu do gatunku. Preferuje gleby żyzne, gliniaste, stale umiarkowanie wilgotne, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego.
Lubi przede wszystkim stanowiska słoneczne, ale jeśli gleba nie jest stale wilgotna, krzewy lepiej sadzić w półcieniu, bo żółte liście są wrażliwe na silne nasłonecznienie i w warunkach suszy mogą być uszkadzane przez promienie słoneczne.
Krzewy dobrze znoszą cięcie. Są zdrowe, odporne na mróz. Mogą być uprawiane na terenie całego kraju.
Rośliny najlepiej sadzić w kompozycjach kolorystycznych na rabatach z krzewami liściastymi lub z bylinami. W czasie kwitnienia wyjątkowo malowniczo prezentują się sadzone pojedynczo lub w niewielkich grupach na tle zielonych żywopłotów lub pod świetlistymi koronami wysokich drzew.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich zdjęcie główne: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |