Tawuła van Houtte'a Spiraea vanhouttei

Tawuła van Houtte'a fot. barbara baldocchi - Pixabay
Tawuła van Houtte'a (Spiraea vanhouttei) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
26
Dekoracyjność: kwiaty
Kolor kwiatów: białe
Kwiatostan: baldachogrono
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: do 2 m
Okres kwitnienia: V, VI
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: żywopłoty, brzegi zbiorników wodnych, miejsca eksponowane, pojedynczo, w grupie, duże ogrody, parki, zieleń miejska

Tawuła van Houtte'a (Spiraea vanhouttei) to krzew liściasty należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Nie występuje w środowisku naturalnym. To mieszaniec powstały w wyniku skrzyżowania tawuły kantońskiej i tawuły trójłatkowej (Spiraea cantoniensis x Spiraea trilobata).

Krzew osiąga niewielkie rozmiary (do 2 m wysokości), ale szybko się rozrasta. Posiada szeroki, rozłożysty pokrój z łukowato wygiętymi pędami gęsto porośniętymi jajowato-rombowatymi liśćmi. Tawuła wchodzi z sezon wegetacyjny wcześnie – liście rozwijają się już wczesną wiosną. Jesienią atrakcyjnie przebarwiają się na żółto i czerwoną.

Największą ozdobą są jednak drobne (o średnicy do 1 cm), białe kwiaty zebrane grupowo w okazałe baldachogrona. Kwitnienie przypada najczęściej na przełom maja i czerwca. Roślina nie zawiązuje nasion.

Wymagania i uprawa

Tawuła van Houtte'a to gatunek łatwy w uprawie, szybko przystosowujący się do nowych warunków. Optymalne jest stanowisko słoneczne (obfite kwitnienie, dobrze wybarwione liście), ale świetnie radzi sobie także w półcieniu. Preferuje gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie suche. Toleruje wiele słabszych typów gleb poza podmokłymi i jałowymi. Jest mrozoodporny – nie wymaga zabezpieczenia przed nadejściem zimy.

Można go sadzić jesienią lub wiosną. Dobrze znosi susze i zanieczyszczenie powietrza. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Na słabszych glebach warto go nawozić nawozami organicznymi (np.: obornikiem) dla efektywniejszego kwitnienia. Co kilka lat, pod koniec zimy warto wykonać cięcie odmładzające (kwitnie na pędach zeszłorocznych).

Tawułę łatwo rozmnaża się przez ukorzenianie sadzonek pędowych.

Zastosowanie

Tawuła pod względem zastosowania w ogrodach czy zieleni miejskiej jest jednym z najbardziej uniwersalnych krzewów. W małych ogrodach można ją sadzić jako soliter, np. na trawniku. Łatwo komponuje się z innymi gatunkami (np.: kalinami, jaśminowcami) tworząc krzewiaste kompozycje.

Można wykorzystywać ją do tworzenia wewnętrznych nieformowanych żywopłotów oddzielających poszczególne partie ogrodu. Dobrze wygląda posadzona grupowo wzdłuż nawierzchni. Nadaje się do dekoracji oczek wodnych oraz elementów małej architektury. Sprawdza się w parkach i zieleni miejskiej.

Zdjęcie tytułowe: barbara baldocchi/Pixabay, "File:2018-05-13 (117) Spiraea (spiraea) at Bichlhäusl in Frankenfels, Austria.jpg"/GT1976/CC BY-SA 4.0, "2009.05.23-09.39.02_IMG_3521"/andrey_zharkikh/CC BY 2.0, "Flowers"/chidorian/CC BY-SA 2.0

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści