Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Co posadzić na zasadowej glebie? | Lista roślin

Gleby zasadowe, czyli wapienne, charakteryzują się znaczną zawartością węglanu wapnia, co sprawia, że rośliny nieprzystosowane do jego obecności nie będą dobrze pobierać składników odżywczych z gleby, a co za tym idzie, nie będą dobrze rosnąć (albo w ogóle obumrą!). Warto zatem znać rośliny, które można sadzić i uprawiać na zasadowej glebie. Sprawdź listę gatunków! 

Spis treści
Co to jest gleba zasadowa i pH podłoża? Jakie drzewa i krzewy sprawdzą się na zasadowym podłożu? Jakie iglaki urosną na zasadowym podłożu? Jakie rośliny nie tolerują zasadowych gleb?

Co to znaczy, że gleba jest zasadowa?

Podłoża zwykle dzielimy na kwaśne, obojętne lub zasadowe, a wynika to z odczynu pH, jakim charakteryzuje się dana gleba. Zasadowymi nazywamy więc gleby, które mają wyraźnie zasadowy odczyn, czyli o pH 7-8, ale rośliny lubiące takie gleby tolerują już przedział pH od 6,5 do 8.

Poziom pH jest kluczowy dla roślin, ponieważ od jego wartości zależy zdolność przyswajania składników pokarmowych (pierwiastków) przez rośliny z gleby.


Gleby zasadowe nazywane są także zamiennie wapiennymi, są to zwykle dość płytkie i szybko wysychające podłoża, dlatego nie należy uprawiać na nich gatunków wymagających wilgotnego podłoża, a raczej rośliny głęboko się korzeniące i dobrze znoszące okresowe susze.

Warto pamiętać, że na silnie zasadowych (wapiennych) glebach niektóre rośliny rosły bardzo słabo lub w ogóle. Aby zmienić (obniżyć) pH gleby na bardziej zbliżony do obojętnego lub lekko kwaśnego, można wzbogacać glebę w próchnicę, zakwaszać torfem, a także uzupełniać niedobory żelaza. Jednak szybszym, łatwiejszym i tańszym rozwiązaniem będzie po prostu posadzenie roślin, które dobrze czują się na glebach zasadowych – z dużą zawartością wapnia.

Jakie drzewa i krzewy można posadzić w zasadowej glebie?

Na szczęście mamy dość szeroki wybór ozdobnych roślin ogrodowych, które tolerują lub lubią zasadową glebę. W tej grupie warte polecenia są między innymi popularne ogrodowe krzewy i krzewinki ozdobne:

W większych ogrodach, gdzie dominuje wapienna/zasadowa gleba można z powodzeniem posadzić także niektóre gatunki drzew – większe, jak i mniejsze, np. szczepione na pniu. Drzewa polecane do uprawy na wapiennych glebach lub tolerujące takie gleby, to np.:

Jakie iglaki urosną w zasadowym podłożu?

Okazuje się, że nie wszystkie iglaki potrzebują kwaśnego podłoża i niektóre gatunki tolerują także zasadowe podłoże. Na glebach o zasadowym odczynie powinny poradzić sobie np.:

Jakie rośliny nie tolerują zasadowych gleb?

Do uprawy na glebach o dużej zawartości wapnia nie nadają się rośliny, które potrzebują kwaśnego lub lekko kwasnego odczynu podłoża, np.: hortensje (Hydrangea), różaneczniki (Rhododendron), azalie (Azalea), wrzosy (Calluna), pierisy (Pieris), kalmie (Calmia) oraz większość iglaków, a także magnolie (Magnolia), klony japońskie (Acer japonica), pięciorniki (Potentilla), pigwowce (Chaenomeles).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Markus Winkler/Unsplash

Autor
Co posadzić na zasadowej glebie? | Lista roślin
Co posadzić na zasadowej glebie? | Lista roślin
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl