Jarząb mączny (Sorbus aria) to krzew lub drzewo należące do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, Azji i Afryce Północnej. W Polsce spotyka się go głównie na obszarze górskim.

Posiada krzewiasty pokrój. Osiąga od kilku do kilkunastu metrów wysokości. Liście są wydłużone, ciemnozielone, błyszczące, od spodu pokryte białym nalotem. Białe kwiaty są zebrane w wiechy. Roślina kwitnie od maja do czerwca. Pod koniec lata wytwarza kuliste lub lekko wydłużone, pomarańczowoczerwone owoce. Mają mdły, mączny smak. To pożywny pokarm dla ptaków.

Jarząb najefektywniej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale toleruje także półcień. Znosi różne typy gleb, również zasolone. Optymalne jest jednak żyzne, próchnicze podłoże o odczynie zasadowym. Gatunek jest mrozoodporny. Można go sadzić jesienią lub wiosną. W początkowym etapie uprawy wymaga podlewania. Roślinę warto nawozić.

Jarząb mączny ze względu na dużą tolerancję na zanieczyszczenia jest chętnie sadzony na osiedlach miejskich, w parkach oraz wzdłuż ulic. To jednocześnie cenna roślina ogrodowa. Można ją sadzić pojedynczo lub w grupie (np.: tworząc szpalery). Drewno wykorzystuje się w stolarstwie.

zdjęcie: Julie Anne Workman - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7804430