Jarząb mączny (Sorbus aria) to krzew lub drzewo należące do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym występuje głównie w Europie i Azji. W Polsce spotyka się go na południowym zachodzie, głównie na obszarach górskich.

Roślina posiada krzewiasty, szeroko-kolumnowy, często nieregularny pokrój. Osiąga ok 10 metrów wysokości (w warunkach naturalnych do 25 m). Liście są wydłużone, ciemnozielone, błyszczące, od spodu pokryte białym nalotem i drobno ząbkowane.

Białe kwiaty są zebrane w baldachogrona do 8 cm średnicy. Kwitnie od maja do czerwca.

Pod koniec lata wytwarza kuliste lub lekko wydłużone, pomarańczowoczerwone do czerwonych, nakrapiane owoce o średnicy ok 1 cm. To pożywny pokarm dla ptaków.

Wymagania i uprawa

Jarząb ten najefektywniej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale toleruje także półcień. Gatunek jest mrozoodporny. Znosi różne typy gleb, również zasolone. Optymalne jest jednak żyzne, próchnicze podłoże o odczynie zasadowym.

Młode rośliny wymagają podlewania. Roślinę warto też nawozić.

Zastosowanie

Jarząb mączny ze względu na dużą tolerancję na zanieczyszczenia jest chętnie sadzony na osiedlach miejskich, w parkach oraz wzdłuż ulic. To jednocześnie cenna roślina ogrodowa. Można ją sadzić pojedynczo lub w grupie (np. tworząc szpalery).

Drewno jarzębu mącznego chętnie wykorzystuje się w stolarstwie.

Polecane odmiany

  • 'Chrysophylla' – złocisto-żółte liście
  • 'Majestica' – bardzo duże, 15 cm liście
  • 'Lutescens' – wyjątkowo gęsty, zwarty pokrój


Zdjęcia: Julie Anne Workman/Wikimedia commons; Hans Braxmeier/Pixabay; olive.titus/CC PDM 1.0/Flickr