Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
32
Do góry

Azalia 'Feuerwerk'

Azalie wielkokwiatowe należą do roślin, dla których nietrudno stracić głowę. Te niepozorne w ciągu roku, sezonowo ulistnione krzewy stają się na przełomie maja i czerwca największą atrakcją ogrodów. Całe obsypane kwiatami niewiele ustępują urodą zimozielonym różanecznikom, mając przy tym mniejsze wymagania siedliskowe. W warunkach klimatycznych Polski można śmiało uprawiać dziesiątki ich odmian.

Azalia (Rhododendron) 'Feuerwerk' jest jedną z cenniejszych azalii wielkokwiatowych o ognistym kolorze kwiatów, polecanych do sadzenia w ogrodach na terenie całego kraju. Roślina ta została wprowadzona do sprzedaży w 1977 r. przez słynnego niemieckiego hodowcę azalii i różaneczników Hansa Hachmanna. Jest to krzew o luźnym, krzewiastym pokroju. Rośnie szybko, po 10 latach osiąga 1,5 m wysokości. Jajowate, ciemnozielone liście mają 7-10 cm długości, przed opadnięciem jesienią przebarwiają się i brązowieją.

Czerwone kwiaty z pomarańczowymi cętkami rozwijają się pod koniec maja. Kwiaty są lejkowate, duże, mają 7-9 cm średnicy, są lekko pofalowane na brzegach, zebrane na szczytach pędów po kilkanaście sztuk w kopulaste kwiatostany. Wewnątrz każdego kwiatu widoczny jest długi słupek, zakończony zielonym znamieniem i otoczony krótszymi, złotawymi pręcikami.

Krzewy, nawet młode egzemplarze, kwitną corocznie i wyjątkowo obficie, właściwie całe toną w kwiatach. W trakcie kwitnienia rozwijają się młode liście i pędy. Latem, w lipcu i sierpniu, na szczytach tegorocznych pędów zawiązują się pękate pąki kwiatowe, które rozwiną się w kolejnym roku i ponownie zaczarują ogród.

azalia 'Feuerwerk'Fot. www.majewscy.com.pl, Monika Pawlonka (APZ)

Zobacz więcej ciekawych azalii

Uprawa i wymagania

Jak wszystkie rośliny z rodziny wrzosowatych azalie wymagają gleb kwaśnych, o pH w granicach 4-5,5. Krzewy preferują gleby umiarkowanie wilgotne, podłoża przepuszczalne, bogate w próchnicę. W przeciwieństwie do zimozielonych różaneczników, azalie kochają słońce i nie boją się mrozu. Najlepiej czują się w otoczeniu wyższych krzewów i drzew, ale nie powinny być zacienione.

Dobrze reagują na ściółkowanie przekompostowaną korą sosnową. Przykrycie gleby 5-10 cm warstwą kory skutecznie ogranicza wysychanie podłoża, hamuje rozwój chwastów, zabezpiecza system korzeniowy przed przemarzaniem i pozwala utrzymać odpowiednie pH. W razie zauważenia na liściach mączystego nalotu rośliny należy opryskać środkiem zwalczającym mączniaka prawdziwego azalii.

Gdzie posadzić?

Azalie doskonale prezentują się sadzone w grupach, najlepiej po kilka sztuk jednej odmiany – tak, aby w trakcie kwitnienia mogły tworzyć duże, jednolite plamy. Niemniej ciekawie wyglądają stare, rozrośnięte egzemplarze, wyeksponowane na trawniku lub rabacie. Krzewy te doskonale rosną sadzone w ogrodach wrzosowiskowych, w których panuje odpowiedni dla nich mikroklimat.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Monika Pawlonka (APZ)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Warto przeczytać
Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 28383
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => urban-jungle-czyli-modne-kwiaty-w-twoim-domu
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50801
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => las-w-sloiku-jak-zrobic-gdzie-kupic-jakie-rosliny-wybrac
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu