Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
13
Do góry

Azalia 'Soir de Paris'

Azalie wielkokwiatowe to krzewy z rodziny wrzosowatych, które na przełomie maja i czerwca stają się największą atrakcją ogrodów. Obsypane od stóp do głów kwiatami niewiele ustępują swoją urodą zimozielonym różanecznikom, mają przy tym dużo mniejsze wymagania siedliskowe. Na uwagę zasługuje pachnąca i pięknie kwitnąca odmiana 'Soir de Paris'.

Azalie wielkokwiatowe

Wśród licznych odmian azalii oferowanych w krajowych szkółkach na szczególną uwagę zasługują te o pachnących kwiatach. Najpopularniejszą pachnącą azalią, do tego naturalnie występującą w Polsce, jest azalia pontyjska, zwana też różanecznikiem żółtym. Jej liczne kwiaty wydzielają odurzający zapach. Mniej znane, ale ciekawsze kolorystycznie i nietrudne w uprawie, są mieszańce spokrewnione z azalią lepką R. viscosa, zaliczane do Grupy Azalii Viscosa. Odmiany te charakteryzują się zwartym pokrojem, ciekawymi, niebieskawozielonymi liśćmi oraz późno rozwijającymi się, pachnącymi kwiatami. Wszystkie wymienione zalety ma odmiana 'Soir de Paris', wyselekcjonowana w Holandii w latach 60. XX wieku.

Opis rośliny

Azalia (Rhododendron) 'Soir de Paris' jest krzewem dorastającym do 1,5-2 m wysokości. Zwykle zakwita na przełomie maja i czerwca tworząc duże, kuliste kwiatostany zbudowane z 8-11 lejkowatych, jasnoróżowych kwiatów. Pojedyncze kwiaty mają 5-6 cm średnicy, są zbudowane z 5 płatków korony otaczających umieszczony centralnie, długi słupek oraz krótsze pręciki. Na górnym płatku widoczny jest żółtopomarańczowy rysunek. Krzewy kwitną corocznie i wyjątkowo obficie, właściwie całe toną w kwiatach. Jeszcze w trakcie kwitnienia spośród masy kwiatów wyłaniają się młode pędy i liście. Po rozwinięciu przybierają barwę ciemnozieloną z lekkim odcieniem niebieskiego i srebra. Jesienią liście przebarwiają się w ciepłych, czerwono-pomarańczowych barwach i opadają. Pąki kwiatowe zawiązują się na szczytach pędów latem, w lipcu i sierpniu.

Azalia Soir de Paris fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Wymagania i uprawa

Azalie wymagają gleb kwaśnych, o pH w granicach 4 - 5,5. Krzewy preferują podłoża umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, bogate w próchnicę. W przeciwieństwie do zimozielonych różaneczników azalie kochają słońce i nie boją się mrozu. Najlepiej czują się w otoczeniu wyższych krzewów i drzew, ale nie powinny być zacienione. Dobrze reagują na ściółkowanie przekompostowaną korą sosnową. Przykrycie gleby 5-10 cm warstwą kory skutecznie ogranicza wysychanie podłoża, hamuje rozwój chwastów, zabezpiecza system korzeniowy przed przemarzaniem i pozwala utrzymać kwaśny odczyn podłoża.

Gdzie posadzić?

Ze względu na specyficzne wymagania glebowe azalie najlepiej sadzić w większych grupach. Rośliny te bardzo dobrze komponują się z drzewami i krzewami iglastymi, szczególnie tymi o wolnym tempie wzrostu. Można je sadzić także w towarzystwie większych drzew iglastych o głębokim systemie korzeniowym (sosny, jodły), ale tylko wówczas, gdy są dobrze oświetlone (należy je zatem sadzić raczej na skraju koron drzew). Oczywiście azalii nie powinno zabraknąć na wrzosowisku.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (7)
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!