Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
13
Do góry

Azalia 'Soir de Paris'

Azalie wielkokwiatowe to krzewy z rodziny wrzosowatych, które na przełomie maja i czerwca stają się największą atrakcją ogrodów. Obsypane od stóp do głów kwiatami niewiele ustępują swoją urodą zimozielonym różanecznikom, mają przy tym dużo mniejsze wymagania siedliskowe. Na uwagę zasługuje pachnąca i pięknie kwitnąca odmiana 'Soir de Paris'.

Azalie wielkokwiatowe

Wśród licznych odmian azalii oferowanych w krajowych szkółkach na szczególną uwagę zasługują te o pachnących kwiatach. Najpopularniejszą pachnącą azalią, do tego naturalnie występującą w Polsce, jest azalia pontyjska, zwana też różanecznikiem żółtym. Jej liczne kwiaty wydzielają odurzający zapach. Mniej znane, ale ciekawsze kolorystycznie i nietrudne w uprawie, są mieszańce spokrewnione z azalią lepką R. viscosa, zaliczane do Grupy Azalii Viscosa. Odmiany te charakteryzują się zwartym pokrojem, ciekawymi, niebieskawozielonymi liśćmi oraz późno rozwijającymi się, pachnącymi kwiatami. Wszystkie wymienione zalety ma odmiana 'Soir de Paris', wyselekcjonowana w Holandii w latach 60. XX wieku.

Opis rośliny

Azalia (Rhododendron) 'Soir de Paris' jest krzewem dorastającym do 1,5-2 m wysokości. Zwykle zakwita na przełomie maja i czerwca tworząc duże, kuliste kwiatostany zbudowane z 8-11 lejkowatych, jasnoróżowych kwiatów. Pojedyncze kwiaty mają 5-6 cm średnicy, są zbudowane z 5 płatków korony otaczających umieszczony centralnie, długi słupek oraz krótsze pręciki. Na górnym płatku widoczny jest żółtopomarańczowy rysunek. Krzewy kwitną corocznie i wyjątkowo obficie, właściwie całe toną w kwiatach. Jeszcze w trakcie kwitnienia spośród masy kwiatów wyłaniają się młode pędy i liście. Po rozwinięciu przybierają barwę ciemnozieloną z lekkim odcieniem niebieskiego i srebra. Jesienią liście przebarwiają się w ciepłych, czerwono-pomarańczowych barwach i opadają. Pąki kwiatowe zawiązują się na szczytach pędów latem, w lipcu i sierpniu.

Azalia Soir de Paris fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Wymagania i uprawa

Azalie wymagają gleb kwaśnych, o pH w granicach 4 - 5,5. Krzewy preferują podłoża umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, bogate w próchnicę. W przeciwieństwie do zimozielonych różaneczników azalie kochają słońce i nie boją się mrozu. Najlepiej czują się w otoczeniu wyższych krzewów i drzew, ale nie powinny być zacienione. Dobrze reagują na ściółkowanie przekompostowaną korą sosnową. Przykrycie gleby 5-10 cm warstwą kory skutecznie ogranicza wysychanie podłoża, hamuje rozwój chwastów, zabezpiecza system korzeniowy przed przemarzaniem i pozwala utrzymać kwaśny odczyn podłoża.

Gdzie posadzić?

Ze względu na specyficzne wymagania glebowe azalie najlepiej sadzić w większych grupach. Rośliny te bardzo dobrze komponują się z drzewami i krzewami iglastymi, szczególnie tymi o wolnym tempie wzrostu. Można je sadzić także w towarzystwie większych drzew iglastych o głębokim systemie korzeniowym (sosny, jodły), ale tylko wówczas, gdy są dobrze oświetlone (należy je zatem sadzić raczej na skraju koron drzew). Oczywiście azalii nie powinno zabraknąć na wrzosowisku.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Jeśli chcemy, aby taras dobrze wyglądał w przyszłym sezonie, powinniśmy go zabezpieczyć przed zimą (zależnie od drewna, np. olejem zabezpieczającym).
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Warto wstrzymać się z usunięciem niektórych bylin aż do wiosny – suche pędy pozwolą przezimować pożytecznym owadom, nasiona roślin stanowić będą zimową spiżarnię dla ptaków.
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Tydzień 46, Sentencja nr:2
Tydzień 46, Sentencja nr:2
W temperaturze 8˚C ryby zapadają w sen zimowy, należy więc ograniczyć ich karmienie. Jeśli powierzchnia oczka wynosi co najmniej 6 m², a jego głębokość 1,5 m, ryby można pozostawić na zimę w zbiorniku.
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Z trawnika należy usuwać opadające liście, w przeciwnym razie mogą powodować gnicie murawy w okresie zimy i powstawanie łysych placów. Dobrze wyschnięte liście można użyć do okrywania na zimę roślin.
Twoja strona ogrodu