Azalia 'Anneke'

azalia Rhododendron Anneke Fot. G. Falkowski ZSzP

Azalie wielkokwiatowe to nietrudne w uprawie i utrzymaniu krzewy z rodziny wrzosowatych. W maju stają się bohaterkami ogrodów, przyciągając uwagę obfitością kwitnienia. W naszym klimacie można uprawiać dziesiątki odmian azalii. Szczególnie wartościowe są odmiany zaliczane do grupy Knap Hill. Ich cechy to m.in. wigor i wysoka żywotność, duże kwiaty zebrane w okazałe kwiatostany, obfite kwitnienie, a także niższe wymagania, jeśli chodzi o kwasowość podłoża.

Przykładem azalii z grupy Knap Hill jest odmiana ‘Anneke’ uzyskana w latach 60 XX wieku w Wielkiej Brytanii prze M.C Pratta, ciągle bardzo popularna, oferowana przez liczne szkółki zrzeszone w Związku Szkółkarzy Polskich.

Posłuchaj
00:00
10
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Azalia (Rhododendron) 'Anneke' dorasta do 1-1,5 m wysokości i podobnej szerokości. W połowie maju z nabrzmiałych, wierzchołkowych pąków wyłaniają się wspaniałe, duże, żółte kwiaty zebrane po kilka w szczytowych, szerokich kwiatostanach.

Kwiaty azalii 'Anneke' mają 6-8 cm średnicy, są zbudowane z 5 płatków korony. Wewnątrz każdego kwiatu widoczny jest długi słupek, otoczony krótszymi, złotawymi pręcikami, a na górnym płatku nieco ciemniejsza plamka.

Krzewy, nawet młode egzemplarze, kwitną corocznie i wyjątkowo obficie, właściwie całe toną w kwieciu. Nim jeszcze zaczną przekwitać wśród masy kwiatów pojawiają się soczyście zielone pędy i liście. Po rozwinięciu przybierają barwę ciemnozieloną, błyszczącą. Jesienią, przed opadnięciem, liście przebarwiają się na żółto.

Latem, w lipcu i sierpniu, na szczytach nowych przyrostów, zawiązują się pąki kwiatowe, które ponownie zaczarują ogród w kolejnym roku.

azalia Rhododendron Anneke Fot. G. Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Jak wszystkie rośliny z rodziny wrzosowatych, azalie najlepiej rosną na glebach kwaśnych, o pH w granicach 4-5,5. Azalia 'Anneke' preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, podłoża przepuszczalne, bogate w próchnicę. W przeciwieństwie do zimozielonych różaneczników, azalie kochają słońce i nie boją się mrozu. Najlepiej czują się w otoczeniu wyższych krzewów i drzew, ale nie powinny być zacienione.

Dobrze reagują na ściółkowanie przekompostowaną korą sosnową. Przykrycie gleby 5-10 cm warstwą kory skutecznie ogranicza wysychanie podłoża, hamuje rozwój chwastów, zabezpiecza system korzeniowy przed przemarzaniem i pozwala utrzymać odpowiednie pH.

Gdzie posadzić?

Azalię 'Anneke' najlepiej sadzić na rabatach wrzosowych, w słonecznych przedogródkach czy blisko tarasu, na przykład obok wrzosów i wrzośców, żarnowców czy niskich odmian sosen.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści