Wrzos pospolity 'Peter Sparkes'

Wrzos Peter Sparkes fot. Agnieszka Żukowska APZ

Wrzosy to niewątpliwie jedna z najciekawszych i najbogatszych grup roślin, która szokuje wręcz zmiennością kwiatów i liści. Odmiana ‘Peter Sparkes’ jest w tej olbrzymiej grupie jedną z najbardziej atrakcyjnych!

Posłuchaj
00:00
25
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) 'Peter Sparkes' charakteryzuje się silnym wzrostem – w ciągu roku może dorastać do 30 cm wysokości. Jej pędy są wzniesione i gęsto pokryte bardzo dużą ilością kwiatów. Kwitnienie przypada na wrzesień. Kwiaty są duże, pełne, rubinoworóżowe. Liście drobne, szarozielone, pokryte licznymi włoskami.

Odmiana została zauważona i wyróżniona przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w Wielkiej Brytanii w 2002 r.

Wrzos Peter Sparkes fot. Agnieszka Żukowska APZ

Fot. Agnieszka Żukowska (APZ)

Zobacz więcej ciekawych wrzosów

Wymagania i uprawa

Wrzosy mają specyficzne wymagania uprawowe w stosunku do gleby, która powinna być kwaśna, próchniczna i stale umiarkowanie wilgotna. Najczęściej w ogrodach zachodzi potrzeba wymiany gleby. Dla wrzosów wystarczy wymiana gleby na głębokość 25-30 cm, ponieważ mają one płytki ale szeroki system korzeniowy. Usuniętą glebę uzupełniamy najlepiej gotową mieszanką przeznaczoną do uprawy roślin wrzosowatych.

Do uprawy wymaga osłoniętego i słonecznego stanowiska. Mrozoodporność tej odmiany jest dobra, ale podczas ostrych, bezśnieżnych zim, szczególnie w Polsce północno-wschodniej rośliny mogą przemarzać. Warto więc je zabezpieczyć na zimę stosując lekkie i przewiewne okrycia – np. stroisz czy specjalne tkaniny termoizolacyjne.

Wrzosy są rzadko atakowane przez choroby i szkodniki. Wiosną wszystkie wrzosy wymagają krótkiego przycięcia pędów - jest to podstawowy zabieg pielęgnacyjny stosowany corocznie w uprawie tych roślin.

Gdzie posadzić?

Ponieważ wrzosy do uprawy wymagają specyficznych gleb, dlatego najlepiej uprawiać je w większych grupach jedno lub kilku odmianowych, z których można tworzyć "dywany"! Są one świetnym uzupełnieniem rabat złożonych z innych roślin wrzosowatychazalii, pierisów czy wrzośców.

Dobrym uzupełnieniem wrzosowisk mogą być także krzewy iglaste – szczególnie sosny, które oprócz ciekawych form i kolorów dostarczają igieł, które ściółkują i dodatkowo zakwaszają glebę.

Odmiana ‘Peter Sparkes’ nadaje się na kwiat cięty. Jest ona także świetną rośliną do uprawy w pojemnikach, stosowaną do jesiennych dekoracji skrzynek balkonowych, tarasów czy grobów. W tym ostatnim zastosowaniu jest traktowana najczęściej jako roślina sezonowa.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Agnieszka Żukowska (APZ)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści