Logo
Logo

Nalewka z jarzębiny (jarzębiak, jarzębinówka) | Jest pyszna i zdrowa!

Jarzębina kojarzona jest głównie z ozdobami jesiennymi, jednak mało kto wie, że te wspaniałe owoce są jadalne, a w dodatku zawierają wiele cennych składników pokarmowych. Jarzębiny nie należy spożywać na surowo, ale świetnie nadaje się na przetwory, a szczególnie nalewki. Kiedy i jak zrobić nalewkę z jarzębiny?

Spis treści
Jakie właściwości zdrowotne ma nalewka z jarzębiny? Dlaczego warto ją pić? Kiedy zbierać owoce jarzębiny na nalewkę? Jak łatwo zrobić nalewkę z jarzębiny? Zobacz przepis!

Co zawiera jarzębina?

To doskonałe źródło witaminy C i beta-karotenu. W jarzębinie znajdują się też witaminy z grupy B, witamina K, sód, potas, magnez i miedź oraz duża ilość korzystnych dla zdrowia flawonoidów.

Mało kto wie, że owoce jarzębiny są jadalne, a dodatkowo bardzo zdrowe. Trzeba jednak pamiętać, że jarzębina zjedzona na surowo może spowodować bóle głowy i biegunki, dlatego spożywa się ją jedynie w formie przetworów, a najczęściej przygotowuje się nalewkę z jarzębiny lub dżemy i konfitury.

Jakie właściwości ma nalewka z jarzębiny?

Nalewka z jarzębiny, czyli jarzębinówka delikatnie obniża ciśnienie, działa przeciwzapalnie i wspomaga pracę układu odpornościowego. Dlatego zalecana jest szczególnie w okresie wzmożonych infekcji, a więc jesienią i zimą. Pomaga zwalczyć przeziębienie i korzystnie wpływa na układ pokarmowy, więc warto po nią sięgnąć również przy problemach gastrycznych. Dodatkowo nalewka z jarzębiny dobrze wpływa na wzrok i ma działanie wzmacniające i regeneracyjne, a poza tym dobrze przygotowana jest niezwykle smaczna i zaskakuje swym niebanalnym smakiem.

Kiedy zbierać jarzębinę na nalewkę?

Owoce jarzębiny do przygotowania nalewki najlepiej zbierać najwcześniej pod koniec września i w październiku – wtedy są już dobrze wybarwione i dojrzałe. Należy wybierać te dojrzałe i nieuszkodzone, bez śladów przebarwień i gnicia. Warto pamiętać, aby koniecznie zrobić to dopiero po pierwszych przymrozkach. Można je zebrać wcześniej, ale wtedy owoce będzie trzeba zamrozić i przetrzymać w zamrażarce przez minimum na 48 godzin, aby pozbyć się goryczy..

Prosty przepis na jarzębinówkę 

Składniki

  • 1 kg dojrzałych owoców jarzębiny
  • 1 litr spirytusu
  • 1 litr wody
  • 1 kg cukru 

Do jarzębinówki można również dodać 1 cytrynę (skórka i sok), co nada jej ciekawego smaku.

Przygotowanie

  1. Zebrane owoce dokładnie oczyścić z gałązek i umyć.
  2. Jarzębinę wrzucić do wrzątku i gotować kilka minut, aby skórka zmiękła.
  3. Owoce odcedzić i odłożyć na około 2 godziny.
  4. Jarzębinę włożyć do dużego słoika i zasypać cukrem, dodać połowę spirytusu oraz wody, a następnie zakręcić słoik i odstawić w ciemne miejsce na 3 tygodnie. W tym czasie codziennie zamieszać w słoiku.
  5. Po 3 tygodniach alkohol odcedzić i przelać do innego słoika, a pozostałe owoce zalać 0,5 l wody i 0,5 l spirytusu i znowu oba słoiki odstawić na 3 tygodnie.
  6. Po tym czasie drugą nalewkę przecedzić przez sitko i wymieszać oba alkohole.
  7. Zlać do butelek i zakorkować. Odstawić co najmniej na 3 tygodnie w ciemne i chłodne miejsce.  

Gotowe!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Multiart / Depositphotos

Autor
Nalewka z jarzębiny (jarzębiak, jarzębinówka) | Jest pyszna i zdrowa!
Nalewka z jarzębiny (jarzębiak, jarzębinówka) | Jest pyszna i zdrowa!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl