Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
41
Okazje

Jak zrobić donicę lub wazon z dyni?

Dynia w postaci wazonu lub doniczki? Czemu nie! Wystarczy ją wydrążyć, odpowiednio wypełnić i udekorować ulubionymi roślinami doniczkowymi lub kwiatami ciętymi, a będzie stanowić piękną jesienną dekorację stołu lub parapetu. Przewiązana wstążką nadaje się na prezent.

 

Dynie w roli wazonów i donic

Kolorowe, różnokształtne smakowite dynie (Cucurbita) nadają się nie tylko do przetworzenia w kuchni, do dekoracji na Halloween, ale można również je wykorzystać jako pojemniki. Świeże dynie najlepiej wykorzystywać do dekoracji na jedną uroczystość lub na prezent, albo postawić w chłodnym miejscu i koniecznie na podstawce – aby uniknąć plam.

W mieszkaniu, gdzie utrzymuje się ok. 20ºC świeża dynia w roli wazonu będzie dobrze wyglądać ok. 7 dni.

Wydrążoną, a później wysuszoną dynię można używać przez dłuższy czas, nawet jako doniczkę do roślin. Najlepiej uprawiać w niej gatunki, które nie wymagają zbyt dużej ilości wody – kaktusy lub sukulenty (wtedy na dno dyni koniecznie trzeba wsypać warstwę drenażu).

Donica lub wazon z dyni krok po kroku

Do zrobienia efektownego wazonu z dyni będziesz potrzebować: ładnej dyni (spłaszczonej od dołu, aby wazon nie wyglądał krzywo), ostrego noża, sekatora, gąbki florystycznej, kawałka przezroczystej folii, kwiatów ciętych, gałązek z owocami, suszonych kwiatostanów bylin, przebarwionych jesiennych liści i ewentualnie wstążki lub kawałka juty do dekoracji.

Pamiętaj, żeby kolory kwiatów, kolor dyni i wszystkie dodatki dopasować do siebie pod względem kolorystycznym.

Pamiętaj, żeby kolory kwiatów, kolor dyni i wszystkie dodatki dopasować do siebie pod względem kolorystycznym.
Fot. agneskantaruk/Depositphotos
Krok 1
Odetnij ostrym nożem górną część dyni, wydrąż ją usuwając wszystkie pestki i trochę miąższu, ale uważaj, żeby nie przebić skórki na wylot. Włóż do środka folię i wciśnij ją tak, aby brzegi narazie wystawały na boki.
jak zrobić donicę lub wazon z dyni krok 2 fot. agneskantaruk Depositphotos
Fot. agneskantaruk/Depositphotos
Krok 2
Przytnij gąbkę florystyczną na wymiar otworu w dyni, namocz ją w misce z wodą, a potem włóż do dyni tak, aby nie wystawała zbyt dużo ponad jej krawędź.
jak zrobić donicę lub wazon z dyni krok 3 fot. agneskantaruk Depositphotos
Fot. agneskantaruk/Depositphotos
Krok 3
Odetnij nożyczkami brzegi folii, aby nie wystawała poza krawędź wazonu z dyni.
jak zrobić donicę lub wazon z dyni krok  4 fot. agneskantaruk Depositphotos
Fot. agneskantaruk/Depositphotos
Krok 4
Powtykaj w gąbkę florystyczną kwiaty cięte, zaczynając od tych najbardziej efektownych i dużych. Wypełniaj puste przestrzenie pomiędzy dużymi kwiatami drobniejszymi okazami. Wykorzystuj to, co masz pod ręką w ogrodzie – gałązki z owocami róży, kaliny, jarzębiny oraz jesienne liście będą – ciekawym dodatkiem.
jak zrobić donicę lub wazon z dyni - kompozycje
Fot. HannaNes, iridica, HannaNes, miss.lemon/Depositphotos
Twórz kompozycje w wazonach z dyni z kwiatów w różnych kolorach. Jeśli chcesz, możesz w dyni również posadzić kaktusy i sukulenty. 

Jeśli chcesz na dłużej zachować swój dyniowy wazon i korzystać z niego częściej, po wydrążeniu wysusz dynię, a potem wstawiaj do niej naczynie z wodą i układaj w nim swoje ulubione kwiaty. Wysuszoną dynię możesz też pomalować, np. farbą akrylową, na kolor pasujący do wystroju wnętrza domu.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe cristiandorian23@gmail.com/Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Rośliny ogrodowe można nawieźć nawozami fosforowymi i potasowymi. UWAGA! Jesienią nie powinno się stosować nawozów azotowych, gdyż przedłużają okres wegetacji roślin, co może stać się przyczyną ich zmarznięcia.
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu