Logo
Logo

Jak zrobić donicę lub wazon z dyni?

Dynia w postaci wazonu lub doniczki? Czemu nie! Wystarczy ją wydrążyć, odpowiednio wypełnić i udekorować ulubionymi roślinami doniczkowymi lub kwiatami ciętymi, a będzie stanowić piękną jesienną dekorację stołu lub parapetu. Przewiązana wstążką nadaje się na prezent.

Dynie w roli wazonów i donic

Kolorowe, różnokształtne smakowite dynie (Cucurbita) nadają się nie tylko do przetworzenia w kuchni, do dekoracji na Halloween, ale można również je wykorzystać jako pojemniki. Świeże dynie najlepiej wykorzystywać do dekoracji na jedną uroczystość lub na prezent, albo postawić w chłodnym miejscu i koniecznie na podstawce – aby uniknąć plam.

W mieszkaniu, gdzie utrzymuje się ok. 20ºC świeża dynia w roli wazonu będzie dobrze wyglądać ok. 7 dni.

Wydrążoną, a później wysuszoną dynię można używać przez dłuższy czas, nawet jako doniczkę do roślin. Najlepiej uprawiać w niej gatunki, które nie wymagają zbyt dużej ilości wody – kaktusy lub sukulenty (wtedy na dno dyni koniecznie trzeba wsypać warstwę drenażu).

Donica lub wazon z dyni krok po kroku

Do zrobienia efektownego wazonu z dyni będziesz potrzebować: ładnej dyni (spłaszczonej od dołu, aby wazon nie wyglądał krzywo), ostrego noża, sekatora, gąbki florystycznej, kawałka przezroczystej folii, kwiatów ciętych, gałązek z owocami, suszonych kwiatostanów bylin, przebarwionych jesiennych liści i ewentualnie wstążki lub kawałka juty do dekoracji.

Pamiętaj, żeby kolory kwiatów, kolor dyni i wszystkie dodatki dopasować do siebie pod względem kolorystycznym.

Pamiętaj, żeby kolory kwiatów, kolor dyni i wszystkie dodatki dopasować do siebie pod względem kolorystycznym.
Fot. agneskantaruk/Depositphotos
Krok 1
Odetnij ostrym nożem górną część dyni, wydrąż ją usuwając wszystkie pestki i trochę miąższu, ale uważaj, żeby nie przebić skórki na wylot. Włóż do środka folię i wciśnij ją tak, aby brzegi narazie wystawały na boki.
jak zrobić donicę lub wazon z dyni krok 2 fot. agneskantaruk Depositphotos
Fot. agneskantaruk/Depositphotos
Krok 2
Przytnij gąbkę florystyczną na wymiar otworu w dyni, namocz ją w misce z wodą, a potem włóż do dyni tak, aby nie wystawała zbyt dużo ponad jej krawędź.
jak zrobić donicę lub wazon z dyni krok 3 fot. agneskantaruk Depositphotos
Fot. agneskantaruk/Depositphotos
Krok 3
Odetnij nożyczkami brzegi folii, aby nie wystawała poza krawędź wazonu z dyni.
jak zrobić donicę lub wazon z dyni krok  4 fot. agneskantaruk Depositphotos
Fot. agneskantaruk/Depositphotos
Krok 4
Powtykaj w gąbkę florystyczną kwiaty cięte, zaczynając od tych najbardziej efektownych i dużych. Wypełniaj puste przestrzenie pomiędzy dużymi kwiatami drobniejszymi okazami. Wykorzystuj to, co masz pod ręką w ogrodzie – gałązki z owocami róży, kaliny, jarzębiny oraz jesienne liście będą – ciekawym dodatkiem.
jak zrobić donicę lub wazon z dyni - kompozycje
Fot. HannaNes, iridica, HannaNes, miss.lemon/Depositphotos
Twórz kompozycje w wazonach z dyni z kwiatów w różnych kolorach. Jeśli chcesz, możesz w dyni również posadzić kaktusy i sukulenty. 

Jeśli chcesz na dłużej zachować swój dyniowy wazon i korzystać z niego częściej, po wydrążeniu wysusz dynię, a potem wstawiaj do niej naczynie z wodą i układaj w nim swoje ulubione kwiaty. Wysuszoną dynię możesz też pomalować, np. farbą akrylową, na kolor pasujący do wystroju wnętrza domu.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe cristiandorian23@gmail.com/Depositphotos

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Twoja strona ogrodu