Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
15
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Dynia ozdobna – popularne odmiany

Dynia ozdobna może być wykorzystywana jako roślina ozdobna i jadalna (w zależności od odmiany). Mniejsza i bardziej oryginalna od dyni jadalnej dostarczy wizualnych i kulinarnych wrażeń.

 

Małe dynie ozdobne przyciągają wzrok kolorem i kształtem!

Owoce dyni ozdobnej uważane są za niejadalne, jednak wszelkie odmiany wywodzą się od dyni zwyczajnej lub olbrzymiej – dynie te uprawiane są jako warzywa jadalne. Fantazyjne o różnorodnych kształtach i kolorach dynie ozdobne cieszą oczy feerią barw. Zasadzone w ogródku przydomowym lub na balkonie nadadzą nowego wyglądu i koloru.

Dynie ozdobne są zazwyczaj bardziej twarde od swoich jadalnych kuzynów. Odznaczają się też wyższą odpornością na uszkodzenia i warunki atmosferyczne – mogą być przechowywane przez długi czas w temperaturze pokojowej. Owoce zawierają mało miąższu – skórka i miąższ są bardziej twarde, jednak nie są trujące i po odpowiednim przygotowaniu mogą być spożywane.

Odmiany dyni ozdobnej

Dynia ozdobna 'Mini Red Turban' – mała pomarańczowo-biała ozdobna dynia w kształcie „tureckiego turbanu”. Dynia ma aromatyczny jadalny miąższ i średnio twardą skórę. Dynia może być przechowywana w temperaturze pokojowej do 12 miesięcy. Kup nasiona w naszym sklepie

Dynia ozdobna 'Autumn Wings' – jednoroczna ozdobna roślina okrywowa o oryginalnych w kształcie i kolorze owocach. Dynia polecana jest do obsadzania tarasów, altan oraz jako roślina okrywowa. Kup nasiona w naszym sklepie

Dynia ozdobna 'Sweet Dumping' – oryginalne ozdobne owoce są w pełni jadalne – idealnie nadają się faszerowania i zapiekania. Roślina może być wykorzystywana jako pnącze do obsadzania altan, tarasów itp. Zielone liści i długie pnącza szybko zaczepiają się barierki, podpory i ściany tworząc dekoracyjną „zieloną ścianę”. Owoce mają lekko słodki smak i oryginalny wygląd – kremowo biała skóra pokryta jest zielonymi prążkami, paskami i plamkami. Temperatura zapiekania nie ma wpływu na wygląd skórki – dynia idealne nadaje się różnego rodzaju jadalnych kompozycji ozdobnych.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Alexas_Fotos / Pixabay
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu