Jarząb Koehnego (Sorbus koehneana) to niskie drzewo, rzadziej krzew, należące do rodziny różowatych (Rosaceae). Posiada atrakcyjny, krzewiasty pokrój.

Liście są pierzaste, jesienią przebarwiają się na pomarańczowo, czerwono lub purpurowo. Kwitnie w maju i w czerwcu. Kwiaty są białe, zebrane w baldachogrona. Pod koniec września dojrzewają drobne, kuliste owoce. Mają nietypową - białą lub kremową barwę.

Jarząb Koehnego - wymagania i uprawa

Białą jarzębinę zaleca się uprawiać w miejscach słonecznych, osłoniętych od wiatru - wtedy najintensywniej kwitnie i owocuje. Toleruje różne typy gleb. Optymalne jednak są podłoża żyzne i próchnicze. Gatunek jest w pełni mrozoodporny. Można go sadzić jesienią lub wiosną.

Słabo znosi niedobór wody, dlatego w okresie suszy zaleca się go podlewać. Jednocześnie jarząb nie znosi nadmiaru wody - przy zastoinach często choruje. Dobrze reaguje na nawożenie organiczne i ściółkowanie gleby. Cięcie wykonuje się sporadycznie - zabiegi mają na celu zwiększenie zdrowotności i korygowanie pokroju.

Zastosowanie jarzębu Koehnego

Jarząb Koehnego ze względu na obfite owocowanie i oryginalną barwę kwiatów to ciekawa "pozycja" w każdym ogrodzie. Można go komponować z innymi gatunkami, w tym jarzębami wytwarzającymi tradycyjne czerwone owoce. Nadaje się do uprawy w pojemnikach (w cieplejszych rejonach Polski). Można wykorzystywać go w zieleni miejskiej. To gatunek jadalny - zarówno dla ptaków jak i ludzi.

zdjęcie: Jean-Pol GRANDMONT (Own work) [CC BY-SA 3.0, GFDL or CC BY 3.0], via Wikimedia Commons