Żurawka 'Binoche' (Heuchera 'Binoche') należy do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Jest to bylina dekoracyjna z liści. Jej liście są aksamitne, ciemno-fioletowo-bordowo-czarne - bardzo dobrze komponują się z innymi roślinami o jasnych listkach, np. z żurawką 'Citronelle'. Jej kwiaty są drobne w kolorze kremowym. Żurawka dorasta do 35 cm.

Uprawa żurawki 'Binoche'

Żurawka 'Binoche' nie jest wymagającą byliną. Aby jej liście były odpowiednio wybarwione powinna być sadzona w miejscach słonecznych ewentualnie półcienistych. Najlepiej rośnie w podłożu żyznym, ale przepuszczalnym.

Żurawka nie jest całkowicie odporna na mróz. W naszych warunkach może przemarzać. Zimozielone rozetki liściowe mogą przesychać w okresach suszy i brązowieć w czasie zimy. Dlatego warto ją sadzić w żyznej glebie i przykrywać na zimę, np. stroiszem.

Zastosowanie żurawki 'Binoche'

Żurawka 'Binoche' polecana jest do sadzenia na skalniakach, murkach, rabatach bylinowych i obwódkach rabat. Może być również sadzona w kompozycji z innymi roślinami w skrzynkach i donicach - tworząc dekorację balkonów i tarasów.

fot. Ewa Jankowska