Jak i z czego zbudować domek dla jeża? Sprawdź nasz poradnik i gotowe budki!

Jak i z czego zbudować domek dla jeża fot. Alexas_Fotos Pixabay

Jeże rozpoczynają zimowy sen, gdy temperatura spada poniżej 9°C. Dlatego tak ważne jest, żeby w tym czasie znalazły odpowiednie, suche i bezpieczne legowisko. Mogą zimować pod stertą liści lub patyków. Ale jeśli żyją na terenie naszego ogrodu lub działki, warto postawić dla nich domek. Schronienie dla tych pożytecznych ssaków można kupić lub zrobić samodzielnie, wykorzystując materiały z recyklingu. Zobacz, jak i z czego zbudować domek dla jeża!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
146
Spis treści
Po co jeżom domki? Czy warto zbudować je i postawić w ogrodzie? Jak powinien wyglądać domek dla jeża? Z czego zbudować domek dla jeża? Jak zrobić gniazdo dla jeża? Gdzie najlepiej postawić domek dla jeża? Jak zwabić jeża do domku? Co włożyć do domku dla jeża? Budowa domku dla jeży. Zobacz film instruktażowy!

Domek dla jeża w przydomowym ogrodzie

Budując i stawiając w ogrodzie domek dla jeży pomagamy nie tylko tym zwierzętom przetrwać zimę, a być może nawet i wyhodować nowe pokolenie. Pamiętajmy, że jeże to bardzo pożyteczne ssaki (drapieżniki), które żywią się nie tylko dżdżownicami, ale też ślimakami oraz owadami (jeśli więc zamieszkają w naszym ogrodzie, będą przyczyniać się do regulowania liczebności szkodników roślin). Mogą też zjadać małe ssaki (np. myszy) i płazy.

W Polsce żyją w stanie naturalnym dwa gatunki – jeż wschodni (Erinaceus roumanicus) oraz jeż zachodni (E. europaeus).

Jeże do naszego ogrodu przedostaną się, jeśli w ogrodzeniu znajdzie się otwór lub szczelina, pod którą będą mogły przejść. To zwierzęta prowadzące nocny tryb życia. Są dość płochliwe; lubią zapuszczone miejsca w ogrodzie, gdzie trawa nie jest nisko skoszona. Mogą chować się w stertach liści lub gałęzi. Dlatego domek dla jeża należy postawić w głębi ogrodu, w miejscu, do którego rzadko zaglądamy i (jeśli to możliwe), do którego nie zaglądają psy.

Budka - domek dla jeża z tunelem
Budka domek dla jeży z tunelem
Domek wykonany z drewna sosnowego przez polską firmę Fordesk. Doskonały jako schronienie dla jeży jak i ozdoba ogrodu. Posiada zdejmowany dach pokryty papą oraz wysuwany tunel wejściowy.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Domek dla jeża do samodzielnego montażu
Budka domek dla jeży do samodzielnego montażu
Domek przychodzi w częściach to samodzielnego montażu. Jest prosty do złożenia, w środku dołączona instrukcja obrazkowa oraz zestaw montażowy w woreczku.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jakich materiałów użyć na budkę dla jeża?

Do budowy domku dla jeża potrzebne będą narzędzia (młotek, piła do drewna i wiertarka z grubym wiertłem bądź otwornica) oraz materiały (drewniana skrzynka o wymiarach 60 x 40 x 30 cm, 4 deseczki 12 x 12 cm, i drewniane listewki 2 x 12 cm, gwoździe, kawałek folii i metrowy kawałek ogrodowego węża). Do wyściełania wnętrza domku należy przygotować taczkę suchych liści, a do osłonięcia liści – suche gałęzie z drzew liściastych.

Jak zbudować domek dla jeża? Krok po kroku

  • Najpierw, zbijając ze sobą 4 deseczki, zrób długi tunel, który będzie prowadził do wnętrza domku dla jeża.
  • Następnie wytnij w skrzynce otwór o wymiarach 12 x 12 cm i przymocuj do niego wcześniej przygotowany tunel wykorzystując listewki.
  • Kolejnym krokiem będzie wywiercenie w bocznej ściance skrzynki małego otworu, przez który da się przeprowadzić kawałek ogrodowego węża (aby zapewnić wentylację przebywającym w środku zwierzętom).
  • Domek ustaw w zacisznym zakątku ogrodu, w miejscu gdzie nie zbiera się woda.
  • Od góry zabezpiecz domek folią (przybijając ją za pomocą gwoździ) – boków nie osłaniaj, aby w środku nie gromadziła się wilgoć.
  • Do środka włóż trochę suchych liści, a resztą zamaskuj cały domek dla jeża, oczywiście w taki sposób, by nie zasłonić tunelu prowadzącego do jego wnętrza. Liście zabezpiecz prze wiatrem osłaniając całość gałęziami.

Film: Budowa domku dla jeży

Poniżej film pokazujący budowę "upcyklingowego domku" dla jeża przygotowany przez dizajnerkę Karinę Haczek!

Fundacja Arka


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Alexas_Fotos/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Jak zaprojektować ogród online? Sprawdź darmowy program
Komentarze

Gość Kazimierz R
05-08-2021 22:58
W moim ogrodzie pojawiły się Jeże, zauważyłem w tym roku któreś pięknej nocy. Postanowiłem więc zbudować domek i mam pytanie Czy można je od pchlić Jeśli tak to czym.,,?
Gość Marta
17-01-2021 21:11
Piszcie artykuły swojego autorstwa, bo widzę sporo skomplikowanych tekstów z innych artykułów
Gość Przemek
21-10-2020 15:22
Niestety jeże z naszych okolic chyba nie polubiły pomysłu. Ale ropuchy za to bardzo! Przeniosłem konstrukcje koło stawu w zeszłym roku i one najbardziej z niej korzystały ;)
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
To się przyda
Zestaw: 3 x P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
Zestaw: 3 x P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Lawenda - 30 szt. pakiet
Lawenda - 30 szt. pakiet
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Preparat oczyszczający i udrażniający oczyszczalnie przydomowe i szamba – 2.5 kg | Target
Preparat oczyszczający i udrażniający oczyszczalnie przydomowe i szamba – 2.5 kg | Target
Polyversum WP Uniwersalny – 5 g
Polyversum WP Uniwersalny – 5 g
Wąż nawadniający Drip 1/2" 30 m – Cellfast
Wąż nawadniający Drip 1/2" 30 m – Cellfast
Mączka Bazaltowa – 3 kg
Mączka Bazaltowa – 3 kg
Tagi
Najnowsze treści
Hortensja bukietowa 'Little Quick Fire' Fauna kocha chaos – zalety dzikich ogrodów Nawożenie kaktusów – jak często i czym najlepiej zasilać? Suchy strumień w ogrodzie. Gdzie i jak go zbudować krok po kroku Co zamiast ziemi do doniczki? Podłoże bez ziemi. Czym jest i jak zrobić samemu? Choroby modrzewi – objawy, zapobieganie i zwalczanie Jesienne podlewanie roślin – nie lekceważ tego obowiązku! Jak zbierać chrzan? Nie przegap idealnego momentu W innym świetle – świetne pomysły na nastrojowy ogród nocą