Domek dla jeża w przydomowym ogrodzie
Budując i stawiając w ogrodzie domek dla jeży pomagamy nie tylko tym zwierzętom przetrwać zimę, a być może nawet i wyhodować nowe pokolenie. Pamiętajmy, że jeże to bardzo pożyteczne ssaki (drapieżniki), które żywią się nie tylko dżdżownicami, ale też ślimakami oraz owadami (jeśli więc zamieszkają w naszym ogrodzie, będą przyczyniać się do regulowania liczebności szkodników roślin). Mogą też zjadać małe ssaki (np. myszy) i płazy.
Jeże do naszego ogrodu przedostaną się, jeśli w ogrodzeniu znajdzie się otwór lub szczelina, pod którą będą mogły przejść. To zwierzęta prowadzące nocny tryb życia. Są dość płochliwe; lubią zapuszczone miejsca w ogrodzie, gdzie trawa nie jest nisko skoszona. Mogą chować się w stertach liści lub gałęzi. Dlatego domek dla jeża należy postawić w głębi ogrodu, w miejscu, do którego rzadko zaglądamy i (jeśli to możliwe), do którego nie zaglądają psy.
Jakich materiałów użyć na budkę dla jeża?
Do budowy domku dla jeża potrzebne będą narzędzia (młotek, piła do drewna i wiertarka z grubym wiertłem bądź otwornica) oraz materiały (drewniana skrzynka o wymiarach 60 x 40 x 30 cm, 4 deseczki 12 x 12 cm, i drewniane listewki 2 x 12 cm, gwoździe, kawałek folii i metrowy kawałek ogrodowego węża). Do wyściełania wnętrza domku należy przygotować taczkę suchych liści, a do osłonięcia liści – suche gałęzie z drzew liściastych.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak zbudować domek dla jeża? Krok po kroku
- Najpierw, zbijając ze sobą 4 deseczki, zrób długi tunel, który będzie prowadził do wnętrza domku dla jeża.
- Następnie wytnij w skrzynce otwór o wymiarach 12 x 12 cm i przymocuj do niego wcześniej przygotowany tunel wykorzystując listewki.
- Kolejnym krokiem będzie wywiercenie w bocznej ściance skrzynki małego otworu, przez który da się przeprowadzić kawałek ogrodowego węża (aby zapewnić wentylację przebywającym w środku zwierzętom).
- Domek ustaw w zacisznym zakątku ogrodu, w miejscu gdzie nie zbiera się woda.
- Od góry zabezpiecz domek folią (przybijając ją za pomocą gwoździ) – boków nie osłaniaj, aby w środku nie gromadziła się wilgoć.
- Do środka włóż trochę suchych liści, a resztą zamaskuj cały domek dla jeża, oczywiście w taki sposób, by nie zasłonić tunelu prowadzącego do jego wnętrza. Liście zabezpiecz prze wiatrem osłaniając całość gałęziami.
Film: Budowa domku dla jeży
Poniżej film pokazujący budowę "upcyklingowego domku" dla jeża przygotowany przez dizajnerkę Karinę Haczek!
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Alexas_Fotos/Pixabay