Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
51
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak zachęcić jeże do odwiedzania naszego ogrodu?

Pytanie czytelnika: Słyszałam, że jeże są pożyteczne. Bardzo je lubię i chciałabym jakoś zwabić je do swojego ogrodu. Mam działkę przy lesie, ale obawiam się, że mój zieleniec nie jest dla nich atrakcyjny.

 

Jeże to pożyteczni pogromcy ślimaków w wielu owadzich szkodników. Preferują zaciszne ogrody naturalne obsadzone gęsto krzewami i wysokimi trawami, gdzie mogą się bezpiecznie ukryć. W ogrodach często szukają smakowitego pokarmu i miejsca na zimową hibernację.

Jak zaprosić jeża do ogrodu?

  • Wieczorową porą zostawmy otwartą furtkę na tyłach działki – jeż chętniej zjawi się w naszym ogrodzie, gdy zauważy, że ma do niego łatwy dostęp (a w razie czego łatwą ucieczkę!).
  • Jeśli możemy, posadźmy w ogrodzie "lokalną" roślinność.
  • Zaplanujmy nasadzenia, które stworzą naturalne zarośla (nie cięte krzewy i większe byliny) – będą naturalną kryjówką i zaporą przed większymi zwierzętami.
  • Jeże bardzo cenią obecność zbiorników wodnych. Nie przejdą obojętnie koło ogrodu z oczkiem wodnym (pamiętajmy o zrobieniu miejsca z łagodnym zejściem do wody!).
  • Starajmy się prowadzić nasze uprawy w ekologiczny sposób (bez chemii).
  • Jesienią róbmy niewielkie stosy z gałęzi, siana i liści lub specjalne domki (zobacz jak je zrobić), w których jeże będą mogły przetrwać zimę.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Tomasz Proszek, Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 31, Sentencja nr:8
Tydzień 31, Sentencja nr:8
Zioła można zbierać przez cały sezon letni. Świeże zioła dają niepowtarzalny aromat i smak naszym potrawom, a ich nadmiar warto suszyć lub zamrażać.
Tydzień 31, Sentencja nr:7
Tydzień 31, Sentencja nr:7
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 31, Sentencja nr:6
Tydzień 31, Sentencja nr:6
Po zakończeniu zbioru truskawek porządkujemy grządki. Usuwamy chwasty, a jeśli rośliny zaatakowały choroby grzybowe, obcinamy liście na wysokości ok. 5 cm i dokładnie je wygrabiamy. Ważne jest też zasilenie truskawek nawozem azotowym.
Tydzień 31, Sentencja nr:4
Tydzień 31, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 31, Sentencja nr:1
Tydzień 31, Sentencja nr:1
Zaczynają kwitnąć posadzone wiosną rośliny cebulowe i bulwiaste, np. mieczyki, lilie i dalie. Większość z nich po ścięciu długo utrzymuje świeżość i doskonale nadaje się do wazonu.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu