Logo
Logo

Jak zachęcić jeże do odwiedzania naszego ogrodu?

Pytanie czytelnika: Słyszałam, że jeże są pożyteczne. Bardzo je lubię i chciałabym jakoś zwabić je do swojego ogrodu. Mam działkę przy lesie, ale obawiam się, że mój zieleniec nie jest dla nich atrakcyjny.

Jeże to pożyteczni pogromcy ślimaków w wielu owadzich szkodników. Preferują zaciszne ogrody naturalne obsadzone gęsto krzewami i wysokimi trawami, gdzie mogą się bezpiecznie ukryć. W ogrodach często szukają smakowitego pokarmu i miejsca na zimową hibernację.

Jak zaprosić jeża do ogrodu?
6 zaproszeń!

1. Wieczorową porą (od 16:00 do 21:00) zostawmy otwartą furtkę na tyłach działki – jeż chętniej zjawi się w naszym ogrodzie, gdy zauważy, że ma do niego łatwy dostęp (a w razie czego łatwą ucieczkę!). Ważne, żeby nie zostawiać jej otwartej na całą noc, ponieważ do ogrodu mogą zajrzeć również wcale nie chciani przez nas goście!

2. Jeśli możemy, posadźmy w ogrodzie "lokalną" roślinność.

3. Stwórzmy miejsce z nie ciętymi krzewami i większymi bylinami – swoiste naturalne zarośla – staną się one naturalną kryjówką dla jeży, które szukają takich miejsc.

4. Jeże bardzo cenią obecność zbiorników wodnych. Nie przejdą obojętnie koło ogrodu z oczkiem wodnym (pamiętajmy o zrobieniu miejsca z łagodnym zejściem do wody!).

5. Starajmy się prowadzić nasze uprawy w ekologiczny sposób (bez chemii).

6. Jesienią zostawiajmy w ogrodzie nie sprzątnięte, niewielkie stosy z gałęzi i liści (a jeśli mamy to też siana). Można też zrobić specjalne domki dla jeży, w których zwierzęta będą mogły przetrwać zimę.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Sierra NiCole Narvaeth, Alexas Fotos/Unsplash

 

Budka - domek dla jeża z tunelem
Budka domek dla jeży z tunelem
Domek wykonany z drewna sosnowego przez polską firmę Fordesk. Doskonały jako schronienie dla jeży jak i ozdoba ogrodu. Posiada zdejmowany dach pokryty papą oraz wysuwany tunel wejściowy.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Domek dla jeża do samodzielnego montażu
Budka domek dla jeży do samodzielnego montażu
Domek przychodzi w częściach to samodzielnego montażu. Jest prosty do złożenia, w środku dołączona instrukcja obrazkowa oraz zestaw montażowy w woreczku.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Autor
Jak zachęcić jeże do odwiedzania naszego ogrodu?
Jak zachęcić jeże do odwiedzania naszego ogrodu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Twoja strona ogrodu