Logo
Logo
51
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak zachęcić jeże do odwiedzania naszego ogrodu?

Pytanie czytelnika: Słyszałam, że jeże są pożyteczne. Bardzo je lubię i chciałabym jakoś zwabić je do swojego ogrodu. Mam działkę przy lesie, ale obawiam się, że mój zieleniec nie jest dla nich atrakcyjny.

 

Jeże to pożyteczni pogromcy ślimaków w wielu owadzich szkodników. Preferują zaciszne ogrody naturalne obsadzone gęsto krzewami i wysokimi trawami, gdzie mogą się bezpiecznie ukryć. W ogrodach często szukają smakowitego pokarmu i miejsca na zimową hibernację.

Jak zaprosić jeża do ogrodu?

  • Wieczorową porą zostawmy otwartą furtkę na tyłach działki – jeż chętniej zjawi się w naszym ogrodzie, gdy zauważy, że ma do niego łatwy dostęp (a w razie czego łatwą ucieczkę!).
  • Jeśli możemy, posadźmy w ogrodzie "lokalną" roślinność.
  • Zaplanujmy nasadzenia, które stworzą naturalne zarośla (nie cięte krzewy i większe byliny) – będą naturalną kryjówką i zaporą przed większymi zwierzętami.
  • Jeże bardzo cenią obecność zbiorników wodnych. Nie przejdą obojętnie koło ogrodu z oczkiem wodnym (pamiętajmy o zrobieniu miejsca z łagodnym zejściem do wody!).
  • Starajmy się prowadzić nasze uprawy w ekologiczny sposób (bez chemii).
  • Jesienią róbmy niewielkie stosy z gałęzi, siana i liści lub specjalne domki (zobacz jak je zrobić), w których jeże będą mogły przetrwać zimę.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Tomasz Proszek, Pixabay

Warto przeczytać
Powiązane artykuły

Komentarze

BALKON
Na czasie
BALKON
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Tydzień 18, Sentencja nr:2
Tydzień 18, Sentencja nr:2
Przeprowadźmy aerację trawnika, która polega na rozluźnieniu zbitej ziemi, aby mogło dotrzeć do niej powietrze.
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
 
Twoja strona ogrodu