Logo
Logo
51
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak zachęcić jeże do odwiedzania naszego ogrodu?

Pytanie czytelnika: Słyszałam, że jeże są pożyteczne. Bardzo je lubię i chciałabym jakoś zwabić je do swojego ogrodu. Mam działkę przy lesie, ale obawiam się, że mój zieleniec nie jest dla nich atrakcyjny.

 

Jeże to pożyteczni pogromcy ślimaków w wielu owadzich szkodników. Preferują zaciszne ogrody naturalne obsadzone gęsto krzewami i wysokimi trawami, gdzie mogą się bezpiecznie ukryć. W ogrodach często szukają smakowitego pokarmu i miejsca na zimową hibernację.

Jak zaprosić jeża do ogrodu?
6 zaproszeń!

1. Wieczorową porą (od 16:00 do 21:00) zostawmy otwartą furtkę na tyłach działki – jeż chętniej zjawi się w naszym ogrodzie, gdy zauważy, że ma do niego łatwy dostęp (a w razie czego łatwą ucieczkę!). Ważne, żeby nie zostawiać jej otwartej na całą noc, ponieważ do ogrodu mogą zajrzeć również wcale nie chciani przez nas goście!

2. Jeśli możemy, posadźmy w ogrodzie "lokalną" roślinność.

3. Stwórzmy miejsce z nie ciętymi krzewami i większymi bylinami – swoiste naturalne zarośla – staną się one naturalną kryjówką dla jeży, które szukają takich miejsc.

4. Jeże bardzo cenią obecność zbiorników wodnych. Nie przejdą obojętnie koło ogrodu z oczkiem wodnym (pamiętajmy o zrobieniu miejsca z łagodnym zejściem do wody!).

5. Starajmy się prowadzić nasze uprawy w ekologiczny sposób (bez chemii).

6. Jesienią zostawiajmy w ogrodzie nie sprzątnięte, niewielkie stosy z gałęzi i liści (a jeśli mamy to też siana). Można też zrobić specjalne domki dla jeży, w których zwierzęta będą mogły przetrwać zimę.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Sierra NiCole Narvaeth, Alexas Fotos/Unsplash

Tagi
To Cię zainteresuje
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu