Skrętnik (Streptocarpus) należy do rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae). W warunkach naturalnych można ją spotkać w Afryce Południowej.

Wytwarza rozetę długich, przewieszających się przez donicę liści. Kwitnie latem (chociaż można dostać również odmiany kwitnące wiosną i jesienią). Wykształca długie pędy kwiatostanowe składające się z kilku dzwonkowatych kwiatów barwy białej, fioletowej i niebieskiej.

Uprawa skrętnika

Skrętnik dobrze rośnie na stanowiskach jasnych, ale o rozproszonym świetle. Nie lubi miejsc zbyt nasłonecznionych. Warto go uprawiać na parapetach okien wschodnich lub nawet północnych. Roślina preferuje pomieszczenia o dużej wilgotności powietrza, dlatego warto ją często zraszać. Optymalna temperatura w czasie wzrostu wynosi 18-20ºC.

Podlewanie obfite latem, 2-3 razy w tygodniu i umiarkowane zimą - raz w tygodniu. Woda nie powinna zalegać w doniczce, gdyż łatwo może dojść do gnicia szyjki korzeniowej. Skrętnik warto dokarmiać latem, co 1-2 tygodnie rozcieńczoną dawką nawozu o niskiej zawartości azotu.

Przesadzanie najlepiej wykonywać wiosną do nieco większych donic. Podłoże powinno być lekko kwaśne - dobrze sprawdza się wymieszanie gleby ogrodowej z torfem. Streptocarpus można rozmnożyć przez wysiew nasion, chociaż w warunkach domowych łatwiejsze jest ukorzenianie sadzonek liściowych (tnąc liść na połowę wzdłuż nerwu głównego).

Trzeba również pamiętać, że roślina po kilku latach staje się mniej atrakcyjna i warto ją zastąpić młodym egzemplarzem. Z suchych pomieszczeniach streptocarpus może być atakowany przez przędziorek.

Zaleta skrętnika jest bogactwo odmian, hodowanych przez miłośników od XIX wieku.

fot. Stan Shebs, Nzfauna