Skrętnik Streptocarpus

Skretnik Streptocarpus, fot. floradania.dk
Skrętnik (Streptocarpus) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
36
Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, lekka, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, niebieskie, fioletowe, białe, purpurowe
Kwiaty: luźne, pojedyncze, dzwonkowate, lejkowate
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Owoce: torebka
Pokrój: pokładający się, wzniesiony
Zapach: kwiaty
Wysokość: 30 cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: balkony, tarasy, wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

Skrętnik (Streptocarpus) to rodzaj roślin z rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae). W warunkach naturalnych skrętniki można spotkać w Afryce Południowej i na Madagaskarze. W uprawie domowej spotykamy właściwie tylko ich ozdobne krzyżówki.

Rośliny są niewielkie i uprawiane w warunkach domowych dorastają do ok. 30 cm wysokości (z pędami kwiatostanowymi). Wytwarzają rozety długich, przewieszających się przez donicę liści. Są one zwykle wydłużone, szerokolancetowate, całobrzegie, omszone i mają wyraźne zaznaczone nerwy.

Skrętniki kwitną latem, choć można dostać również odmiany kwitnące wiosną i jesienią. Wykształcają długie pędy kwiatostanowe składające się z kilku (nawet do 30) lejkowatych, a czasem dzwonkowatych kwiatów. Mają średnicę ok. 2,5 cm i mogą być barwy białej, różowej, fioletowej lub niebieskiej. Na płatkach często występują cętki i białe plamy.

Owocami są charakterystyczne, długie torebki nasienne skręcone w spirale (stąd nazwa roślin).

Wśród skrętników możemy spotkać epifity, ale najczęściej wytwarzają płytki, wiązkowy system korzeniowy.

Wymagania i uprawa

Skrętniki to rośliny ciepłolubne. Dobrze rośną na stanowiskach półcienistych o rozproszonym świetle. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, próchnicze, przepuszczalne, lekkie i lekko kwaśne – dobrze sprawdza się wymieszanie gleby ogrodowej z torfem. Roślina preferuje pomieszczenia o dużej wilgotności powietrza ale nie lubi zraszania. Optymalna temperatura w czasie wzrostu wynosi 18-20°C.

Skrętniki podlewa się umiarkowanie lub obficie szczególnie latem. Robimy to 2-3 razy w tygodniu (racji łatwego gnicia roślin, woda nie może zalegać w doniczce). Rośliny warto nawozić latem, co 1-2 tygodnie rozcieńczoną dawką nawozu o niskiej zawartości azotu.

Skrętniki dość szybko tracą ładny wygląd – są to tzw. rośliny krótkowieczne, ale warto je przesadzać wiosną do nieco większych donic. Skrętniki można rozmnażać przez wysiew nasion, chociaż w warunkach domowych łatwiejsze jest ukorzenianie sadzonek liściowych (tnąc liść na połowę wzdłuż nerwu głównego).

W suchych pomieszczeniach Streptocarpus może być atakowany przez przędziorki.

Zastosowanie

Skrętniki uprawia się na parapetach okien wschodnich lub północnych. Ich przewieszające się liście sprawiają, że to dobre rośliny do wiszących doniczek. Dobrze nadają się do uprawy w łazienkach.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: floradania.dk, Thejoyofplants.co.uk, LucaLuca/CC BY-SA 3.0/Link

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Gość Elżbieta
30-03-2023 09:15
Gość Elka, czy roslina jest bezpieczna dla kotow, tzn. czy nie jest toksyczna. Pozdrawiam i bede wdzieczna za odppowiedz
Gość
01-02-2023 13:41
Czy te skrętniki są w sprzedaży wysyłkowej i jaka cena
Gość Tośka
08-11-2022 17:20
Bardzo lubię - poznałam kwiatek w zeszłym roku i mam odmianę z ozdobnymi liśćmi 'Pretty Turtle' – i odpukać dalej jest śliczna ;) Wie ktoś może, gdzie mogę znaleźć więcej ciekawych odmian?
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści