Doniczkowe rośliny zwisające idealne do domu. Jakie wybrać? Jak o nie dbać?

Doniczkowe rośliny zwisające do domu

Doniczkowe rośliny zwisające to doskonały wybór do wnętrz, które potrzebują odrobiny naturalnej lekkości. Ich opadające pędy pięknie komponują się w wiszących doniczkach, dodając pomieszczeniom subtelnej elegancji. Poznaj gatunki takie jak cissus, kolumnea czy trzykrotka i sprawdź, jak je pielęgnować, by zdrowo rosły i zachwycały wyglądem przez cały rok. Wybierz rośliny, które najlepiej wpasują się w Twój domowy styl.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
197
Streszczenie artykułu
Rośliny doniczkowe o zwisających pędach to doskonały sposób na urozmaicenie domowych wnętrz. Dzięki swojej unikalnej formie nadają się do dekorowania półek, komód, a nawet sufitów. Przykłady takich roślin to bluszcz pospolity, tradescantia o purpurowych liściach oraz chlorophytum i wiele innych. Rośliny te są łatwe w uprawie, preferują jasne, ale rozproszone światło i umiarkowane podlewanie, co zapobiega gniciu korzeni. Do ich prawidłowego wzrostu niezbędne jest lekko kwaśne, przepuszczalne podłoże. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kondycję rośliny, długość i gęstość pędów oraz brak oznak szkodników, takich jak wełnowce czy przędziorki. Niektóre gatunki pochodzą z tropikalnych lasów deszczowych, inne z regionów suchych, co wpływa na ich potrzeby pielęgnacyjne. W pielęgnacji kluczowe jest regularne, umiarkowane podlewanie, unikanie pełnego słońca i sporadyczne nawożenie. Rośliny zwisające doskonale komponują się w różnych stylach wnętrz – zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych, dodając im naturalnego uroku i przyczyniając się do oczyszczania powietrza.
Spis treści
Czym charakteryzują się rośliny zwisające? Jakie są popularne rośliny zwisające? Które wybrać? Na co uważać przy kupowaniu roślin? Jak dbać o domowe rośliny zwisające?

Jakie rośliny nazywane są zwisającymi? Czym są?

Rośliny zwisające to w większości pnącza. Są doskonale przystosowane do wspinania się po różnego rodzaju podporach dzięki specjalnym "botanicznym narzędziom" takim jak korzenie czepne, haczykowate kolce, liście, wąsy czepne lub wijące się łodygi. Warto pamiętać, że brak podpory nie sprawia roślinie większego problemu – gdy nie znajdzie niczego by się wspinać, po prostu przyjmuje formę płożącą lub zwisającą. Niektóre pochodzą z tropikalnych lasów deszczowych, gdzie rosną jako pnącza. Inne zaś rosną w bardziej suchych regionach i mają cechy sukulentów, co umożliwia im przetrwanie okresów zmniejszonych opadów.

Zielone i kwitnące rośliny zwisające są coraz bardziej popularne. To dlatego, że wiele z nich ma właściwości oczyszczające powietrze oraz świetnie wpasowuje się w trend naturalnych kształtów, wnosząc sporo zieleni do wnętrz.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Popularne i łatwe w uprawie gatunki roślin zwisających

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum), to od wielu lat hit wśród roślin zwisających. Ten wdzięczny gatunek zachwyca długimi pędami pokrytymi sercowatymi liśćmi w różnych odcieniach zieleni, a czasem nawet z białymi lub żółtymi wzorami. Co szczególnie istotne, pothos doskonale radzi sobie w różnorodnych warunkach oświetleniowych, choć najlepiej prezentuje się przy rozproszonym świetle.

Dla osób poszukujących czegoś bardziej egzotycznego, znakomitym wyborem będą różne gatunki hoi czyli woskownicy (Hoya). Te niezwykłe rośliny zachwycają nie tylko efektownymi, mięsistymi liśćmi, ale także pięknymi, gwiaździstymi kwiatami o delikatnym zapachu. Warto wiedzieć, że hoje preferują półcieniste stanowiska, bez bezpośredniego słońca.

Miłośnikom klasycznego piękna polecić można bluszcz pospolity (Hedera Helix) w odmianach doniczkowych. Ta elegancka roślina tworzy gęste kaskady zieleni, a jej liście mogą przybierać różnorodne kształty i wzory. Bluszcz świetnie sprawdza się w chłodniejszych pomieszczeniach i może rosnąć nawet w miejscach o słabszym oświetleniu.

Rośliny zwisające do domu
Fot. dropStock, Борис Масюра, Gioia / AdobeStock
1 - Epipremnum złociste, 2 - Hoja różowa, 3 - Bluszcz

Dla początkujących hodowców idealnym wyborem będzie zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum). Ta niezwykle odporna roślina tworzy malownicze rozety długich, wstęgowatych liści, z których wyrastają młode rośliny. Zielistka jest tak łatwa w uprawie, że często nazywana jest "niezniszczalną" - znosi zarówno przesuszenie, jak i okresowe przelanie.

Nieco bardziej wymagającą, ale za to niezwykle efektowną rośliną jest trzykrotka (Tradescantia) zwana czasem pasiatką. Jej różnokolorowe odmiany mogą stanowić prawdziwą ozdobę wnętrza, a intensywnie wybarwione liście często mienią się purpurą lub srebrem. Roślina ta wymaga jednak regularnego podlewania i preferuje miejsca jasne, ale bez bezpośredniego słońca.

Szczególną uwagę warto zwrócić również na filodendron pnący (Philodendron scandens), który zachwyca swoimi dużymi, błyszczącymi liśćmi. Ta roślina doskonale adaptuje się do warunków domowych i może tworzyć imponujące, długie pędy. Co więcej, filodendron jest stosunkowo łatwy w uprawie i dobrze radzi sobie nawet w miejscach o umiarkowanym oświetleniu.

Rośliny zwisające do domu
Fot. aunyaluck, xx, Helena / AdobeStock
1 - Zielistka Sternberga, 2 - Pasiatka, trzykrotka pasiasta, 3 - Filodendron pnący

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Innymi roślinami idealnie nadającymi się do wiszących donic będą mniej znane, ale równie łatwe w uprawie i efektowe:

domowe rośliny zwisające fot. Flower Council Holland
domowe rośliny zwisające fot. Flower Council Holland

Na co zwracać uwagę podczas zakupu roślin zwisających?

Wybierając się na zakupy z myślą o roślinie zwisającej do podwieszanej doniczki, koniecznie pamiętaj o 4 złotych zasadach kupowania roślin:

  1. Kondycja
    Sprawdź rozmiar doniczki, długość i grubość pędów, kształt i gęstość rośliny oraz czy jest ładna i pełna. Dla kwitnących roślin zwisających poziom dojrzałości, rozmieszczenie pąków, liczba potencjalnych kwiatów i same kwiaty są bardzo ważne. Sprawdź też rozmieszczenie liści i kształt rośliny.
  2. Szkodniki
    Różne gatunki zielonych i kwitnących roślin zwisających są atakowane przez różne szkodniki i choroby. Szczególnie zwróć uwagę na miseczniki i wełnowce. Rośliny te mogą być również atakowane przez przędziorka chmielowca, czego objawem są szare przebarwienia na liściach.
  3. Niewłaściwa pielęgnacja
    Rośliny są czasami trzymane w zbyt suchych warunkach, przez co więdną, mają żółte liście lub opadające pąki. Może to być również spowodowane brakiem światła. Zielone i kwitnące rośliny zwisające powinny nie mieć brązowych plamek na liściach (często jest to spowodowane przelaniem). Na liściach mogą pozostawać ślady kamienia lub pozostałości po wodzie, co zmniejsza ich atrakcyjność, ale na szczęście nie szkodzi.
  4. Transport
    Podczas transportu temperatura dla większości roślin powinna wynosić 12 stopni Celsjusza lub więcej. W przypadku niższych temperatur ważne jest, aby ochraniać rośliny przed zimnem, umieszczając je w osłonie, np. z papieru lub kartonu.
domowe rośliny zwisające fot. Flower Council Holland domowe rośliny zwisające fot. Flower Council Holland
domowe rośliny zwisające fot. Flower Council Holland domowe rośliny zwisające fot. Flower Council Holland

Jak pielęgnować domowe rośliny zwisające?

Wśród zasad pielęgnacji roślin zwisających w domu, trzeba wyróżnić kilka podstawowych punktów, które będą wspólne dla większości tych gatunków.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Po pierwsze należy wybrać dobre stanowisko. Większość roślin zwisających wymaga ciepłego, jasnego miejsca, uważając na to, że nie lubią wisieć w pełnym słońcu. Podstawowa zasada brzmi: im więcej kolorów na roślinie (kwiatów lub kolorowych liści), tym większe zapotrzebowanie na światło.

Podlewaj zgodnie z potrzebą danego gatunku

Rośliny zwisające, które posiadają grube, mięsiste liście (magazynujące wodę – sukulenty) wymagają rzadszego podlewania. Gatunki o delikatniejszych liściach powinny być nawadniane systematycznie i dość często, ale z uwagą, by ich nie przelewać. Woda do podlewania powinna być w temperaturze pokojowej i odstana. Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie roślina lubi zraszanie liści i koniecznie jej to zapewnij (omijając kwiaty!).

Nawóź systematycznie dla zdrowia i urody

Ogólna zasada mówi o tym, by rośliny doniczkowe zasilać nawozami raz na 2-4 tygodnie, jednak i tutaj trzeba dowiedzieć się o dokładnych wymaganiach wybranego gatunku, by mu nie zaszkodzić, np. przez przenawożenie.

domowe rośliny zwisające fot. Flower Council Holland domowe rośliny zwisające fot. Flower Council Holland
domowe rośliny zwisające fot. Flower Council Holland domowe rośliny zwisające fot. Flower Council Holland

Zdjęcia tytułowe: Nostalgico / AdobeStock, zdjęcia w tekście: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czym są rośliny zwisające?

    Rośliny doniczkowe o zwisających pędach to głównie pnącza, które, pozbawione podpór, rosną w dół, tworząc efektowne dekoracje.
  • Jakie rośliny zwisające sprawdzą się w domu?

    Popularne gatunki to np. bluszcz pospolity, tradescantia, chlorophytum, ceropegia, asparagus, kolumnea, eszynantus oraz oplątwa.
  • Jakie warunki lubią rośliny zwisające?

    Preferują jasne, ale rozproszone światło, lekko kwaśne podłoże o dobrej przepuszczalności i umiarkowaną wilgotność gleby.
  • Jak podlewać rośliny zwisające?

    Podlewanie powinno być regularne, ale oszczędne. Nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni, szczególnie w roślinach o grubych liściach.
  • Na co zwracać uwagę przy zakupie rośliny?

    Kondycja liści, brak plam, zdrowe pędy oraz brak oznak szkodników, takich jak wełnowce czy przędziorki.
  • Dlaczego warto mieć rośliny zwisające w domu?

    Poza walorami estetycznymi, rośliny te oczyszczają powietrze i wprowadzają do wnętrza naturalny akcent.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Pałeczki Nawozowe Do Roślin Zielonych 30 szt - Sumin
Pałeczki Nawozowe Do Roślin Zielonych 30 szt - Sumin
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści