Logo
Logo

Wiszące rośliny w makramach | Jakie wybrać doniczki i kwiaty? Jak o nie dbać?

Makrama, czyli technika splątywania ze sobą sznurków, jest obecnie bardzo często wykorzystywana do dekoracji domów, balkonów, a nawet ogrodów. Łącząc sznurki w odpowiedni sposób można stworzyć różnego rodzaju kwietniki, poszewki na poduszkę, łapacze snów czy nawet biżuterię. Makramowe ozdoby są ekologiczne, a o ich wykonanie można się pokusić samemu. Nic więc dziwnego, że wybór makram jest obecnie bardzo szeroki. Pasują one zarówno do wnętrz w stylu boho, skandynawskim, ale i nowoczesnym.

Spis treści
Jak aranżować rośliny w makramach w domowym wnętrzu?
Jaka doniczka będzie najlepsza do makramy?
Jak zrobić kwietnik z makramy? Zobacz nasze pomysły!
Jakie rośliny do makram? Pnące czy wiszące?

Jak wykorzystać makramy do uprawy roślin doniczkowych?

Świetnym sposobem na wykorzystanie makram jest zrobienie z nich podwieszanych kwietników. Do wykonania prostego kwietnika wystarczy kawałek sznurka bawełnianego lub juty. Najbardziej uniwersalne są te w kolorze białym lub w beżowym, które współgrają z każdym wnętrzem i idealnie pasują do różnych odcieni liści. Warto także przyjrzeć się innym kolorom makram, które mogą stanowić ciekawy akcent kolorystyczny we wnętrzu.

Makramy można zastosować wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na standardowe doniczki, ale i nie tylko. Świetnym sposobem na naturalne firanki jest rozmieszczenie paru makram na karniszu zamocowanym nad oknem. W zależności od wybranych roślin różny będzie efekt zasłonienia. Makramy można także powiesić na ścianie lub z sufitu na hakach i ulokować je w pobliżu okna, czy nawet nad stołem.

Powieszenie roślin w makramach pozwala na wprowadzenie „dzikiego” elementu do wnętrza, co w domowych dżunglach jest niezwykle pożądane.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Gosia 🌿 (@ogrodwdoniczkach)

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Gosia 🌿 (@ogrodwdoniczkach)

Jakie osłonki wybrać do roślin w makramach?

Do makramowych kwietników świetnie sprawdzą się osłonki, zamiast doniczek. Osłonka powinna być trochę większa niż wielkość doniczki. Do jej wnętrza możemy dać keramzyt, którego zadaniem będzie niedopuszczenie do sytuacji, w której korzenie rośliny będą stały w wodzie po zbyt obfitym podlewaniu. Jeśli nie chcemy stosować keramzytu możemy każdorazowo zdejmować doniczki z makram, wyjmować je z osłonek, postawić na spodku lub w zlewie i podlewać wodą z konewki. Dobrze jest podlewać wodą odstaną co najmniej 24 h w temperaturze pokojowej. Taka woda jest najodpowiedniejsza dla roślin domowych.

Oprócz doniczek lub osłonek, rośliny mogą rosnąć w szkle czy dekoracyjnych misach, a nawet koszach. W szklanych naczyniach najlepiej będą rosły oplątwy, czyli rośliny powietrzne. Nie potrzebują one ziemi, ponieważ nie posiadają korzeni. Stanowią niesamowitą i bardzo dekoracyjną grupę roślin, które warto zaprosić do naszego domu. Oplątwy można również wieszać bez szkła, bezpośrednio na makramach.

Osobiście uwielbiam podniebne dżungle. Poprzez odpowiedni dobór rośliny i makramy można stworzyć niesamowite kompozycje. Bardzo ciekawie wygląda wplecenie cienkich, drucianych lampek świątecznych w sznurki makram. Takie oświetlenie niezwykle ociepla wnętrze i podkreśla makramową dekorację. Jeśli jeszcze nie macie takich wiszących roślin to zachęcam gorąco do wypróbowania tego typu kwietników. „Zwykła” zielistka nigdy nie będzie już nudna po wsadzeniu jej do wybranej przez nas makramy.

Inspirujące pomysły na rośliny w makramach

Jakie rośliny będą najlepsze do makram?

Wiele roślin będzie pięknie wygląda w makramach, ale chyba najładniej prezentują się rośliny zwisające, czyli takie których liście są/mogą być skierowane ku dołowi. Można także wybrać gatunki rosnące do góry, jednak ważne żeby nie były to wysokie, duże okazy. Pamiętajmy, aby dopasować kształt rośliny i wielkość jej liści do rozmiarów makramy, gdyż cała roślina musi się znaleźć w jej środku. Uważajmy też, aby roślina z doniczką nie były za ciężkie.

Wybór konkretnej rośliny powinien być przede wszystkim podyktowany miejscem, w którym chcemy zawiesić makramę. Każda roślina posiada swoje preferencje co do ilości światła i nimi właśnie należy się kierować wybierając roślinę.

Poniżej 5 roślin, które polecam do powieszenia w makramach:

Eschynantus Aeschynanthus Mona Lisa
Fot. Małgorzata Karczewska

▲ Eschynantus (Aeschynanthus) 'Mona Lisa'

Wygląd: Eszynantus jest rośliną ciepłolubną, posiadającą długie, zwisające pędy, na których końcach pojawiają się kwiaty. W zależności od odmiany jego liście mają kształt wydłużony, lancetowaty, czasem ostro zakończony, a nawet mogą być mocno poskręcane. Eszynantus potrafi zakwitnąć w warunkach domowych, a im więcej ma pędów tym więcej będzie miał kwiatów. Odmiana „Mona Lisa” charakteryzuje się dużą ilością jaskrawo- czerwonych kwiatów wyrastających z ciemno-bordowych kielichów oraz grubymi, mięsistymi liśćmi.

Pielęgnacja:Roślina wymaga jasnego stanowiska ze ze światłem rozproszonym, bez bezpośredniego nasłonecznienia. Ponadto w okresie wzrostu potrzebuje stałej temperatury otoczenia około 20-24 st C, zaś w okresie spoczynku 15-18 st C. Eszynantus jest bardzo wrażliwy na przeciągi i chłody, wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Lubi umiarkowanie wilgotne podłoże. Należy podlewać regularnie, gdy górna powierzchnia ziemi się przesuszy. Zimą natomiast podlewać mniej.

▲ Hoja liniowa (Hoya linearis)

Wygląd: Hoya tworzy długie, delikatne, zwisające pędy. Ta odmiana hoi posiada bardzo oryginalne cienkie, wałeczkowate, gęsto rosnące liście, których powierzchnia jest pokryta drobnymi włoskami. Od lata do jesieni na końcach pędów pojawiają się kwiaty, które nie tylko pięknie pachną, ale również są niesamowicie dekoracyjne. Kwiaty mają kształt małych gwiazdek o barwie mlecznobiałej. Ich mocno błyszcząca powierzchnia przypomina wosk i właśnie z tego powodu hoja jest często nazywana woskownicą.

Pielęgnacja: Do prawidłowego wzrostu hoja potrzebuje dużej ilości rozproszonego światła, jednak należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Roślinę należy podlewać umiarkowanie. Przed kolejnym podlaniem upewnić się, że wierzchnia warstwa podłoża przeschła. Hoja jest wrażliwa na przelanie. W okresie zimowym podlewanie należy znacznie ograniczyć.

▲ Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)

Wygląd: Nefrolepis jest najbardziej znaną paprocią domową. Jej piękne, długie, zielone liście tworzą bujny, zwisający pióropusz, który pasuje do każdego wnętrza. W zależności od odmiany liście mogą mieć kolor zielony, złocistozielony lub pstry. Mogą osiągnąć nawet 1 m.

Pielęgnacja: Paproć ta ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka, ponieważ jonizuje ujemnie powietrze. Kolejną zaletą nefrolepis jest to, że nie choruje, ale bywa że często zrzuca liście. Dzieje się tak kiedy ma za mało wilgoci. Takie zasychające liście trzeba wycinać najlepiej tuż przy ziemi. Najlepszym stanowiskiem jest jasne miejsce, gdzie panuje światło rozproszone, nie bezpośrednio nasłonecznione, bądź półcieniste. Nie należy jej stawiać w pobliżu kaloryfera. Podlewać umiarkowanie. Paproć lubi stale lekko wilgotne podłoże.

▲ Patyczak zwisający (Rhipsalis cassutha)

Wygląd: Patyczak jest nietypowym, bardzo oryginalnie wyglądającym kaktusem. W swoim naturalnym środowisku jest zazwyczaj epifitem, rosnącym na gałęziach drzew i krzewów, nie będąc dla nich pasożytem. Patyczak tworzy gęste i dekoracyjne kępy, przypominające intensywnie zieloną, miękką czuprynę długich pędów. U niektórych gatunków segmenty pędów są spłaszczone, nie mają liści ani cierni.

Pielęgnacja: Roślina jest zaliczana do mało wymagających, cenionych ze względu na swoją tolerancję na niedobory wody i światła. W warunkach domowych potrafi zakwitnąć. Jego kwiaty są drobne, białe, kremowe lub różowe, a w ich miejsce powstają półprzezroczyste owoce, przypominające jagody. Najlepszym stanowiskiem jest dla niego miejsce ze światłem rozproszonym lub częściowo zacienione. Patyczak nie lubi zimna i przeciągów. Roślinę należy podlewać oszczędnie w okresie wiosna-lato. Zimą natomiast podlewanie ograniczamy do minimum.

▲ Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) 'Atlantic'

Wygląd: Zielistka to jedna z najpopularniejszych roślin, które zapraszamy do naszych domów od lat. Brzegi liści odmiany „Atlantic” są koloru ciemno zielonego, a przez ich środek przechodzi pasek w odcieniu jasnej zieleni lub delikatniej żółci. Zielistka posiada małe delikatne, białe kwiaty, które powstają na długich i kremowych pędach.

Pielęgnacja: Roślina swoją popularność zawdzięcza łatwości w pielęgnacji, z uwagi na swoje małe wymagania i szybkość adaptacji do różnych warunków. Stanowisko jasne, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Podłoże musi być przepuszczalne i dobrze zdrenowane. Roślinę należy podlewać umiarkowanie, w okresie zimowym - ograniczone.

Tekst: Małgorzata Karczewska, zdjęcie tytułowe: RDimaberlin / Depositphotos

Autor
Wiszące rośliny w makramach | Jakie wybrać doniczki i kwiaty? Jak o nie dbać?
Wiszące rośliny w makramach | Jakie wybrać doniczki i kwiaty? Jak o nie dbać?
Gosia Karczewska

Ogrodnicza optymistka, cieszy ją wszystko co zielone. Stylistka roślinna, autorka książki "Kocia dżungla". Jej konikiem są różnego rodzaju ogrody w doniczkach, zarówno domowe, jak i ogrodowe. W swoim ogrodzie ma mnóstwo kwiatów (szczególnie różowych), sam trawnik to morze koniczyn. Jest miłośniczką naturalnej uprawy własnych warzyw, uprawia je od ponad 10 lat. Prywatnie jest mamą przedszkolaka, 4 kotów, od niedawna szczeniaka, a także murarek i wielu innych stworzeń żyjących w jej ogrodzie.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Twoja strona ogrodu