Logo
Logo

Jak zrobić kokedamę z bluszczem?

Marzysz o oryginalnej dekoracji z roślin doniczkowych lub zrobieniu upominku dla znajomego ogrodnika? Zrób samodzielnie kokedamę, czyli miniaturowy wiszący ogród. To naprawdę nie jest skomplikowane. Przejrzyj galerię zdjęć, aby wybrać najpiękniejszą roślinę!

Co to jest kokedama?

Kokedama to japoński sposób uprawy roślin ozdobnych w kuli z podłoża okrytej mchem. Nazwa kokedama pochodzi od dwóch japońskich słówkoke – oznaczającego mech i tama – oznaczającego kulę. W przeciwieństwie do innej, bardzo znanej japońskiej sztuki bonsai, kokedama jest dość prosta do zrobienia, a pożądany efekt uzyskamy od razu.

Zaczynając swoją przygodę z kokedamą najlepiej wybrać gatunek nie wymagający kłopotliwej pielęgnacji, o powolnym wzroście i tworzący niezbyt rozbudowany system korzeniowy.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny można w ten sposób uprawiać i pielęgnacja kokedamy dla niektórych osób może być kłopotliwa – aby roślina zdrowo rosła w wiszącej kuli pokrytej mchem trzeba ją regularnie zraszać i mniej więcej raz w tygodniu zanurzać w wodzie, ale uważając, aby kula zanadto nie rozmiękła.

Jakie rośliny wybrać do kokedamy?

Dobór gatunku do kokedamy uzależniony jest od miejsca, w jakim ozdoba będzie wyeksponowana. W półcieniu sprawdzą się karłowe odmiany roślin ozdobnych z liści, np. bluszczu (na zdjęciach poniżej) czy paprocifitonie lub zielistki, albo kwitnące fiołki afrykańskie. W jasnym miejscu można uprawiać kokedamę z karłowymi sukulentami lub storczykami.

Jak zrobić kokedamę krok po kroku?

jak zrobić kokedamę - potrzebne materiały
Fot. iMarzi/Depositphotos

Materiały do zrobienia kokedamy z bluszczem:

  • sadzonka karłowej odmiany bluszczu
  • ziemia do bonsai oraz podłoże uniwersalne do roślin doniczkowych
  • mech
  • sznurek (zabarwiony na zielono lub jutowy)
  • misa lub duża deska
  • nożyczki, rękawiczki
  • woda

jak zrobić kokedamę krok 1  fot. iMarzi Depositphotos
Fot. iMarzi/Depositphotos
Najpierw wyjmij delikatnie bluszcz z doniczki, po czym delikatnie oczyść jego korzenie z podłoża, uważając przy tym, aby ich nie pourywać. Następnie przygotuj kulę z podłoża. Wymieszaj w misie podłoże uniwersalne z ziemią do bonsai w proporcji 7:3, dodający tyle wody, by kula była plastyczna niczym plastelina lub glina. Zrób w środku kuli otwór, aby móc umieścić w nim korzenie bluszczu. Ściśnij podłoże, aby zamknąć otwór.
jak zrobić kokedamę krok 2 fot. iMarzi Depositphotos
Fot. iMarzi/Depositphotos
Dobrze ugnieć kulę w dłoniach, aby jej powierzchnia była gładka. Następnie otul starannie kulę mchem, dociskając go do podłoża, po czym owiń całość sznurkiem tak, by kokedama wyglądała estetycznie, a przy tym kula nie rozpadła się. Na koniec wstaw kulę na 10-15 minut do naczynia wypełnionego wodą. Możesz trzymać ją na ładnym ceramicznym talerzyku lub po przeschnięciu zawiesić w wybranym wcześniej miejscu w mieszkaniu.

Zainspiruj się i przejrzyj galerię zdjęć – tu znajdziesz pomysły na kokedamę!

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: kipgodi/Depositphotos

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Twoja strona ogrodu