Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie

Eszynantus marmurkowy (Aeschynanthus marmoratus) to pnącze z rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae). Naturalnie występuje w tropikalnych lasach Południowej Azji, zasiedlając konary wysokich drzew, ale jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata, głównie jako roślina doniczkowa.

Eszynantus marmurkowy tworzy długie, cienkie, elastyczne, walcowate pędy, dorastające do ok. 60-80 cm długości. Na pędach w dość dużych odstępach wyrastają naprzeciwległymi parami duże, szeroko-lancetowate, ostro zakończone, skórzaste, błyszczące, zielone liście, pokryte bardzo charakterystycznym, marmurkowym wzorem, który z wierzchu jest ciemnozielony, a od spodu bordowo-fioletowy (rośliny uprawiane w doniczkach pokrojem przypominają popularną hoję).

W sprzyjających warunkach pnącze może kwitać (o różnych porach roku, zwykle jednak od wiosny do jesieni), wydając długie, rurkowate, pomarańczowe lub czerwone, rzadziej żółte kwiaty z długimi, wystającymi poza koronę pręcikami i słupkiem. Kwiaty wyglądają bardzo egzotycznie i zebrane są na szczytach pędów po kilka lub kilkanaście w rozłożyste, wierzchotkowe kwiatostany.

Wymagania i uprawa

Eszynantus marmurkowy w naszym klimacie może być uprawiany jedynie w doniczkach jako roślina pokojowa. W uprawie oczekuje bardzo jasnego stanowiska z rozproszonym światłem oraz przepuszczalnej, lekkiej, luźnej, próchniczej ziemi, o lekko kwaśnym odczynie pH (najlepiej podłoża dla epifitów). Eszynantus jest rośliną ciepłolubną i wrażliwą na zimne przeciągi, dlatego przez cały rok oczekuje wysokiej temperatury (ok. 20-25°C) i stanowiska oddalonego zimą od rozszczelnionego okna. 

Źle znosi zarówno suszę jak i zalanie, dlatego powinien być podlewany dość często, lecz umiarkowanie. Bardzo lubi natomiast wysoką wilgotność powietrze, dlatego warto ustawić w jego pobliżu nawilżacz powietrza lub umieścić doniczkę na podstawce z wilgotnymi kulkami keramzytu. Można go też od czasu do czasu spryskiwać mgiełką wodną (zbyt duże krople wody mogą tworzyć na liściach nieładne plamy i zacieki). W sezonie wegetacyjnym roślinę można zasilać nawozem dla epifitów lub storczyków bądź biohumusem.

Eszynantus najlepiej rozmnaża się przez sadzonki pędowe, ale młode rośliny można uzyskać również przez podział dorosłego egzemplarza.

Zastosowanie

Eszynantus marmurkowy to wyjątkowo atrakcyjne i efektowne pnącze o ładnym, gęstym, rozłożystym i nieco kopulastym pokroju, dlatego najlepiej prezentuje się na eksponowanym stanowisku w wiszących donicach lub makramach. Może być też uprawiany w wolnostojących doniczkach, umieszczonych na wysokiej komodzie lub stojącym bądź wiszącym kwietniku.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk