Szparagiem Sprengera (Asparagus densiflorus 'Sprengeri') nazywamy jedną z dwóch popularnych odmian szparaga gęstokwiatowego (A. densiflorus). To bylina lub półkrzew, którego ojczyzną jest Afryka Południowa, gdzie bywa uciążliwym chwastem. W wielu chłodniejszych krajach świata jest uprawiany jako roślina doniczkowa.

Roślina posiada rozłożysty pokrój i tworzy długie pędy. W naturze dorasta do ok. 2 m, a w uprawie ok. 0,6-1 m długości. Pędy są wiotkie i zielone. W górnej części przewieszają się na boki lub pokładają na ziemi. Na całej długości pokryte są kępkami igiełkowatych, wąskich, szpiczastych, zielonych listków, które w rzeczywistości są zmodyfikowanymi pędami (gałęziakami), przyjmującymi rolę liści. Właściwe liście są mocno zredukowane, łuskowate i wyposażone w ostrogę w postaci zakrzywionego ciernia. Wyrastają w węzłach na pędzie i służą roślinie do czepiania się podpór, na których wspiera swoje pędy.

W dobrych warunkach rośliny mogą też zakwitać, wydając liczne, drobne, pachnące, zabrane w luźne grona, kremowobiałe kwiaty. Posiadają one liczne pręciki, zwieńczone żółtopomarańczowymi pylnikami. Po zapyleniu kwiaty przekształcają się w kuliste, początkowo zielone, później czerwone owoce.

Na korzeniach rośliny tworzą bulwki magazynujące wodę, które ułatwiają im przetrwanie okresów suszy

Wymagania i uprawa

Szparag Sprengera to roślina łatwa w uprawie. Oczekuje jasnego stanowiska z rozproszonym światłem oraz stale lekko wilgotnej, próchniczej, żyznej ziemi o lekko kwaśnym odczynie pH.

W sezonie wegetacyjnym potrzebuje też systematycznego zasilana, najlepiej wieloskładnikowymi nawozami dla roślin ozdobnych.

Szparag Sprengera przez cały rok może stać w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej (20-24°C), ale jeśli zimą będzie miał zbyt ciemno, lepiej przenieść go w jasne, ale chłodne miejsce, gdzie przejdzie w stan spoczynku (temp. ok. 15°C). W tym okresie należy zaprzestać jego nawożenia, a podlewanie ograniczyć do minimum.

Szparagi rozmnaża się zwykle przez wysiew nasion, zakupionych w centrum ogrodniczym lub zebranych z dojrzałych owoców (potomstwo może nie zachować cech rośliny matecznej). Dorodne egzemplarze można też rozmnożyć wiosną przez podział.

Zastosowanie

Ze względu na długie, elastyczne, przewieszające się pędy, szparag Sprengera najlepiej prezentuje się w wiszących doniczkach lub sznurkowych kwietnikach typu makrama. Jego pędy mogą być też doskonałym dodatkiem do bukietów z kwiatów ciętych.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk, Starr Environmental/CC BY 2.0/Flickr, titanium22/CC BY-SA 2.0/Flickr