Logo
Logo

Ogrody do medytacji | Sanctuary Gardens 2022

Ogrody do medytacji to coraz powszechniejszy trend, który najprawdopodobniej zostanie z nami na długo. Nic dziwnego, że nawet na słynnym festiwalu Chelsea Flower Show już od kilku edycji funkcjonuje oddzielna kategoria "Sanctuary Gardens". Jak wobec tego w tym roku najsławniejsi projektanci zaaranżowali ogrody-świątynie? Zapraszamy was na wirtualny spacer w pigułce po ogrodach do medytacji z Chelsea Flower Show 2022! 

Spis treści
Ogrody do medytacji, czyli Sanctuary Gardens z Chelsea Flower Show 2022 The Stitchers’ Garden The Boodles Travel Garden Out of the Shadows Circle of Life The SSAFA Garden The Place2Be Securing Tomorrow Garden The Body Shop Garden Connected, by EXANTE A Swiss Sanctuary The Plantman’s Ice Garden Kingston Maurward The Space Within Garden A Garden Sanctuary by Hamptons

Ogrody od wieków służyły kontemplacji i wyciszeniu. Mnisi, zakonnicy, samurajowie, doskonale zdawali sobie sprawę z relaksujących i terapeutycznych właściwości zieleni. W czasach, gdy pośpiech i natłok informacji coraz bardziej dają nam się we znaki, my wreszcie przypominamy sobie o ogrodach zen i szukamy w swoich przydomowych zakątkach ciszy i wytchnienia. 

Pandemia sprawiła, że jeszcze bardziej doceniliśmy ogrody i zapragnęliśmy spędzać w nich jak najwięcej czasu. Odpoczynek na łonie natury smakuje przecież najlepiej, a jeszcze pełniej można go celebrować w odpowiednio zaprojektowanej przestrzeni. 

Ogrody do medytacji, czyli Sanctuary Gardens z Chelsea Flower Show 2022

Kategoria "Sanctuary Gardens" jest obecna na festiwalu Chelsea Flower Show od 2021 roku i cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Projektanci kreują swoje ogrody tak, by były one ogrodami-świątyniami, oazami, w których można poczuć się dobrze. Każdy z tegorocznych projektów zasługuje na waszą uwagę, zwłaszcza jeśli chcielibyście w swoich ogrodach urządzić sobie miejsce do medytacji! 

The Stitchers’ Garden. Projekt: Frederic Whyte

To ogród, który zaprasza do chwili odpoczynku i wyciszenia. Chociaż kontakt z drugim człowiekiem jest niezmiernie ważny, warto od czasu do czasu pobyć w samotności, pokontemplować naturę i nacieszyć się obecnością roślin. Projekt Frederica to propozycja dla wszystkich tych, którzy chcieliby w swoim ogrodzie nie tylko pracować i spotykać się z bliskimi, ale też móc poleżeć na łóżku, poczytać książkę, pospacerować wśród kołyszących się drzew i kwitnących bylin. Naturalność tej koncepcji to nie tylko zasługa przemyślanej kompozycji, ale przede wszystkim nasadzeń, a zwłaszcza wierzb

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie. 

Fot. Sarah Cuttle

The Boodles Travel Garden. Projekt: Thomas Hoblyn

W 1962 roku Anthony Wainwright, dziadek obecnego prezesa Boodles, podróżował po świecie przez 16 dni. Ten ogród upamiętnia tę przygodę, akcentując ją roślinami z całego świata. Koncepcja Hoblyna to sanktuarium, które pomieściło w sobie pierwiastki różnych krajów i kultur.

Mieliśmy dostęp do starych zdjęć z podróży i było kilka naprawdę mocnych obrazów, które miały wpływ na koncepcję ogrodu – wyznał Thomas cytowany przez gardenillustrated.com

 ▶ Dowiedz się więcej o tym ogrodzie. 

The Boodles Travel Garden
Fot. Sarah Cuttle

Out of the Shadows. Projekt: Kate Gould

Zaprojektowany jako współczesny ogród spa z wytrzymałą tropikalną roślinnością, ogród Kate Gould tworzy relaksującą przestrzeń. Miejsce do ćwiczeń i spotkań towarzyskich, rewitalizujące ciało i umysł, wyposażone w strefę do jogi i miejsca do siedzenia, to przepis na prawdziwą przydomową świątynię dla duszy. 

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie. 

Out of the Shadows
Fot. Sarah Cuttle

Circle of Life. Projekt: Yoshihiro Tamura

Ogród Yoshihiro Tamura to miejsce ucieczki od cyfrowego świata, które pozwala odpocząć od „naszej codziennej podróży”. Woda została ujarzmiona przez tradycyjne japońskie drewniane koło wodne, a w nasadzeniach dominują zioła, dzikie trawy i warzywa o praktycznym zastosowaniu. Kolory roślin nawiązują do ludzkich emocji i przeżyć: zielony to symbol uzdrowienia, czerwony pasji, żółty ciepła, biały czystości, a czarny - codziennych kłopotów i zmartwień.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie. 

Circle of Life
Fot. Sarah Cuttle

The SSAFA Garden. Projekt: Amanda Waring

Amanda Waring postawiła na prostą i uporządkowaną kompozycję, którą wzbogaciła naturalistycznymi, "dzikimi" nasadzeniami. W centralnym punkcie znalazło się też miejsce na wodę, przy której można pomedytować. 

▶ Dowiedz się więcej o tym ogrodzie.

The SSAFA Garden
Fot. Sarah Cuttle

The Place2Be Securing Tomorrow Garden. Projekt: Jamie Butterworth

Ten ogród jest dedykowany dzieciom, ale nie znajdziemy w nim zjeżdżalni, huśtawki ani sprzętu wspinaczkowego. Został zaprojektowany jako prawdziwy, naturalny ogród, w którym można się zrelaksować i odpocząć od nadmiaru bodźców. 

Ogród jest w istocie przestrzenią sanktuarium, miejscem, które może stymulować rozmowę i w którym dzieci będą się czuły bezpiecznie – wyjaśnia Jamie, projektant, cytowany przez gardenillustrated.com

 ▶ Dowiedz się więcej o tym ogrodzie. 

The Place2Be Securing Tomorrow Garden
Fot. Sarah Cuttle

The Body Shop Garden. Projekt: Jennifer Hirsch

Projekt Hirsch to konceptualny ogród opowiadający historię odnowy środowiska i społeczeństwa. Seria stalowych łuków Corten dzieli trzy pasma nasadzeń i symbolizuje regenerację, od zwęglonego dna lasu po zieloną eksplozję życia roślinnego. Rytm łuków określa upływ czasu.

Ogród został zainspirowany nową generacją osób dokonujących zmian i aktywistów… aby przekazać pozytywne przesłanie – jeśli poświęcimy czas na pielęgnowanie siebie i naszego środowiska, życie będzie mogło dalej rozkwitać – czytamy na stronie gardenillustrated.com

 ▶ Dowiedz się więcej o tym ogrodzie. 

The Body Shop Garden
Fot. Sarah Cuttle

Connected, by EXANTE. Projekt: Taina Suonio

Nasadzenia skomponowane przez Tainę inspirowane są warstwowymi lasami europejskimi, o spokojnych i organicznych kolorach. Idea ogrodu nawiązuje do wyidealizowanego obrazu ogrodu z dzieciństwa, który jest pełny zakamarków, tajemnic, miejsc do zabawy wykreowanych przez samą naturę.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie.  

Connected
Fot. Sarah Cuttle

A Swiss Sanctuary. Projekt: Lilly Gomm

Zainspirowany podróżami do Szwajcarii, ogród Lilly Gomm celebruje zmienność, jaką odznacza się szwajcarski klimat.  Projektantka zestawiła ze sobą alpejskie i śródziemnomorskie nasadzenia, aby pokazać charakterystyczny i bogaty krajobraz kraju. Duże kamienie reprezentują góry, basen przypomina szwajcarskie jeziora, a żelazna ławka symbolizuje tory kolejowe. 

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie. 

A Swiss Sanctuary
Fot. Sarah Cuttle

The Plantman’s Ice Garden. Projekt: John Warland

Ten ogród to manifest, wskazuje na niebezpieczeństwa wynikające z topnienia lodu w Arktyce. Lodowiec ma bowiem zniknąć w ciągu najbliższych 20 lat, ale wieczna zmarzlina, która jest pięć razy większa od UE, zawiera około 1,5 miliona bilionów ton węgla. W ogrodzie znajduje się monolityczna, topniejąca 15-tonowa kostka lodu, otaczająca bogactwo botaniczne, które może zapewnić przetrwanie ludzkości.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie. 

The Plantman’s Ice Garden
Fot. Sarah Cuttle

Kingston Maurward The Space Within Garden. Projekt: Michelle Brown

Koncepcja Michelle Brown to bujny i spokojny ogród celebrujący ogrodnicze tradycje Dorset, w którym Riwiera Francuska spotyka się z wybrzeżem Jurajskim. Nowoczesny, nieco industrialny łuk prowadzi do tajemniczej dżungli, roślinności inspirowanej śródziemnomorskimi ogrodami subtropikalnymi, która łączy się z gatunkami o architektonicznym pokroju. W ogrodzie wykorzystane zostały naturalnie powalone i martwe drzewa, które są siedliskiem dla wielu mikroorganizmów. 

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie. 

Kingston Maurward The Space Within Garden
Fot. Sarah Cuttle

A Garden Sanctuary by Hamptons. Projekt: Tony Woods

W centrum ogrodu znajduje się neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla mała chatka ogrodowa, wykonana ze zwęglonego drewna. Jej współczesna struktura kontrastuje z zaokrąglonymi głazami polodowcowymi oraz ażurowym baldachimem z gałęzi brzóz i sosen. Ogród jest bogaty w rośliny zapylające i wodę dla dzikich zwierząt, a gęsto zasadzone drzewa zwabiają ptaki. Projekt Woodsa to wciągająca przestrzeń zachęcająca do połączenia z otaczającą mocą natury i roślin. 

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie. 

A Garden Sanctuary
Fot. Sarah Cuttle

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: RHS / Sarah Cuttle

Autor
Ogrody do medytacji | Sanctuary Gardens 2022
Ogrody do medytacji | Sanctuary Gardens 2022
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Twoja strona ogrodu