Ogrody od wieków służyły kontemplacji i wyciszeniu. Mnisi, zakonnicy, samurajowie, doskonale zdawali sobie sprawę z relaksujących i terapeutycznych właściwości zieleni. W czasach, gdy pośpiech i natłok informacji coraz bardziej dają nam się we znaki, my wreszcie przypominamy sobie o ogrodach zen i szukamy w swoich przydomowych zakątkach ciszy i wytchnienia.
Pandemia sprawiła, że jeszcze bardziej doceniliśmy ogrody i zapragnęliśmy spędzać w nich jak najwięcej czasu. Odpoczynek na łonie natury smakuje przecież najlepiej, a jeszcze pełniej można go celebrować w odpowiednio zaprojektowanej przestrzeni.
Ogrody do medytacji, czyli Sanctuary Gardens z Chelsea Flower Show 2022
Kategoria "Sanctuary Gardens" jest obecna na festiwalu Chelsea Flower Show od 2021 roku i cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Projektanci kreują swoje ogrody tak, by były one ogrodami-świątyniami, oazami, w których można poczuć się dobrze. Każdy z tegorocznych projektów zasługuje na waszą uwagę, zwłaszcza jeśli chcielibyście w swoich ogrodach urządzić sobie miejsce do medytacji!
The Stitchers’ Garden. Projekt: Frederic Whyte
To ogród, który zaprasza do chwili odpoczynku i wyciszenia. Chociaż kontakt z drugim człowiekiem jest niezmiernie ważny, warto od czasu do czasu pobyć w samotności, pokontemplować naturę i nacieszyć się obecnością roślin. Projekt Frederica to propozycja dla wszystkich tych, którzy chcieliby w swoim ogrodzie nie tylko pracować i spotykać się z bliskimi, ale też móc poleżeć na łóżku, poczytać książkę, pospacerować wśród kołyszących się drzew i kwitnących bylin. Naturalność tej koncepcji to nie tylko zasługa przemyślanej kompozycji, ale przede wszystkim nasadzeń, a zwłaszcza wierzb.
▶ Dowiedz się więcej o tym ogrodzie.
The Boodles Travel Garden. Projekt: Thomas Hoblyn
W 1962 roku Anthony Wainwright, dziadek obecnego prezesa Boodles, podróżował po świecie przez 16 dni. Ten ogród upamiętnia tę przygodę, akcentując ją roślinami z całego świata. Koncepcja Hoblyna to sanktuarium, które pomieściło w sobie pierwiastki różnych krajów i kultur.
▶ Dowiedz się więcej o tym ogrodzie.
Out of the Shadows. Projekt: Kate Gould
Zaprojektowany jako współczesny ogród spa z wytrzymałą tropikalną roślinnością, ogród Kate Gould tworzy relaksującą przestrzeń. Miejsce do ćwiczeń i spotkań towarzyskich, rewitalizujące ciało i umysł, wyposażone w strefę do jogi i miejsca do siedzenia, to przepis na prawdziwą przydomową świątynię dla duszy.
▶ Dowiedz się więcej o tym ogrodzie.
Circle of Life. Projekt: Yoshihiro Tamura
Ogród Yoshihiro Tamura to miejsce ucieczki od cyfrowego świata, które pozwala odpocząć od „naszej codziennej podróży”. Woda została ujarzmiona przez tradycyjne japońskie drewniane koło wodne, a w nasadzeniach dominują zioła, dzikie trawy i warzywa o praktycznym zastosowaniu. Kolory roślin nawiązują do ludzkich emocji i przeżyć: zielony to symbol uzdrowienia, czerwony pasji, żółty ciepła, biały czystości, a czarny - codziennych kłopotów i zmartwień.
▶ Dowiedz się więcej o tym ogrodzie.
The SSAFA Garden. Projekt: Amanda Waring
Amanda Waring postawiła na prostą i uporządkowaną kompozycję, którą wzbogaciła naturalistycznymi, "dzikimi" nasadzeniami. W centralnym punkcie znalazło się też miejsce na wodę, przy której można pomedytować.
▶ Dowiedz się więcej o tym ogrodzie.
The Place2Be Securing Tomorrow Garden. Projekt: Jamie Butterworth
Ten ogród jest dedykowany dzieciom, ale nie znajdziemy w nim zjeżdżalni, huśtawki ani sprzętu wspinaczkowego. Został zaprojektowany jako prawdziwy, naturalny ogród, w którym można się zrelaksować i odpocząć od nadmiaru bodźców.
▶ Dowiedz się więcej o tym ogrodzie.
The Body Shop Garden. Projekt: Jennifer Hirsch
Projekt Hirsch to konceptualny ogród opowiadający historię odnowy środowiska i społeczeństwa. Seria stalowych łuków Corten dzieli trzy pasma nasadzeń i symbolizuje regenerację, od zwęglonego dna lasu po zieloną eksplozję życia roślinnego. Rytm łuków określa upływ czasu.
▶ Dowiedz się więcej o tym ogrodzie.
Connected, by EXANTE. Projekt: Taina Suonio
Nasadzenia skomponowane przez Tainę inspirowane są warstwowymi lasami europejskimi, o spokojnych i organicznych kolorach. Idea ogrodu nawiązuje do wyidealizowanego obrazu ogrodu z dzieciństwa, który jest pełny zakamarków, tajemnic, miejsc do zabawy wykreowanych przez samą naturę.
▶ Dowiedz się więcej o tym ogrodzie.
A Swiss Sanctuary. Projekt: Lilly Gomm
Zainspirowany podróżami do Szwajcarii, ogród Lilly Gomm celebruje zmienność, jaką odznacza się szwajcarski klimat. Projektantka zestawiła ze sobą alpejskie i śródziemnomorskie nasadzenia, aby pokazać charakterystyczny i bogaty krajobraz kraju. Duże kamienie reprezentują góry, basen przypomina szwajcarskie jeziora, a żelazna ławka symbolizuje tory kolejowe.
▶ Dowiedz się więcej o tym ogrodzie.
The Plantman’s Ice Garden. Projekt: John Warland
Ten ogród to manifest, wskazuje na niebezpieczeństwa wynikające z topnienia lodu w Arktyce. Lodowiec ma bowiem zniknąć w ciągu najbliższych 20 lat, ale wieczna zmarzlina, która jest pięć razy większa od UE, zawiera około 1,5 miliona bilionów ton węgla. W ogrodzie znajduje się monolityczna, topniejąca 15-tonowa kostka lodu, otaczająca bogactwo botaniczne, które może zapewnić przetrwanie ludzkości.
▶ Dowiedz się więcej o tym ogrodzie.
Kingston Maurward The Space Within Garden. Projekt: Michelle Brown
Koncepcja Michelle Brown to bujny i spokojny ogród celebrujący ogrodnicze tradycje Dorset, w którym Riwiera Francuska spotyka się z wybrzeżem Jurajskim. Nowoczesny, nieco industrialny łuk prowadzi do tajemniczej dżungli, roślinności inspirowanej śródziemnomorskimi ogrodami subtropikalnymi, która łączy się z gatunkami o architektonicznym pokroju. W ogrodzie wykorzystane zostały naturalnie powalone i martwe drzewa, które są siedliskiem dla wielu mikroorganizmów.
▶ Dowiedz się więcej o tym ogrodzie.
A Garden Sanctuary by Hamptons. Projekt: Tony Woods
W centrum ogrodu znajduje się neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla mała chatka ogrodowa, wykonana ze zwęglonego drewna. Jej współczesna struktura kontrastuje z zaokrąglonymi głazami polodowcowymi oraz ażurowym baldachimem z gałęzi brzóz i sosen. Ogród jest bogaty w rośliny zapylające i wodę dla dzikich zwierząt, a gęsto zasadzone drzewa zwabiają ptaki. Projekt Woodsa to wciągająca przestrzeń zachęcająca do połączenia z otaczającą mocą natury i roślin.
▶ Dowiedz się więcej o tym ogrodzie.
Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: RHS / Sarah Cuttle