Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
1
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Praca w ogrodzie jako forma medytacji

Odpowiedzią na szybko zmieniający się świat jest ostatnio niezwykle popularny trend powrotu do natury. Praca w ogrodzie zapewnia nam relaks, inspirację, wolność i uczucie spokoju. Pozwala na bliski kontakt zarówno ze środowiskiem naturalnym, jak i z samym sobą. Teraz jest najlepszy czas, żeby wykorzystać ostatnie tygodnie sezonu ogrodniczego i zasadzić cebulki kwiatowe!

 

Nauka dowodzi, że osoby pracujące w ogrodzie wytwarzają takie same fale mózgowe, jak osoby podczas modlitwy lub medytacji. Ilość kortyzolu (hormonu stresu) we krwi także spada, gdy zamieniamy telefon komórkowy, tablet i gry komputerowe na motykę lub grabie. Chcesz zmniejszyć swój poziom stresu? Odłóż na bok wszystkie urządzenia cyfrowe i zasadź cebulki kwiatowe w swoim ogrodzie.

Ugruntowanie

Czy wiesz, że praca w ogrodzie to doskonałe ćwiczenie w zwracaniu uwagi na otoczenie? Ogród zachęca Cię do patrzenia, wąchania, odczuwania, słuchania i smakowania, a to ma na Ciebie większy wpływ, niż możesz sobie wyobrazić.

Czujesz się związany ze swoim ogrodem, jak gdyby był częścią Ciebie. Stojąc na ziemi z rękami zanurzonymi w glebie stajesz się świadomy swojego wnętrza: nic dziwnego, że taka postawa często nazywana jest „ugruntowaniem". Dzięki temu możesz się „zatrzymać i powąchać róże", czyli żyć bardziej świadomie. Sadzenie cebulek kwiatowych pomoże Ci wsłuchać się w siebie.

Odzwierciedlenie

Jak działa medytacja? Wykonując odprężające czynności w ogrodzie, stajesz się świadomy metafor, które odzwierciedlają Twoje własne życie. To odzwierciedlenie rzuca światło na sprawy, z którymi konfrontujesz się każdego dnia. Cisza, która towarzyszy sadzeniu cebulek kwiatowych sprawia, że przemyślenia pojawiają się znikąd. Twoja uwaga zaczyna skupiać się nie na tym, co masz w głowie, ale na całym ciele; stajesz się bardziej świadomy tego, co dzieje się tu i teraz.

relaks w ogrodzie - sadzenie cebulek kwiatowych

Krótki przewodnik

Traktując sadzenie cebulek kwiatowych jak formę medytacji, stajesz się częścią zmieniającego się cyklu życia. Dosłownie angażujesz się w to, co sadzisz, o co dbasz i co zbierasz. Wykorzystaj zatem ostatnie chwile sezonu ogrodniczego i zasadź cebulki kwiatowe już tej jesieni. Ta powtarzająca się czynność otwiera umysł i daje prawdziwy zastrzyk energii. Starannie wybierz cebulki, zasadź je z rozwagą i dbaj o nie tak, jak dbasz o samego siebie. Za jakiś czas czeka Cię kolejna nagroda: piękne kwiaty na wiosnę.

Źródło: iBulb

Warto przeczytać
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość Julia

09-09-2021 08:36

Zgadzam sie z artykuklem, dla mnie praca w ogrodzie to czysta przyjemnosc, uwiebiam kosic trawe to chyba najbardziej mnie odpreza a odkad mam kosz ogrodowy marki cellfast nie musze sie martwic o rozrzucona trawe w ogrodzie

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT