Ogród, medytacja, spokój i kwiaty
Nauka dowodzi, że osoby pracujące w ogrodzie wytwarzają takie same fale mózgowe, jak osoby podczas modlitwy lub medytacji. Ilość kortyzolu (hormonu stresu) we krwi także spada, gdy zamieniamy telefon komórkowy, tablet i gry komputerowe na motykę lub grabie. Chcesz zmniejszyć swój poziom stresu i w naturalny sposób odzyskać spokój ducha? Odłóż na bok wszystkie urządzenia cyfrowe i wyjdź na trawę. Podlej rośliny, wypiel grządki i przede wszystkim posadź coś co będzie piękne – np. cebulki kwiatowe.
Ugruntowanie ॐ
Czy wiesz, że praca w ogrodzie to doskonałe ćwiczenie w zwracaniu uwagi na otoczenie? Ogród zachęca Cię do patrzenia, wąchania, odczuwania, słuchania i smakowania, a to ma na Ciebie większy wpływ, niż możesz sobie wyobrazić.
Czujesz się związany ze swoim ogrodem, jak gdyby był częścią Ciebie. Stojąc na ziemi z rękami zanurzonymi w glebie stajesz się świadomy swojego wnętrza: nic dziwnego, że taka postawa często nazywana jest „ugruntowaniem". Dzięki temu możesz się „zatrzymać i powąchać róże", czyli żyć bardziej świadomie.
Odzwierciedlenie ॐ
Jak działa medytacja? Wykonując odprężające czynności w ogrodzie, stajesz się świadomy metafor, które odzwierciedlają Twoje własne życie. To odzwierciedlenie rzuca światło na sprawy, z którymi konfrontujesz się każdego dnia. Cisza, która towarzyszy pracom w ogrodzie sprawia, że przemyślenia pojawiają się znikąd. Twoja uwaga zaczyna skupiać się nie na tym, co masz w głowie, ale na całym ciele; stajesz się bardziej świadomy tego, co dzieje się tu i teraz.
Praca dla duszy
Traktując prace w ogrodzie jak formę medytacji, stajesz się częścią zmieniającego się cyklu życia. Angażujesz się w to, co sadzisz, o co dbasz i co zbierasz – w ogrodzie i w życiu. Wykorzystaj zatem ostatnie chwile sezonu ogrodniczego: zgrab liście, zasadź cebulki kwiatowe, zadbaj o rośliny. Ta powtarzająca się czynność otwiera umysł i daje prawdziwy zastrzyk energii.
Warto pamiętać, że sadzenie roślin jest zajęciem tym bardziej wyjątkowym, bo ich sadzenie, dbanie i obserwacja jak rosną uczy, jak dbać o i obserwować samego siebie.
Tekst i zdjęcia: źródło - iBulb