Logo
Logo

Praca w ogrodzie jako forma medytacji | Dbaj o cebulki i o swój spokój

Odpowiedzią na szybko zmieniający się świat jest ostatnio niezwykle popularny trend powrotu do natury. Praca w ogrodzie zapewnia nam spokój, inspirację, wolność i uczucie relaksu. Pozwala na bliski kontakt zarówno ze środowiskiem naturalnym, jak i z samym sobą. Warto dbać i sadzić rośliny, w tym cebulki kwiatowe, które w piękny sposób zwracają nam energię pięknem swoich niezrównanych kwiatów.

Spis treści
Czy ogród to miejsce medytacji? Jaka praca wpływa na spokój ducha?

Ogród, medytacja, spokój i kwiaty

Nauka dowodzi, że osoby pracujące w ogrodzie wytwarzają takie same fale mózgowe, jak osoby podczas modlitwy lub medytacji. Ilość kortyzolu (hormonu stresu) we krwi także spada, gdy zamieniamy telefon komórkowy, tablet i gry komputerowe na motykę lub grabie. Chcesz zmniejszyć swój poziom stresu i w naturalny sposób odzyskać spokój ducha? Odłóż na bok wszystkie urządzenia cyfrowe i wyjdź na trawę. Podlej rośliny, wypiel grządki i przede wszystkim posadź coś co będzie piękne – np. cebulki kwiatowe.

Ugruntowanie ॐ

Czy wiesz, że praca w ogrodzie to doskonałe ćwiczenie w zwracaniu uwagi na otoczenie? Ogród zachęca Cię do patrzenia, wąchania, odczuwania, słuchania i smakowania, a to ma na Ciebie większy wpływ, niż możesz sobie wyobrazić.

Czujesz się związany ze swoim ogrodem, jak gdyby był częścią Ciebie. Stojąc na ziemi z rękami zanurzonymi w glebie stajesz się świadomy swojego wnętrza: nic dziwnego, że taka postawa często nazywana jest „ugruntowaniem". Dzięki temu możesz się „zatrzymać i powąchać róże", czyli żyć bardziej świadomie.

relaks w ogrodzie - sadzenie cebulek kwiatowych

Odzwierciedlenie ॐ

Jak działa medytacja? Wykonując odprężające czynności w ogrodzie, stajesz się świadomy metafor, które odzwierciedlają Twoje własne życie. To odzwierciedlenie rzuca światło na sprawy, z którymi konfrontujesz się każdego dnia. Cisza, która towarzyszy pracom w ogrodzie sprawia, że przemyślenia pojawiają się znikąd. Twoja uwaga zaczyna skupiać się nie na tym, co masz w głowie, ale na całym ciele; stajesz się bardziej świadomy tego, co dzieje się tu i teraz.

Praca dla duszy

Traktując prace w ogrodzie jak formę medytacji, stajesz się częścią zmieniającego się cyklu życia. Angażujesz się w to, co sadzisz, o co dbasz i co zbierasz – w ogrodzie i w życiu. Wykorzystaj zatem ostatnie chwile sezonu ogrodniczego: zgrab liście, zasadź cebulki kwiatowe, zadbaj o rośliny. Ta powtarzająca się czynność otwiera umysł i daje prawdziwy zastrzyk energii. 

Warto pamiętać, że sadzenie roślin jest zajęciem tym bardziej wyjątkowym, bo ich sadzenie, dbanie i obserwacja jak rosną uczy, jak dbać o i obserwować samego siebie.


Tekst i zdjęcia: źródło - iBulb

Autor
Praca w ogrodzie jako forma medytacji | Dbaj o cebulki i o swój spokój
Praca w ogrodzie jako forma medytacji | Dbaj o cebulki i o swój spokój
iBulb

iBulb poprzez ogólnoświatowe działania PR i kampanie reklamowe promuje sadzenie cebulek kwiatowych. W zielonym ogródku publikuje artykuły o kwiatach cebulowych.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Julia

09-09-2021 08:36

Zgadzam sie z artykuklem, dla mnie praca w ogrodzie to czysta przyjemnosc, uwiebiam kosic trawe to chyba najbardziej mnie odpreza a odkad mam kosz ogrodowy marki cellfast nie musze sie martwic o rozrzucona trawe w ogrodzie

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl