Logo
Logo

Ogród odporny na zmiany klimatu | Harry Holding

Harry Holding od najmłodszych lat kształtował swój talent i miłość do natury. Studio projektowe w Londynie, które założył zaraz po prestiżowych studiach na London College of Garden Design, stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych dla entuzjastów architektury krajobrazu. Holding to nie tylko projektant ogrodów, ale także ważny głos w świecie zrównoważonego designu. Jak projektuje się ogród odporny na zmiany klimatu? Zobaczcie, jak wyglądał jego School Food Matters Garden na Chelsea Flower Show 2023! 

Kim jest Harry Holding? 

Harry Holding ma na swoim koncie sporo nagród i wyróżnień, dzięki którym jego nazwisko jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wśród projektantów ogrodów. W 2023 roku zdobył nagrodę RHS People's Choice Award oraz Silver-Gilt w kategorii All About Plants za ogród School Food Matters na Chelsea Flower Show. Mimo młodego wieku bywał już nagradzany przez Society of Garden Designers (SGD), a jego udział w programie Grand Designs na Channel 4 odbił się szerokim echem w świecie architektury krajobrazu. 

Filozofia projektowa Holding'a opiera się na zasadach zrównoważonego rozwoju. Począwszy od innowacyjnych koncepcji projektowych, a skończywszy na praktykach pielęgnacyjnych, jego celem jest zminimalizowanie wpływu na środowisko i śladu węglowego. Stawia na lokalne materiały i projektuje nasadzenia, które są odporne na zmiany klimatu. 

Architekt dorastał w rodzinie ogrodników i od najmłodszych lat miał serce do roślin, rozwijając głęboką miłość i więź ze światem przyrody. Po kilku latach spędzonych w Australii i Wielkiej Brytanii, gdzie pracował dla szkółek i innych firm zajmujących się architekturą krajobrazu, w 2015 roku założył studio projektowe z siedzibą w Londynie. Jako najlepszy student roku na London College of Garden Design, wie, jak projektować, by połączyć rozwiązania wspomagające środowisko ze sztuką oraz estetyką i robi to z dużym powodzeniem: 

W 2018 roku otrzymałem stypendium na studia w prestiżowej London College of Garden Design w Kew Gardens, które ukończyłem z wyróżnieniem i nagrodą dla najlepszego studenta roku. Niedawno zostałem wybrany do nagrody "30 Under 30" magazynu Pro Landscaper - 30 "wschodzących gwiazd" w branży w wieku poniżej 30 lat. 

Ogród School Food Matters na Chelsea Flower Show 2023 

Ogród School Food Matters na Chelsea Flower Show, za który Harry Holding i jego zespół otrzymali medal Silver Gilt oraz People’s Choice Best Sanctuary jest wciągającym, naturalistycznym wycinkiem krajobrazu, w którym dzieci mogą odkrywać naturę i inspirować się różnorodnymi jadalnymi roślinami dostosowanymi do zmian klimatu. Ścieżki, budujące kompozycję, są wielkością dostosowane do dzieci, co pozwala najmłodszym tworzyć własne wyobrażone światy, gdy wędrują między roślinami i wspinają się po głazach. Stonowane, teksturowe nasadzenia przecinają odważne, kolorowe "wykrzykniki" pojedynczych kwiatów, sygnalizują bezwzględne prawo dzieci do wyrażania swoich myśli i poglądów. Wszystkie elementy ogrodu przekazują treść - zdrowa planeta i dostęp do natury to podstawowe dobra, z których powinno korzystać każde dziecko. 

Harry nie tylko stworzył oszałamiający wizualnie ogród, lecz stawiając dzieci w centrum jego koncepcji, zwrócił uwagę na konieczność projektowania przestrzeni w duchu zrównoważonego rozwoju. Aż 80% roślin w ogrodzie School Food Matters jest jadalnych, a wszystkie elementy wykonane są z naturalnych materiałów. Co najważniejsze, po zakończeniu wystawy, ogród został przeniesiony do dwóch szkół podstawowych - jednej w Londynie, drugiej w Liverpoolu. To niezwykłe przedsięwzięcie zapewni dzieciom i ich społecznościom magiczne miejsce do nauki o roślinach i przyrodzie, otwierając drzwi do fascynującego świata natury.

School Food Matters Garden
Fot. RHS / Tim Sandall
Proces projektowania rozpoczął się od inspiracji Alicją w Krainie Czarów - miejscem pełnym życia, kolorów i zabawy z proporcjami. Jednakże głównym celem projektanta było umieszczenie dzieci w centrum tego magicznego miejsca i podkreślenie znaczenia uprawy żywności, dostępu do natury i zrównoważonego rozwoju.
 
Ogród School Food Matters Garden
RHS / Tim Sandall 
Jak stwierdził w jednym z wywiadów Harry, projektowanie ogrodu pokazowego to okazja do eksplorowania i wypróbowywania eksperymentalnych pomysłów, otwierająca umysł. To także szansa na zaangażowanie się w idee i wartości, które chce się propagować w branży. Na początku projektu architekci krajobrazu z Harry Holding Studio skoncentrowali się na potrzebach dzieci i ich relacji z naturą. Chcieli stworzyć nie tylko piękny ogród, ale przede wszystkim miejsce, które będzie zarówno edukacyjne, jak i bogate w doznania sensoryczne.
Wszystkie elementy w ogrodzie są wykonane z naturalnych materiałów i mają opowiadać historię. Glebę symbolizują ściany zasypowe z tłoczonej ziemi. W przyszłości, w związku ze zmianami klimatycznymi, będziemy mieli jeszcze bardziej intensywne susze letnie, ale także wiele deszczów zimą, i ten kontrast również jest uwzględniony w projekcie. Strefa wokół środkowej ściany symbolizuje powietrze, a wstążki kolorowych kwiatów podkreślają znaczenie zapylaczy.
Nagrodzony ogród zaprojektowany przez Harry Holding Studio
RHS / Tim Sandall 
Większość roślin w School Food Matters Garden została dobrana pod kątem odporności na suszę i zmiany klimatyczne. Na ścianie w centrum ogrodu przeznaczone zostało miejsce na cytaty, rysunki dzieci, by dać im możliwość wyrażania swoich poglądów na temat kryzysu klimatycznego. Jak przyznał Holding, całemu zespołowi projektowemu zależało na tym, by stworzyć poczucie zanurzenia w zieleni, aby dzieci mogły przechodzić przez ogród z roślinami, które unoszą się nad ich głowami: Jesteśmy zwolennikami projektowania ekologicznego. I myślę, że im więcej ekologii, tym bardziej przestrzeń będzie uspokajająca i korzystna dla samopoczucia. 

School Food Matters Garden to miejsce, gdzie zrównoważony rozwój jest na pierwszym planie. Celem projektantów z Harry Holding Studio jest nie tylko minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko, ale także aktywne dążenie do kompensowania śladu węglowego. W tym duchu architekci krajobrazu zbudowali ogród pokazowy na Chelsea, wykorzystując innowacyjne techniki, takie jak budowa ścian zasypowych z tłoczonej ziemi, zaledwie z użyciem 10% cementu, co gwarantuje ich trwałość na wiele lat. Rośliny są starannie dobrane tak, aby były odporne na suszę i zmienne warunki klimatyczne. Ten aspekt jest niezwykle istotny, ponieważ jak podkreślił Holding, ich projektowy team dba nie tylko o teraźniejszość, ale także o przyszłe pokolenia:

Przy projektowaniu dla dzieci nie sposób nie myśleć o przyszłości – dlatego nasza praca opiera się na założeniu, że to, co tworzymy dzisiaj, musi być zrównoważone i odpowiedzialne. Jednym z najbardziej inspirujących aspektów naszej pracy jest synergia między projektowaniem dla dzieci a dbałością o środowisko. To dzieci są naszą przyszłością, dlatego projektując dla nich, nie tylko tworzymy miejsca, w których mogą rozwijać się i uczyć, ale również stawiamy fundamenty dla lepszej przyszłości dla nich samych i dla całej planety. 


Zdjęcie tytułowe: RHS / Tim Sandall

Autor
Ogród odporny na zmiany klimatu | Harry Holding
Ogród odporny na zmiany klimatu | Harry Holding
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl