Reklama
Twój partner w ogrodzie

Zmiany klimatu a ogrodnictwo. Jak globalne ocieplenie wpływa na nasze ogrody?

Zmiany klimatu a ogrodnictwo. Jak globalne ocieplenie wpływa na nasze ogrody?

Zmiany klimatu coraz mocniej oddziałują na nasze ogrody, przynosząc zarówno nowe możliwości, jak i poważne wyzwania dla ogrodników. Globalne ocieplenie powoduje przesuwanie się tradycyjnych pór roku, wydłużając sezon wegetacyjny i umożliwiając uprawę bardziej wrażliwych gatunków roślin. Jednak cieplejszy klimat niesie ze sobą także wzrost zagrożeń związanych z suszami, gwałtownymi opadami, rozprzestrzenianiem się szkodników oraz chorób roślin.

W tym artykule przyjrzymy się zarówno korzyściom, jakie niesie ze sobą ocieplenie klimatu dla ogrodnictwa, jak i potencjalnym zagrożeniom, a także podpowiemy, jak poprzez odpowiednie strategie i praktyki ogrodnicze można zminimalizować negatywne skutki tych zmian i cieszyć się zdrowymi, bujnymi ogrodami mimo wyzwań klimatycznych.

Posłuchaj
00:00
13

Z każdym rokiem coraz bardziej zauważalne są anomalie pogodowe, związane ze zmianami klimatycznymi. Mają one wpływ także na zmianę warunków dla roślin rosnących w naszych ogrodach lub na działkach. Co niesie ze sobą ocieplenie klimatu dla uprawy roślin i jak możemy minimalizować skutki tych zmian? 

Ocieplenie i dłuższy sezon w ogrodzie – plusy i minusy

Postępujące zmiany klimatu odczuwamy przede wszystkim poprzez gwałtowne zjawiska pogodowe, np. ulewne deszcze, huragany, gorące lata, susze, łagodne zimy. W związku z tym mamy do czynienia także z przesuwaniem się lub zacieraniem tradycyjnych pór roku, co w naszych warunkach może wydłużać okres wegetacyjny roślin, skracając jednocześnie okres ich spoczynku zimowego. 

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Zmiany klimatu wpływają więc wprost na zmianę stref klimatycznych i jednocześnie na konieczność skorygowania tzw. stref mrozoodporności, określających średnie minimalne temperatury na danym terenie i możliwość uprawy tam konkretnych gatunków roślin. 

W praktyce oznacza to, iż mamy cieplejsze jesienie i zimy, więc możliwe staje się uprawianie gatunków roślin bardziej wrażliwych na niskie temperatury, co może być dobra wiadomością dla wielu ogrodników.

Trzeba jednak pamiętać, że cieplejszy klimat będzie powodował również, że wiele roślin może kwitnąć wcześniej, rosnąć bujniej, a ich liście będą przebarwiać się o wiele później. Ponadto, „rozregulowane” rośliny będą bardziej narażone na ewentualne, nagłe i znaczne spadki temperatur w zimie czy już nawet wiosną, gdy rozpoczną wegetację. Nie można zapominać również, że cieplejsza jesień i zima, to więcej pracy w ogrodzie, ponieważ rośliny wymagają opieki i pielęgnacji znacznie dłużej niż kiedyś (np. koszenia trawników, odchwaszczania, przycinania, zwalczania chorób i szkodników). 

Sporym zagrożeniem może być też łatwiejszy rozwój i rozprzestrzenianie się tzw. roślin inwazyjnych, które w łagodniejszym klimacie będą wypierać nasze rodzime gatunki. Zaburzona może zostać także naturalna bioróżnorodność, ponieważ przesunięcie okresów kwitnienia roślin może dezorientować owady zapylające i ograniczać ich aktywność. Jeśli dodamy do tego rosnące zanieczyszczenie środowiska, na które składa się też nadmierne zużycie pestycydów, bardzo zagrożona staje się populacja pszczół, trzmieli i innych tzw. zapylaczy, bez których zaburzone lub wręcz zahamowane może być owocowanie, co oznacza brak plonów i żywności. 

Globalne ocieplenie i zmiany klimatyczne przynoszą ogrodnictwu zarówno szanse, jak i zagrożenia. Ogrodnicy muszą adaptować się do nowych warunków, aby wykorzystać korzyści i jednocześnie minimalizować ryzyko związane ze zmienną pogodą.

Zmiany klimatyczne a rozwój szkodników i chorób roślin 

Znaczącym zagrożeniem, wiążącym się z wyższym poziomem temperatury, a więc i wilgotności powietrza jest migracja i rozwój szkodników i chorób roślin. Mogą pojawiać się i pojawiają szkodniki, które przywędrowały do naszego kraju zza granicy (np. ćma bukszpanowa lub szrotówek kasztanowcowiaczek), właśnie w wyniku zmian klimatycznych w Europie i na świecie.

Łagodniejsza zima, wyższe temperatury oznaczają też sprzyjające warunki do namnażania się zazwyczaj żerujących w ogrodach szkodników i ich większą szkodliwość dla roślin. Łatwiej rozwijają się i przenoszą też różnego rodzaju patogeny chorobotwórcze (np. na pomidorach, ziemniakach, drzewach i krzewach owocowych, roślinach ozdobnych), w tym większe nasilenie i wydłużenie okresu występowania na roślinach częstych w ogrodach chorób grzybowych (np. szarej pleśni, mączniaka prawdziwego).

Jednocześnie gwałtowne zmiany pogody mogą osłabiać rośliny (poparzenia słoneczne i susze latem czy mrozy późną zimą) i czynić je bardziej podatnymi na infekcje lub żerowanie szkodników. 

Susze i ulewy – zagrożenia w uprawie ogrodu 

Postępujące od szeregu lat zmiany klimatyczne objawiają się w sezonie letnim występowaniem długich okresów bez opadów, czyli dotkliwej, także dla roślin suszy. Wpływa to na obniżanie się poziomu rzek, wód gruntowych, a co za tym idzie kurczeniem się ogólnych, naturalnych zasobów wody. Oznacza to, że wiele roślin wymaga częstszego nawadniania, co wiąże się z większymi kosztami wody, a więc i z koniecznością jej racjonalnego zużycia.

Z drugiej strony, anomalie pogodowe przynoszą też większą ilość gwałtownych, krótkotrwałych burz z silnymi, ulewnymi opadami. Takie zjawiska mogą powodować mechaniczne uszkodzenia pędów, kwiatów, owoców i całych roślin, a także podtopienia oraz wypłukiwanie z gleby składników odżywczych (np. azotu). 

Jak minimalizować skutki zmian klimatu w ogrodzie? 

Choć wydaje się, że działaniami w naszym ogrodzie niewiele zmienimy, to podjęcie konkretnych kroków może zminimalizować starty roślin, pomóc nam przystosować się do zmian klimatu, ale i ograniczać (w skali mikro) ich skutki. Biorąc pod uwagę wspomniane zagrożenia, które niesie ze sobą ocieplenie klimatu, (wyższe temperatury, susze i wydłużenie się okresu wegetacyjnego roślin) warto myśleć globalnie i działać lokalnie, czyli:

  • Wybierać i sadzić tolerancyjne, odporne na dłuższe okresy suszy wieloletnie gatunki i odmiany roślin (drzewa, krzewy, byliny) ▶ Dowiedz się więcej
  • Stosować różnorodne nasadzenia, w tym miododajne wspierające rozwój bioróżnorodności ▶ Dowiedz się więcej
  • Zbierać wodę deszczową i podlewać nią uprawy ▶ Dowiedz się więcej
  • Podlewać rośliny racjonalnie (np. stosować systemy nawadniania kropelkowego, rozsądnie używać wody do napełniania basenów i innych zbiorników wodnych) ▶ Dowiedz się więcej
  • Ściółkować rośliny (ograniczenie ubytków wilgoci i częstotliwości podlewania) ▶ Dowiedz się więcej
  • Zmniejszać powierzchnię trawników (wymagających intensywnego nawadniania i nawożenia) na rzecz roślin okrywowych lub nawierzchni przepuszczalnych (ułatwiających glebie wchłanianie wody z opadów) ▶ Dowiedz się więcej
  • Kompostować odpady roślinne i organiczne oraz stosować kompost (i inne nawozy organiczne) ▶ Dowiedz się więcej
  • Ograniczać stosowanie chemicznych nawozów i środków ochrony roślin ▶ Dowiedz się więcej

Zdjęcie tytułowe: Kolaż: Anastasiia, Anton, Kate Stock, Leo Lintang, M Arif, MariКа, Shy Radar, ungvar, Viam, Vlad / Adobe Stock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Szybkie porządki w ogrodzie? Z tymi akumulatorowymi urządzeniami STIHL pójdzie jak z płatka
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Artykuł sponsorowany
Szybkie porządki w ogrodzie? Z tymi akumulatorowymi urządzeniami STIHL pójdzie jak z płatka
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści