Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Polecane drzewa kwitnące na różowo – 3 najpiękniejsze gatunki

Wiosna to czas kwitnienia drzew ogrodowych, a wśród nich naszą niezmienną miłością cieszą się rośliny kwitnące na uroczy, różowy kolor – tak potrzebny, by otrząsnąć się z zimowej aury. Przedstawiamy 3 gatunki drzew, które wyjątkowo pięknie obsypują się różowymi kwiatami. Polecamy je do mniejszych jak i większych ogrodów!

Spis treści
Wiśnia różowa Wiśnia piłkowana Judaszowiec kanadyjski

Jakie drzewa ogrodowe kwitną na różowo?

Wśród ozdobnych drzew ogrodowych możemy znaleźć bardzo wiele ciekawych gatunków i odmian. Wiele z nich wydaje kwiaty, ale należy pamiętać, że w klimacie umiarkowanym drzewa kwitną niemal wyłącznie wiosną (tylko naprawdę nieliczne gatunki zakwitają już na przedwiośniu albo wydają kwiaty jeszcze wczesnym latem).

Te które kwitną na różowo mają szczególny urok i roztaczają w okół siebie niesamowitą aurę. Wśród nich możemy znaleźć różne odmiany jabłoni ozdobnych, wiśni, kasztanowców, egzotycznych judaszowców i inne.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

3 przykłady drzew kwitnących na różowo

Poniżej przedstawiamy 3 wyjątkowe rośliny, które "różowym urokiem" będą się wyróżniać w każdym ogrodzie.

Wiśnia różowa 'Fukubana'
Fot. Małgorzata Szymańska


Wiśnia różowa 'Fukubana'

Wiśnia różowa (Prunus subhirtella) odmiany 'Fukubana' to nieduże drzewo, szczepione na pniu, o gęstej koronie. Osiąga 7-10 m wysokości. Młode gałązki są brązowozielone, liście piłkowane – jak u wszystkich wiśni o jajowatym kształcie. Jest najbardziej atrakcyjne w kwietniu i w maju, kiedy zakwita wyjątkowo obficie na różowy kolor, zanim rozwiną się liście. Kwiaty są półpełne o karbowanych płatkach koloru ciemnoróżowego.

Odmiana jest dość wytrzymała na mrozy, ale lepiej sadzić drzewo w osłoniętym i dobrze nasłonecznionym miejscu. Wiśnia ta jest dekoracyjna też jesienią, gdy liście przybierają szkarłatnoczerwony kolor. Nie ma szczególnych wymagań glebowych, podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne.

Wiśnia piłkowana 'Kiku Shidare'
Fot. Małgorzata Szymańska


Wiśnia piłkowana 'Kiku Shidare'

Wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) odmiana 'Kiku Shidare' jest małym drzewem o nieregularnej koronie i przewieszających się gałęziach. Wysokość rośliny zależy od miejsca szczepienia – zazwyczaj osiąga 5m. Liście tego gatunku błyszczące i jasnozielone, a jesienią przebarwiają się na żółto-pomarańczowo. Różowe kwiaty pojawiają się w kwietniu i w maju, są pełne, duże i zebrane po kilka w pęczkach. Kwitnie bardzo obficie.

Wymaga słonecznych stanowisk, osłoniętych od wiatru oraz żyznych i przepuszczalnej gleby. Podczas ostrych zim pąki kwiatowe mogą przemarzać.

Judaszowiec kanadyjski
Fot. WikimediaImages/Pixabay


Judaszowiec kanadyjski

Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) jest również niewielkim drzewem o rozłożystej i wzniesionej koronie, osiągającym 6-8 m wysokości. Ma piękne sercowate liście, które jesienią przebarwiają się na żółty kolor. Przyciąga uwagę w kwietniu podczas kwitnienia, które jest niezwykle intensywne (jeszcze przed rozwojem liści). Kwiaty są drobne, intensywnie różowe i zebrane po kilka sztuk w pęczkach. Wyrastają na pędach zeszłorocznych i starszych, a nawet bezpośrednio na pniu.

Drzewo jest w całości obsypane kwiatami do trzech tygodni. Są one miododajne i przyciągają pszczoły. Po ich zapyleniu pojawiają się strąki (5-10 cm długości), które dojrzewają do października i mogą utrzymywać się na roślinach do wiosny.

Judaszowce preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste na żyznych i przepuszczalnych glebach. Wytrzymują krótkotrwałe susze. Młode drzewka mogą przemarzać, dlatego na zimę warto je okrywać.

logo BudujemyDom.pl Źródło: Magazyn Budujemy Dom 3/2016
tekst: Małgorzata Szymańska; zdjęcie tytułowe: Arno Smit / Unsplash
Autor
Polecane drzewa kwitnące na różowo – 3 najpiękniejsze gatunki
Polecane drzewa kwitnące na różowo – 3 najpiękniejsze gatunki
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny