Logo
Logo

Polecamy drzewa kwitnące do małego ogrodu | Poznaj najciekawsze odmiany

Wczesną wiosną, gdy w ogrodzie wiele roślin nie ma jeszcze liści, do życia budzą się niektóre cenne, pięknie kwitnące drzewa. W małym ogrodzie, gdzie często przeważają krzewy iglaste i zimozielone, warto posadzić choć jeden taki okaz, który olśni nas masą kwiatów. Poznaj gatunki i odmiany, nadające się do niezbyt dużego ogrodu.

Spis treści
Dlaczego warto sadzić kwitnące drzewa? Jakie kwitnące drzewo wybrać do ogrodu?

Zalety kwitnących drzew

Wczesną wiosną, często przed rozwojem liści, w ogrodach i na działkach zakwitają niektóre drzewa – wiele owocowych i niektóre ozdobne. Budzą się do życia w podobnym czasie co wiosenne rośliny cebulowe i tworzą magiczną atmosferę, gdyż masa kwiatów jest doskonale widoczna na jeszcze nagich gałązkach.

Drzewa kwitnące wiosną są nie tylko urokliwe, ale ich kwiaty przynoszą wiele pożytku – są pokarmem dla głodnych owadów, które o tej porze roku nie mają jeszcze dużego wyboru. Szczególnie ważne jest by sadzić je w małych ogrodach, np. w osiedlach, gdzie liczy się każdy skrawek zieleni.

Niewiele jest wspanialszych widoków niż dojrzałe drzewo w pełni kwitnienia. Szkoda, że nie trwa długo (najwyżej kilka tygodni), ale nawet u schyłku to piękne widowisko. Jak kwiaty kończą kwitnienie, nawet niewielki podmuch wiatru strąca deszcz tańczących płatków, które opadają niczym konfetti. Wiosną kwitną głównie jabłonie, wiśnie, śliwy, głogi i magnolie. Ich odmiany o licznych, atrakcyjnych kwiatach polecane do małych ogrodów.

Gatunki i odmiany kwitnących drzew 

W każdym ogrodzie powinno się znaleźć miejsce choćby na jedno drzewo (nie musi być ogromne) – najlepiej ładnie kwitnące. Do tej pory cieszyły nas kwitnące krzewy i rośliny cebulowe, ale w maju rośliny o większych gabarytach mają pierwszeństwo.

Jabłonie ozdobne, rajskie (Malus) – to niskie drzewka dorastające do 5 m, kwitną obficie w maju, preferują słoneczne stanowiska i dość żyzne gleby. Kolor kwiatów w zależności od odmiany może być biały ('Dolgo'), różowy ('Profusion', 'Rudolph') i ciemnoczerwony ('Royalty'). Na jesieni oraz zimą ozdobę drzewek stanowią niewielkie jabłuszka, które chętnie zjadane są przez ptaki. Ze względu na owoce szczególnie ciekawym gatunkiem jest jabłoń krwista (Malus atrosanguinea), która rodzi ciemnofioletowe owoce.

Wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) – o bardzo zróżnicowanym pokroju; kolumnowym ('Amanogawa'), płaczącym ('Kiku-Shidare'), o wzniesionych pędach ('Kanzan' oraz 'Shirofugen') osiągają do 8-10 m wysokości. Są to wyjątkowe drzewa obficie obsypane różowymi kwiatami. Często też przepięknie się przebarwiają jesienią na żółtopomarańczowo. Muszą rosnąć w słońcu, na żyznym, wilgotniejszym podłożu.

 

 
drzewa kwitnące do małego ogrodu - najciekawsze odmiany fot. iVerde
Fot. iVerde
1 – jabłoń 'Rudolph', 2 – jabłoń krwista, 3 – wiśnia 'Amanogawa', 4 – wiśnia piłkowana, 5 – głóg 'Paul's Scarlet', 6 – magnolia gwiaździsta

Głóg pośredni (Crataegus x media) 'Paul's Scarlet' – bardzo dobrze znosi warunki miejskie (zanieczyszczone powietrze), dorasta do 5 m wysokości i może rosnąć w półcieniu. Kwiaty tej odmiany są ciemnoróżowe.

Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) – to wolno rosnące, bardzo niskie drzewko (do 2-3 m wys.), jego białe kwiaty o wąskich i aksamitnych płatkach pachną. Pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści i są wrażliwe na wiosenne przymrozki. Magnolia najlepiej rośnie w pełnym słońcu, na świeżych i przepuszczalnych glebach.


Tekst: Redakcja portalu ZielonyOgródek, zdjęcia tytułowe: iVerde, Budujemy Dom

Autor
Polecamy drzewa kwitnące do małego ogrodu | Poznaj najciekawsze odmiany
Polecamy drzewa kwitnące do małego ogrodu | Poznaj najciekawsze odmiany
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl