Zalety kwitnących drzew
Wczesną wiosną, często przed rozwojem liści, w ogrodach i na działkach zakwitają niektóre drzewa – wiele owocowych i niektóre ozdobne. Budzą się do życia w podobnym czasie co wiosenne rośliny cebulowe i tworzą magiczną atmosferę, gdyż masa kwiatów jest doskonale widoczna na jeszcze nagich gałązkach.
Drzewa kwitnące wiosną są nie tylko urokliwe, ale ich kwiaty przynoszą wiele pożytku – są pokarmem dla głodnych owadów, które o tej porze roku nie mają jeszcze dużego wyboru. Szczególnie ważne jest by sadzić je w małych ogrodach, np. w osiedlach, gdzie liczy się każdy skrawek zieleni.
Gatunki i odmiany kwitnących drzew
W każdym ogrodzie powinno się znaleźć miejsce choćby na jedno drzewo (nie musi być ogromne) – najlepiej ładnie kwitnące. Do tej pory cieszyły nas kwitnące krzewy i rośliny cebulowe, ale w maju rośliny o większych gabarytach mają pierwszeństwo.
Jabłonie ozdobne, rajskie (Malus) – to niskie drzewka dorastające do 5 m, kwitną obficie w maju, preferują słoneczne stanowiska i dość żyzne gleby. Kolor kwiatów w zależności od odmiany może być biały ('Dolgo'), różowy ('Profusion', 'Rudolph') i ciemnoczerwony ('Royalty'). Na jesieni oraz zimą ozdobę drzewek stanowią niewielkie jabłuszka, które chętnie zjadane są przez ptaki. Ze względu na owoce szczególnie ciekawym gatunkiem jest jabłoń krwista (Malus atrosanguinea), która rodzi ciemnofioletowe owoce.
Wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) – o bardzo zróżnicowanym pokroju; kolumnowym ('Amanogawa'), płaczącym ('Kiku-Shidare'), o wzniesionych pędach ('Kanzan' oraz 'Shirofugen') osiągają do 8-10 m wysokości. Są to wyjątkowe drzewa obficie obsypane różowymi kwiatami. Często też przepięknie się przebarwiają jesienią na żółtopomarańczowo. Muszą rosnąć w słońcu, na żyznym, wilgotniejszym podłożu.
Głóg pośredni (Crataegus x media) 'Paul's Scarlet' – bardzo dobrze znosi warunki miejskie (zanieczyszczone powietrze), dorasta do 5 m wysokości i może rosnąć w półcieniu. Kwiaty tej odmiany są ciemnoróżowe.
Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) – to wolno rosnące, bardzo niskie drzewko (do 2-3 m wys.), jego białe kwiaty o wąskich i aksamitnych płatkach pachną. Pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści i są wrażliwe na wiosenne przymrozki. Magnolia najlepiej rośnie w pełnym słońcu, na świeżych i przepuszczalnych glebach.
Tekst: Redakcja portalu ZielonyOgródek, zdjęcia tytułowe: iVerde, Budujemy Dom