Uwaga na przycinanie wierzchołka!
Każde drzewo ma swój charakterystyczny pokrój, a w przypadku drzew o wyraźnym przewodniku, czyli pniu głównym (głównie u drzew iglastych), wierzchołki są niezwykle istotne nie tylko ze względów estetycznych. Obcinanie czubka rośliny może spowodować:
- drastyczne zniekształcenie rośliny,
- zaburzenie cyrkulacji soków w drzewie i częściowe jego obumarcie,
- uaktywnienie uśpionych pąków, z których wyrosną bardzo długie i niestabilne pędy.
Cięcie drzew iglastych
Jeśli musimy przyciąć wierzchołek drzewa iglastego o wyraźnym przewodniku, należy zastąpić go inną gałęzią! W miejscu cięcia należy przytwierdzić pionowo (do pnia) mocną tyczkę i przywiązać do niej boczną, najmocniejszą gałąź, która po czasie stanie się nowym czubkiem rośliny. Musimy jednak liczyć się z tym, że drzewo będzie nieładnie się prezentować przez kilka następnych lat.
Cięcie drzew liściastych
W przypadku drzew liściastych roślina znacznie zmniejszy swój rozmiar, gdy przerzedzi się jej koronę. Należy zatem przyciąć wszystkie pędy o średnicy do 10 cm, które wyrastają prosto z pnia. Ponadto trzeba ciąć gałązki rosnące w zagęszczeniu korony. Dzięki tym zabiegom drzewo będzie wykorzystywać energię do ponownego zagęszczenia korony.
Najbardziej bezpieczna dla zdrowotności i zachowania dobrej statyki drzewa jest regularna pielęgnacja korony poprzez wycinanie cieńszych gałązek.
Zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier / Pixabay