Ogród na dachu BUW | Między kulturą, naturą i kosmosem

Ogrod na dachu BUW_fot.Katarzyna_Augustyniak

Ogród na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego to nie tylko miejsce do wypoczynku, spaceru z przyjaciółmi, czy leżakowania z dobrą książką. To przestrzeń pełna symbolicznych odniesień, w której można poczuć jeszcze silniejszy związek z naturą i kosmosem. 

Posłuchaj
00:00
23
Spis treści
Co symbolizuje ogród BUW? Rośliny w Ogrodach BUW FILM: Wirtualny spacer po ogrodzie Kiedy można zwiedzać ogród BUW?

Z pierwszej wycieczki do BUW-u każdy zapamiętuje co innego. Niektórzy zwracają uwagę przede wszystkim na rośliny – kwitnące pnącza porastające trejaże, czy drzewa na błoniach, które zachęcają do popołudniowej drzemki. Inni zachwycają się widokami na Warszawę. Nas z kolei za każdym razem zadziwiają powtarzające się w całej kompozycji elementy o kształcie sferycznym i półsferycznym, dzięki którym ogród Ireny Bajerskiej ma swój wymiar duchowy. 

Ogród "między kulturą, naturą i kosmosem"

Mnie też marzył się ogród dziko rosnących roślin ozdobnych. Miał być dydaktyczny i skomponowany z różnych siedlisk – roślin towarzyszących wodzie czy lubiących suche środowisko – wspominała Irena Bajerska, projektantka ogrodu na dachu BUW w rozmowie z "Wyborczą". – Ale botanicy z Ogrodu Botanicznego UW przekonali mnie, że to się nie uda. Taki duży ogród, na dachu i na terenie, ukształtowany z roślin ozdobnych dziko rosnących bardzo trudno założyć i pielęgnować. 

Ogród BUW
Fot. Katarzyna Augustyniak 
Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej to miejsce, które przyciąga i koi. Na błoniach mnóstwo spacerujących zatrzymuje się, by odpocząć i poleżeć na trawie. Jak widać, nawet w centrum Warszawy można głęboko odetchnąć świeżym powietrzem, np. tak jak na zdjęciu, tuż obok altany porośniętej pnączami

Finalnie ogród został szczegółowo zaplanowany i uporządkowany. Składa się z dwóch części: górnej – o powierzchni ok. 2 tys. m kw. – i dolnej, która ma 1,5 hektara. To magiczne miejsce podzielone jest na kilka "pokoi", z których każdy został pomalowany na inny kolor: jeden na żółto, drugi na niebiesko, na srebrno, zielono, a inny na czerwono. Srebrny, jak stwierdziła w wywiadzie architektka, nawiązuje doborem roślin do tych, które rosną w dolinie rzeki. Są tam więc trawy i wierzby.

Ma to dać wrażenie ciągłości pejzażu – podsumowała. 

BUW - ogrody
Fot. Katarzyna Augustyniak
Spacer wśród wierzb i szumiącego potoku to prawdziwa relaksacja dla umysłu. 

Historyczka sztuki Marta Leśniakowska podobnie jak my, zwróciła uwagę na półsferyczną altanę-antenę, którą nazwała "symbolicznym zwornikiem między kulturą, naturą i kosmosem". Ogrody BUW są więc doskonałym miejscem do wypoczynku i złapania głębokiego oddechu w samym centrum wielkiego miasta. 

BUW ogród
Fot. Katarzyna Augustyniak 
Zdjęcie po prawej stronie pokazuje kopułę na szczycie schodów, która obrośnięta jest winobluszczem pięciolistkowym 'Troki'. Odmiana ta została wyselekcjonowana na Litwie przy ruinach starego dworu przez wybitnego polskiego szkółkarza Szczepana Marczyńskiego. Jesienią winobluszcz przebarwia się na odcień purpury. Pochylnię między schodami prowadzącą w kierunku kopuły porasta zimozielony barwinek, który w porze kwitnienia tworzy zwarty niebieski dywan. 

Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie to jeden z największych ogrodów na dachu w Europie. Na co dzień cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród studentów uczelni, ale także rodzin z dziećmi i osób starszych. Nic dzwinego więc, że odbywają się tutaj cyklicznie różne wydarzenia kulturalne, koncerty, happeningi. Jak dowiadujemy się ze strony internetowej BUW, sceneria ogrodu wykorzystywana jest również do organizowania gier miejskich i kina letniego. 

Rośliny w Ogrodach BUW 

Ogród "żółty" został skomponowany z krzewów kwitnących na żółto i pomarańczowo, tj.: forsycji, pnączy zestawionych ze srebrzystolistnymi wierzbami, pięciornikami, kosodrzewiną, tawułami, irgami płożącymi i jałowcami. W części "czerwonej" królują czerwone i różowe okazy – krzewuszki, lilaki, powojniki, jabłonie. Ogród "niebieski" to z kolei ponadczasowe powojniki. Wszystkie ogrodowe pokoje połączone są ścieżkami w postaci kładek i malowniczych mostków. Rytmicznie na drodze pojawiają się pergole zdominowane przez winorośle, hortensje pnące i powojniki

FILM: Spacerem po Ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie / Youtube

Zwiedzanie ogrodu na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej znajduje się przy ulicy Dobrej 56/66 w Warszawie. Wejście na teren ogrodu jest bezpłatne. Godziny zwiedzania zależne są od pory roku: 

  • 1 – 30 kwietnia: 8-18
  • 1 maja – 30 września: 8-20
  • 1 – 31 października: 8-18
  • 1 listopada – 31 marca (bez wstępu na dach): 8-15

Ogród na dachu BUW | Między kulturą, naturą i kosmosem
Zobacz galerię (12 zdjęć)
12 zdjęć
Zobacz galerię


Tekst i zdjęcia: Katarzyna Augustyniak

Obserwuj
Autor
Katarzyna Zabielska Katarzyna Zabielska

Architekt krajobrazu o szerokiej wiedzy na temat projektowania i światowych trendach w ogrodnictwie.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści