Jałowiec płożący Juniperus horizontalis

Jalowiec plozacy Juniperus horizontalis, fot. iVerde
Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: ulistnienie, pędy
Gleba: przepuszczalna, lekka, piaszczysta, małe wymagania glebowe
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Owoce: kuliste
Pokrój: płożący
Zapach: cała roślina
Wysokość: 40 cm
Okres kwitnienia: IV, V
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: skarpy, roślina okrywowa, ogrody przydomowe, małe ogrody, duże ogrody, rabaty

Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) to iglasty krzew z rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Pochodzi z Ameryki północnej, ale jest powszechnie uprawiany także w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

Jałowiec płożący dorasta do 30-40 cm wys., ale może bardzo szeroko rozrastać się na boki, osiągając nawet 3-4 m średnicy. Krzew tworzy liczne, zdrewniałe, rozgałęzione, przylegające do podłoża i pełzające pędy z wniesionymi końcówkami. Młode pędy są miękkie, wałeczkowate, krótkie i zielone, starsze natomiast pokryte rdzawo-brązową, łuszczącą się korą. Igły u gatunku są zielone z lekkim, sinoniebieskim nalotem, krótkie, igiełkowate, sztywne, ostro zakończone i zebrane po 2-3 w okółkach, układających się na pędach naprzeciwlegle. Zimą igły przybierają lekko śliwkowy odcień, co jest ich cechą przystosowawczą rośliny do trudnych warunków. Igły i pędy po potarciu wydzielają intensywny, przyjemny, balsamiczny aromat.

Jałowiec płożący jest rośliną dwupienną, rozdzielnopłciową. Zakwita wiosną (IV-V) na końcach pędów dwuletnich. Kwiaty żeńskie po przekwitnieniu przekształcają się w kuliste owocostany (szyszkojagody), które początkowo są zielone, a po dojrzeniu niebiesko-granatowe z sinym nalotem.

Wymagania i uprawa

Jałowiec płożący to roślina bardzo łatwa w uprawie, ale pod warunkiem zapewniania jej odpowiednich warunków. Krzew wymaga przede wszystkim w pełni słonecznego stanowiska (jest światłożądny) i suchego, przepuszczalnego, lekkiego, niezbyt żyznego, piaszczystego lub kamienistego podłoża, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH.

Nie toleruje zacienienia oraz mokrych, gliniastych, ciężkich gleb. Doskonale znosi natomiast suszę, cięcie i niskie temperatury (nie wymaga zimowego okrycia).

Jałowiec płożący ma zdolność do tworzenia korzeni przybyszowych po zetknięciu pędu z podłożem, dlatego dobrze rozmnaża się przez odkłady poziome lub ukorzenione sadzonek pędowych, pobranych z rośliny matecznej.

Zastosowanie

Jałowiec płożący w ogrodzie ma zastosowanie przede wszystkim jako dokonała roślina okrywowa na słonecznych stanowiskach, gdzie rozrastając się, tworzy z czasem rozległe, gęste, zwarte kobierce.

Roślina dobrze prezentuje się też na murkach i skarpach oraz na skalniakach. Mniejsze odmiany nadają się do uprawy w pojemnikach. Nie powinien być natomiast sadzony na trawniku, gdyż trawa może szybko zagłuszyć jego pełzające po ziemi pędy.

Wybrane odmiany

Jałowiec płożący posiada wiele ciekawych i atrakcyjnych odmian ozdobnych, do których należą min.:

  • 'Grey Pearl' – odm. o wzniesionym pokroju i szaro-srebrzysto-niebieskich igłach, wys. ok. 40-50 cm, śr. ok. 80-90 cm
  • 'Wiltonii' – szybko rosnąca odmiana o niebieskozielonych igłach i wznoszących się końcach pędów, śr. ok. 2-2,5 m., wys. ok. 15-20 cm
  • 'Limeglow' – odmiana wolno rosnąca, pokrój rozłożysty z zagłębieniem po środku, pędy rozchodzą się promieniście i są lekko wzniesione, igły na młodych pędach żółte, jesienią miedziano-żółte
  • 'Variegata' – rozłożysty pokrój, wydłużone, nieco wzniesione pędy i niebieskozielone igły z licznymi, nieregularnymi, kremowymi przebarwieniami, wys. ok. 30-40 cm, śr. ok. 2 m
  • 'Blue Chip' – (zdj. 3) odmiana o średnio silnym wzroście, pełzających po ziemi pędach z wznoszącymi się do góry końcówkami i srebrzysto-niebieskich igłach, śr. ok. 1,5 m, wys. ok. 15-20 cm
  • 'Golden Carpet' – (zdj. 4) wolno rosnąca odmiana o mniejszych rozmiarach niż gatunek i żółtym zabarwieniu igieł, ok. 1,5 m śr.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści