Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
70
Okazje

Najlepsze bambusy na żywopłot

Jeśli szukasz roślin na żywopłot, które szybko rosną, dobrze osłaniają ogród przed ciekawskimi oczami i są przy tym niebywale efektowne - pomyśl o bambusach. To stosunkowo nowe rośliny w Polsce i jeszcze mało znane, ale - szczególnie w cieplejszych regionach kraju - mogą się sprawdzać naprawdę dobrze. Poznaj najlepsze gatunki bambusów na żywopłot.

 

Żywopłot z bambusów nie tylko ochroni przed wiatrem, ale też przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Jest barierą dla kurzu i hałasu, a latem daje przyjemny cień. Ponadto bambusy dzięki swojej dużej masie liściowej produkują wiele tlenu. Mówi się nawet, że bambusowy las o takiej samej powierzchni jak las liściasty, wytwarza o około 30% więcej tlenu, a tego w ogrodzie nigdy nie za wiele. Do tego bambusy przez dużą część zimy pozostają zimozielone. W lutym zwykle chłodne wiatry częściowo wysuszają liście. Nie jest to jednak kłopot, bo wiosną, gdy tylko ziemia się nagrzeje, trawy te odradzają się szybko.

Ogrodowe bambusy nie mają wielkich wymagań glebowych czy pielęgnacyjnych, pięknie szumią na wietrze i wprowadzają do ogrodu element orientalnego klimatu, a nawet swoisty spokój.

Jakie gatunki bambusów wybrać na żywopłot?

Wysoki żywopłot (3-6 m)

Na wysoki żywopłot najlepiej nadają się bambusy drzewiaste - fylostachysy (Phyllostachys). Właśnie one rosną w długim szpalerze w opolskim Zoo. Poniższe trzy gatunki są najbardziej sprawdzone w polskich ogrodach. Różnią się one przede wszystkim kolorem pędów i w zależności od miejsca, w którym rosną, mogą osiągać wysokość 3-6 metrów. Wszystkie bambusy można przycinać dowolnie - czy to na wysokość, czy też chcąc uzyskać bardziej formowany szpaler. Najlepiej rosną w miejscach nagrzanych i osłoniętych, w przepuszczalnej i żyznej ziemi. Te bambusy mogą rosnąć w każdym stanowisku w słońcu, cieniu czy półcieniu.

Fylostachys Bisseta Phyllostachys bissetii fot. Sylwia Hennek

Fylostachys Bisseta (Phyllostachys bissetii)

- ma zielone pędy o średnicy do 2,5 cm i zielone liście. Młode łodygi są intensywnie wybarwione, starsze przybierają jaśniejszy, oliwkowy odcień. Jeśli zależy wam na naprawdę gęstym i wysokim żywopłocie, warto wybrać właśnie ten gatunek. Rośnie najgęściej z bambusów drzewiastych i najlepiej nadaje się do miejsc wietrznych.

Fylostachys złotobruzdowy Phyllostachys aureosulcata Spectabilis fot. Sylwia Hennek

Fylostachys złotobruzdowy (Phyllostachys aureosulcata) 'Spectabilis'

- wykształca jasnożółte pędy o średnicy do 4 cm. Ten bambus ma dwie ciekawe cechy - rosną słońcu jego młode pędy nabierają intensywnej, bordowej barwy. A do tego bambus też nieraz zygzakuje, czyli wypuszcza młody pęd tak szybko, że ten ugina się pod własnym ciężarem i drewniejąc pozostaje w formie zygzaka. Liście ma jasnozielone i gdzieniegdzie pokryte kremowymi paskami.

Fylostachys złotobruzdowy Phyllostachys aureosulcata Aureocaulis fot. Sylwia Hennek

Fylostachys złotobruzdowy (Phyllostachys aureosulcata) 'Aureocaulis'

- pędy i liście tego bambusa tworzą efektowny kontrast. Łodygi mają intensywnie żółtą, a nawet wpadającą w pomarańczowy barwę, liście zaś są ciemnozielone. Dzięki tym klasycznym dla tej trawy kolorom już z daleka widać, że to bambus. Dorasta podobnie jak dwa poprzednie do 3-6 m, w zależności od warunków, w których jest uprawiany.

   

Średni żywopłot (2-2,5 m)

Na średniej wysokości żywopłot polecam bambusy kępowe - fargesie (Fargesia). Ta grupa wyróżnia się wyjątkowo gęstym ulistnieniem. Nie ma co prawda tak grubych pędów jak bambusy drzewiaste, ale za to łodygi fargesii często okryte są dekoracyjnymi osłonkami o kontrastowej barwie. Dużą zaletą bambusów kępowych jest też to, iż nie wymagają żadnych barier. Polecam je szczególnie początkującym. Warto pamiętać, że większość fargesii preferuje półcieniste i zacienione stanowiska.

Fargesia olbrzymia Fargesia robusta Campbell fot. Sylwia Hennek

Fargesia olbrzymia
(Fargesia robusta)
'Campbell'

- ten bambus rośnie kolumnowo - bardziej prosto niż inne fargesie. Ma ciemnozielone liście i pędy, które osłonięte są kremowymi pochewkami. Pięknie kontrastują z intensywnie wybarwionymi łodygami bambusa. Ten gatunek może rosnąć w słońcu.

Fargesia lśniąca Fargesia nitida Great Wall fot. Sylwia Hennek

Fargesia lśniąca (Fargesia nitida) 'Great Wall'

- to bambus kępowy o świeżo zielonych, miękkich liściach. Rośnie bujnie, a jego pędy przewieszające się w górnej części, dodając jeszcze bardziej delikatnego wyglądu. Pędy mają szaro-fioletowy kolor. Ten gatunek bambusa preferuje półcień i cień.

Fargesia rdzawa Fargesia rufa fot. Sylwia Hennek

Fargesia rdzawa (Fargesia rufa)

- jeden z najbardziej odpornych gatunków bambusów kępowych, który pięknie rośnie także w słońcu. Ma soczyście zielone liście, a także wiele pędów, które bujnie przelewają się na boki i sprawiają, że cała roślina wygląda jak zielona chmura. Łodygi osłonięte są osłonkami w wyrazistym, rdzawym kolorze.

 

Zakładanie żywopłotu z bambusów

Odległości
Bambusy sadzimy średnio co 50-70 cm, możemy też rzadziej - szczególnie, gdy wybieramy silnie rozrastające się bambusy drzewiaste.

Bariera korzeniowa
Do silnie rosnących bambusów drzewiastych zalecana jest bariera korzeniowa, w obrębie której trawa będzie swobodnie rosnąć i nie będzie nadmiernie się rozrastać. Bambusy kępowe nie potrzebują żadnych barier.

Termin sadzenie
Wszystkie bambusy można sadzić od wiosny do jesieni. Warto jednak nie czekać zbyt długo, aby zdążyły się ukorzenić przed zimą.

Zimowanie
Na zimę wymagają okrycia - wówczas usypujemy wokół nich kopczyk ze ściółki, zaś nadziemną część warto okryć białą agrowłókniną - przynajmniej, przez pierwsze 2-3 lata, aby rośliny mogły się dobrze zaaklimatyzować

bambus bariera korzeniowa fot. Sylwia Hennek
bariera korzeniowa

Pielęgnacja żywopłotu z bambusów

Ziemia
Bambusy nie mają dużych wymagań glebowych. Uniwersalna ziemia ogrodowa o neutralnym lub lekko kwaśnym pH sprawdza się zupełnie dobrze. Przede wszystkim ziemia powinna być przepuszczalna, aby woda mogła z niej bez problemu odpływać. Bambusy nie lubią "mokrych stóp", dlatego na dno dobrze jest wsypać warstwę drenażu.

Podlewanie
Bambusy mają wiele liści i muszą je wszystkie zaopatrzyć w wodę. Podlewamy je umiarkowanie, tak, aby ziemia była zawsze jednakowo wilgotna. W upały bambus pokaże nam, że potrzebuje wody poprzez zwijanie liści. Szczególnie po posadzeniu warto zadbać to, aby ziemia nie przeschła. Dzięki temu bambus dobrze się w niej ukorzeni.

   
Sklep Oaza-Palmy

Tekst: Sylwia Hennek - Oaza-Palmy,
zdjęcie tytułowe:  moonrise - Fotolia.com,
pozostałe zdjęcia: Sylwia Hennek

https://www.oaza-palmy.pl/

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT