Przycinanie bambusów | Jak je wyczyścić i odmłodzić?

bambus fot. Thomas Wilken - Pixabay

Bambusy świetnie znoszą przycinanie. Są bardzo tolerancyjne na błędy podczas tego zabiegu, ponieważ szybko się regenerują i odrastają. Warto jednak stosować się do kilku głównych zasad ich cięcia, by pięknie zdobiły nasz ogród. Dowiedz się, kiedy i jak przycinać bambusy.

Posłuchaj
00:00
11
Spis treści
Dlaczego przycinać? Kiedy przycinać? Jak przycinać?

Dlaczego powinno się przycinać bambusy?

Rośliny te powinno się przycinać regularnie, by odsłonić atrakcyjne kolory pędów. Dodatkowo, jest to jedyny sposób, by utrzymać roślinę w odpowiadającej nam formie – np. żywopłotu.

Bonusem wykonywania tego zabiegu jest uzyskiwanie praktycznych tyczek bambusowych, które można wykorzystać w ogrodzie i domu.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Kiedy przycinać bambusy?

Bambusy najlepiej przycinać wiosną, w okolicach maja, kiedy będziemy już mieli pewność, że nie nadejdą przymrozki.

W jaki sposób przycina się bambusy?

Odmładzanie polega na usuwaniu niektórych pędów (starych i martwych) oraz wyczyścić go z niższych przyrostów z liśćmi.

Bambusy są bardzo sine i żywotne. Nawet jeśli przytniemy je do samej ziemi, to i tak odbiją z ziemi wypuszczając wiele pędów.

► Więcej informacji o przycinaniu bambusów znajdziecie na blogu BambusowySen.pl


Zdjęcie tytułowe: Thomas Wilken / Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Sekator do gałęzi
Sekator do gałęzi
Nożyce do cięcia żywopłotu
Nożyce do cięcia żywopłotu
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Nawożenie bez chemii? Naturalnie! Te granulki użyźniają glebę i długo działają
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści