Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Ciekawostki

Pachira wodna (Pachira aquatica) to tropikalne drzewo zaliczane do rodziny wełniakowatych (Bombacoideae) (należy do niej też baobab afrykański!). Roślina często nazywana jest butelkowcem, drzewem butelkowym, a nawet kasztanem gwinejskim. Ojczyzną pachiry są okresowo zalewane tereny leżące na obszarze Ameryki Środkowej.

W naturze roślina ta ma postać okazałego drzewa (ok. 20-30 m wys.), a w uprawie w doniczkach dorasta do ok. 1,5-2 m. Roślina wytwarza duże (długości 30-40 cm), żywozielone, dłoniaste liście złożone z 5-7 listków osadzonych na długim ogonku. Kwiaty pachiry są jasnoróżowe i mają bardzo długie, pierzaste, biało-czerwone pylniki. Roślina zawiązuje duże owoce, przypominające orzechy. Rosnąc w pomieszczeniach nie zakwita i nie owocuje.

Dla podniesienia walorów ozdobnych, rośliny często oferowane są w sprzedaży w postaci utworzonego z kilku pieńków warkocza. Takie egzemplarze wyglądają bardzo efektownie, ale trzeba mieć na uwadze, że ich uroda jest nietrwała – po pewnym czasie część rośliny tworząca "warkocz" zostaje zagłuszona przez nowe korzenie i pędy – w efekcie może nawet obumierać.

Roślina jest wyposażona w tzw. korzenie szkarpowe lub deskowe, które tworzą się u nasady pnia i mają postać spłaszczonych, szerokich listew. Ich zadaniem jest ustabilizowanie drzewa na podmokłym terenie.

Wymagania i uprawa

Pachira wodna latem oczekuje pokojowej temperatury oraz bardzo jasnego stanowiska (osłoniętego przed bezpośrednim słońcem!). Roślina lubi obfite podlewanie, jednak należy uważać aby jej nie przelać – jest wrażliwa zarówno na suszę, jak i zalanie. Lubi też wilgotne powietrze, dlatego warto ją zraszać.

Zimą pachira nie przechodzi typowego okresu spoczynku, mimo to woli nieco niższą temperaturę (18-20°C) i bardziej oszczędne podlewanie.

Od wiosny do jesieni nawozimy co 3 tygodnie mieszanką nawozową. Pamiętajmy także o regularnym usuwaniu kurzu z liści.

Jeśli pachira nadmiernie się rozrośnie można ją ciąć, by skorygować pokrój. Zabieg wykonujemy wiosną skracając pędy nawet o połowę.

Pachirę przesadzamy co rok lub dwa lata na wiosnę do uniwersalnej ziemi z dodatkiem gruboziarnistego piasku. Niezbędna jest warstwa drenażu na dnie doniczki.

Najlepiej jak rośnie sama i ma sporo miejsca wokół siebie, Nie lubi jak jest potrącana, a jej dłoniaste liście na długich ogonkach często się wyłamują!

Zastosowanie

Pachira wodna może być elegancką i oryginalną ozdobą salonu, holu, sypialni lub widnej łazienki. Ze względu na szczególną urodę, najlepiej prezentuje się jako soliter w dużej donicy ustawionej bezpośrednio na podłodze.

Ciekawostki

W krajach azjatyckich uchodzi za symbol dobrobytu, dlatego bywa ofiarowywana w prezencie bliskim jako rodzaj dobrej wróżby na przyszłość. Z tego też powodu w wielu krajach często nazywana jest "money tree", czyli pieniężnym drzewkiem (tak jak czasem grubosze).


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia, Floradania.dk, Flower Council Holland, Tatiana Gerus/CC BY-SA 2.0/Flickr