Logo
Logo

Pachira nadwodna / Pachira wodna / Butelkowiec (Pachira aquatica)

Pachira nadwodna / Pachira wodna / Butelkowiec (Pachira aquatica) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: cała roślina, ulistnienie
 • Gleba: żyzna, świeża, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: wielobarwne, białe, czerwone
 • Kwiaty: pojedyncze, duże
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • Owoce: kuliste, orzechy
 • Pokrój: wyprostowany
 • Wysokość: 1,2-2 m
 • Korona: gęsta, nieregularna
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: wnętrza, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Ciekawostki Gdzie kupić?

  Pachira wodna (Pachira aquatica) często nazywana butelkowcem, drzewem butelkowym lub kasztanem gwinejskim, to tropikalne drzewo zaliczane do rodziny wełniakowatych (Bombacoideae). Jej ojczyzną są okresowo zalewane tereny leżące na obszarze Ameryki Środkowej. W klimacie umiarkowanym jest to ceniona roślina doniczkowa.

  Co to pachira? Jak wygląda ta roślina?

  Pachira wodna w naturze ma postać okazałego drzewa (ok. 20-30 m wys.), a w uprawie doniczkowej dorasta do ok. 1,5-2 m. Roślina wytwarza duże (długości 30-40 cm), soczyście zielone, dłoniaste liście złożone z 5-7 listków osadzonych na długim ogonku. 

  Roślina nie zakwita w warunkach uprawy domowej, ale warto wiedzieć, że kwiaty pachiry są duże, słodko pachnące i mają bardzo długie, pierzaste, biało-czerwone pylniki sprawiające, że wyglądają jak pędzle. Dodatkowo zamykają się na noc. Owocami są duże kuliste torebki przypominające orzechy, a nasiona rośliny mogą kiełkować w wodzie!

  Roślina jest wyposażona w tzw. korzenie szkarpowe lub deskowe, które tworzą się u nasady pnia i mają postać spłaszczonych, szerokich listew. Ich zadaniem jest ustabilizowanie drzewa na podmokłym terenie.

  Wymagania i uprawa pachiry wodnej

  Roślinę należy uprawiać w przestrzennym miejscu, by nie była narażona na potrącanie, ponieważ jej dłoniaste liście łatwo się wyłamują. Wymaga pokojowej temperatury oraz bardzo jasnego stanowiska (osłoniętego przed bezpośrednim słońcem!). Podłoże dla pachiry powinno być lekkie, przepuszczalne, piaszczyste i torfowe (np. ziemia dla palm).

  Pachirę przesadzamy co rok lub dwa lata na wiosnę. Niezbędna jest warstwa drenażu na dnie doniczki.

  Pielęgnacja pachiry wodnej

  Roślina lubi obfite podlewanie, jednak należy uważać aby jej nie przelać – jest wrażliwa zarówno na suszę, jak i zalanie. Lubi też wilgotne powietrze, dlatego warto ją zraszać. Od wiosny do jesieni nawozimy co 3 tygodnie mieszanką nawozową dla roślin doniczkowych. Pamiętajmy także o regularnym usuwaniu kurzu z liści.

  Zimą pachira nie przechodzi typowego okresu spoczynku, mimo to woli nieco niższą temperaturę (18-20°C) i bardziej oszczędne podlewanie.

  Jeśli pachira nadmiernie się rozrośnie można ją ciąć, by skorygować pokrój. Zabieg wykonujemy wiosną skracając pędy nawet o połowę.

  Szkodniki i choroby pachiry wodnej

  Roślina jest dość odporna na większość błędów w uprawie. Szkodnikami mogącymi atakować pachirę wodną są mszyce, wełnowce, przędziorki chmielowce, choć zdarza się to rzadko.

  Możliwe choroby to antraknoza, niektóre rodzaje zgnilizny korzeni i mączniak prawdziwy

  Zastosowanie pachiry wodnej

  Pachira wodna może być elegancką i oryginalną ozdobą salonu, holu, sypialni lub widnej łazienki. Ze względu na szczególną urodę, najlepiej prezentuje się jako soliter w dużej donicy ustawionej bezpośrednio na podłodze.

  Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
  Przeczytaj także
  Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

  Ciekawostki o pachirze

  W krajach azjatyckich znana jest legenda opisująca pachirę wodną jako drzewo przynoszące majątek, dlatego uchodzi tam za symbol dobrobytu – przyciągania pieniędzy i jest ofiarowywana w prezencie bliskim jako rodzaj dobrej wróżby na przyszłość. Z tego też powodu roślinę nazywa się z ang. money tree, czyli "pieniężne drzweko" (podobnie jak grubosz).

  Pachira wodna jest blisko spokrewniona z baobabem!

  Gdzie można kupić sadzonkę pachiry nadwodnej?

  Dla podniesienia walorów ozdobnych, rośliny często oferowane są w sprzedaży w postaci utworzonego z kilku pieńków warkocza. Takie egzemplarze wyglądają bardzo efektownie, ale trzeba mieć na uwadze, że ich uroda jest nietrwała – po pewnym czasie część rośliny tworząca "warkocz" zostaje zagłuszona przez nowe korzenie i pędy – w efekcie może nawet obumierać.

  Pachirę kupimy w wielu punktach sprzedaży roślin doniczkowych. Różnej wielkości sadzonki znajdziemy też w sklepach internetowych, takich jak:

   

  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia, Floradania.dk, Flower Council Holland, Tatiana Gerus/CC BY-SA 2.0/Flickr

  Autor
  Pachira nadwodna / Pachira wodna / Butelkowiec
  Pachira nadwodna / Pachira wodna / Butelkowiec
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

  Powiązane tematy
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość Elżbieta

  06-01-2023 23:48

  Dziękuję 🌞

  Gość Chwster

  13-11-2022 12:41

  Moja Pachira wodna umiera.Ma wspaniale warunki,a pomimo to liście robią się matowe i dużo liści robi się żółte .Nie podlewam,ponieważ wydaje mi się ,że ziemia jest dostateczne nawilżona.Nie chcę ja wyrzucić ,ponieważ jest bardzo dekoracyjna (była). Nie wiem co robić i nie ...

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl