Logo
Logo

Róża jerychońska | Jak ją uprawiać i pielęgnować?

Róża jerychońska to roślina o dużych zdolnościach regeneracyjnych. Ta sucha, szaro – brązowa kulka, po umieszczeniu na podstawce z wodą potrafi pięknie się rozwinąć i udekorować każde miejsce, w którym się znajdzie. Skąd pochodzi ta niezwykła roślina? Jak uprawiać i pielęgnować różę jerychońską?

Spis treści
Jakie jest pochodzenie róży jerychońskiej? Jak wygląda i jak posadzić różę jerychońską? Jak dbać o różę jerychońską? Jak rozmnożyć różę jerychońską?

Skąd pochodzi róża jerychońska?

Widliczka, znana jest głównie pod nazwą róża jerychońska lub zmartwychwstanka. Jest sukulentem i występuje w postaci niezbyt dużych rozetek. Wywodzi się z rodziny Brassicaceae i można ją powszechnie spotkać w zachodniej Azji.

W naturze występuje 700 gatunków widliczek. Większość z nich należy do roślin tropikalnych i najlepiej wzrastają w gorącym oraz wilgotnym klimacie. Niektóre widliczki wywodzą się również z rejonów o klimacie umiarkowanym oraz z terenów pustynnych. Te niezwykłe rośliny można też powszechnie spotkać w Ameryce Północnej oraz Południowej, a zwłaszcza w Meksyku i Peru. Występują również w Azji, a w szczególności w Jordanii.

Na europejski kontynent róża jerychońska została sprowadzona we wczesnym średniowieczu, kiedy powszechnie były organizowane pielgrzymki do Ziemi Świętej. Ta nietypowa ciekawostka botaniczna jest obecnie znana niemalże na całym świecie.

Gatunki rosnące w wilgotnej dżungli potrafią bardzo często osiągnąć wysokość nawet do 0,5 metra. Z kolei te, które pochodzą ze stref umiarkowanych są znacznie niższe.

 

Róża jerychońska – wygląd i pielęgnacja

Widliczka łuskowata (Selaginella lepidophylla) to roślina posiadająca postać suchej kuli o barwie szaro – brązowej. Jej cechą charakterystyczną jest to, że zwija się z powodu braku wilgoci oraz niezbędnych składników odżywczych.

Jednak po umieszczeniu kuli na podstawce z wodą bardzo szybko zaczyna się rozwijać. Ważne jest, aby woda była przegotowana oraz dobrze odstana. Może być ciepła. Wystarczy kilkanaście godzin, aby z zaschniętego kłębka rozwinęła się tętniąca życiem, urocza rozetka zielonych listków. W pełni rozwinięta róża jerychońska osiąga zazwyczaj średnicę około 25 centymetrów.

Gdy róża jerychońska jest rozwinięta, to wówczas nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W tym czasie nie trzeba jej nawozić oraz przycinać. Aby cieszyć się jej uroczym wyglądem wystarczy tylko regularnie uzupełniać wodę w podstawce. W przeciwnym razie będzie się ona kurczyć zwijać do środka oraz stopniowo zasychać.

W wodzie można trzymać różę jerychońską maksymalnie przez siedem dni. Po upływie tego czasu należy zapewnić jej około 2-4 tygodniowy okres suszy.

Jeśli widliczka jest trzymana w wodzie zbyt długi czas, to wówczas zaczyna gnić oraz pleśnieć. Gdy jej korzenie mocno nadgniją, to wówczas trzeba koniecznie ją dobrze przesuszyć przez minimum okres dwóch miesięcy.

Cechą charakterystyczną róży jerychońskiej jest to, że potrafi ona przejść wielokrotnie cykl zasuszania oraz rozwijania. To sprawia, że stanowi przez wiele lat niezwykłą ciekawostkę botaniczną. Z reguły można ją kupić w postaci zaschniętej. Wówczas to wygląda tak, jakby była martwa. Ze względu na niesamowite możliwości botaniczne jest powszechnie nazywana zmartwychwstanką.

Róża jerychonska 3 sztuki
Róża jerychońska, 3 sztuki
Trzy kłącza róży jerychońskiej. Sadzi się ją pojedynczo w niewielkich pojemnikach lub w większych w odstępie 10 cm pomiędzy kłączami.
Zobacz w sklepie online

Jak uprawiać różę jerychońską?

Róża jerychońska to roślinka która doskonale nadaje się do szklarni, oranżerii, terrarium oraz do uprawy w butlach. Uprawa powinna być prowadzona w podłożu składającym się z torfu ogrodniczego z dodatkiem gruboziarnistego piasku.

Stanowisko

Stanowisko do uprawy widliczki powinno być jasne, ale niezbyt mocno nasłonecznione. Najlepsze jest dla niej światło rozproszone, gdyż na bezpośrednim słońcu pędy szybko bledną oraz usychają. Z kolei w nadmiernym cieniu wyciągają się. W przypadku odmian o barwnych liściach tracą swą oryginalną barwę i bardzo często zielenieją.

Decydując się na uprawę warto pamiętać o tym, aby widliczkę chronić przed przeciągami oraz suchym powietrzem, gdyż w takich warunkach bardzo szybko brązowienie, a jej liście usychają.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Wilgotność powietrza

Bardzo ważne jest to, aby uprawiać tę roślinkę w miejscu o wilgotnym powietrzu oraz w temperaturze pokojowej, bez nagłych zmian temperatury. W porze zimowej temperatura nie powinna być niższa niż około 15-18°C.

Nawożenie

Raz w miesiącu różę jerychońską warto zasilić dobrze rozcieńczonym, płynnym nawozem.

Przesadzanie

Gdy korzenie zajmują całą powierzchnie doniczki, to wówczas roślinkę warto przesadzić do większego naczynia. Czynność ta powinna być wykonywana w okresie wiosennym.

Rozmnażanie róży jerychońskiej

Jeśli chodzi rozmnażanie, to w warunkach domowych nie jest ono zbyt łatwe. Roślina ta bowiem nie tworzy kwiatów oraz nasion. Na szczytach jej pędów powstają kłosy zawierające zarodniki. W celu rozmnożenia róży  jerychońskiej należy wiosną je odciąć kłosy i posadzić. Z czasem zaczynają one wytwarzać korzenie.

Róża jerychońska, to roślina która warto posiadać w domu. Co prawda nie potwierdzają się informacje o jej cudownych właściwościach leczniczych i odmładzających, ale prawdą jest to, że oczyszcza powietrze z dymu papierosowego oraz z wielu innych zanieczyszczeń. Pobyt w takim pomieszczeniu, które zdobi ta roślinka jest zawsze miły oraz przyjemny. Stanowi ona ciekawy pomysł na prezent dla każdej osoby, która lubi hodować w domu niespotykane gatunki roślin.

Tekst Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: salinger / Depositphotos

Autor
Róża jerychońska | Jak ją uprawiać i pielęgnować?
Róża jerychońska | Jak ją uprawiać i pielęgnować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl