Róża 'Rosarium Uetersen' (Rosa 'Rosarium Uetersen') to wieloletnie pnącze należące do rodziny różowatych (Rosaceae). Odmiana została wyselekcjonowana w 1977 roku przez niemieckie przedsiębiorstwo 'W. Kordes' Sohne. Pnącze dorasta do 2,5 m wysokości i około 1,8 m szerokości. Tworzy raczej cienkie i wiotkie pędy.

Róża 'Rosarium Uetersen' najobficiej kwitnie latem, nieco słabiej na początku jesieni. Kwiaty są pełne, mają średnicę ok. 8 cm i najczęściej zebrane są w kwiatostany po 10-20. Ich barwa blednie wraz z procesem przekwitania. Owocem jest niełupka.

Uprawa róży 'Rosarium Uetersen'

Róża lubi stanowiska słoneczne, ale może rosnąć również w półcieniu. Sprawdza się na różnych typach gleby, o ile nie są ciężkie, zbite i łatwo wysychające.

W czasie sezonu wegetacyjnego (szczególnie w okresie kwitnienia) roślinę należy dokarmiać. Dobrze reaguje na nawożenie organiczne.

W czasie suszy wymaga regularnego podlewania.

Cięcie wykonuje się wiosną, usuwając 1 lub 2 najstarsze pędy (oraz wszystkie pędy słabe i porażone). Po zabiegu warto zastosować preparat grzybobójczy, aby uniknąć chorób. Jesienią roślina wymaga kopczykowania.

Chociaż gatunek uchodzi za mrozoodporny, w silniejsze zimy może przemarzać. Zastosowanie osłon jest więc dobrym rozwiązaniem. Róża 'Rosarium Uetersen' jest dość odporna na choroby oraz szkodniki.

Zobacz więcej: Sadzenie, pielęgnacja i nawożenie róż

Zastosowanie róży 'Rosarium Uetersen'

Najczęściej wykorzystuje się jako dekorację ścian, altan, drzwi i furtek. Z powodzeniem może być uprawiana na słupach lub piramidach tworząc geometryczne, kwitnące ozdoby.

Zobacz także: Cichy zakątek wśród pnączy

fot. T. Kiya (ź. flickr.com.cc)

Dowiedz się, jak założyć ogród różany.