Róża 'Abraham Darby' to krzew należący do rodziny różowatych 'Rosaceae'. To odmiana parkowa wyselekcjonowana przez Dawida Austina w 1985 roku. Roślina dorasta zwykle do 2 metrów wysokości, ma wzniesiony i krzewiasty pokrój. Liście są duże, ciemnozielone, skórzaste. Pędy mogą przewieszać się pod ciężarem obficie pojawiających się kwiatów.

Kwiaty są różowo-pomarańczowe pełne, duże o średnicy ok. 8-10 cm. Barwa kwiatów może się nieco zmieniać w zależności od warunków jakie zapewniono roślinie. Róża powtarza kwitnienie, a jej kwiaty wydzielają intensywny zapach.

Róże polecane do ogrodów

Uprawa róży 'Abraham Darby'

Róża 'Abraham Darby' preferuje słoneczne, przewiewne stanowiska i żyzne, piaszczysto-gliniaste gleby. Nie lubi gleb podmokłych ani nadmiernie suchych. Nie wymaga podpór i dobrze reaguje na cięcie. Odmiana jest oporna na przemarzanie oraz dość tolerancyjna na choroby. Przed zimą krzew należy jednak kopczykować. Na 1 mkw powierzchni należy sadzić 1-2 krzewy.

Zastosowanie róży 'Abraham Darby'

Róża nadaje się do sadzenia pojedynczo oraz w grupach. Można ją wykorzystać do tworzenia rabat, szczególnie w ogrodach angielskich. Odmiana znalazła również szerokie zastosowanie w parkach i innej zieleni miejskiej. Owoce i płatki są jadalne - mogą służyć do sporządzania przetworów.

Dowiedz się, jak założyć ogród różany.