Logo
Logo

Letnie cięcie róż: krok po kroku | Zadbaj o swoje róże po kwitnieniu!

Róże to jedne z najpopularniejszych kwiatów w ogrodzie. Aby cieszyć się ich pięknem przez cały sezon, warto pamiętać o regularnym przycinaniu. Letnie cięcie róż jest szczególnie ważne, ponieważ pozwala utrzymać krzew w dobrej kondycji i stymuluje go do ponownego kwitnienia. Cięcie należy wykonać po przekwitnięciu róż, najlepiej w lipcu lub sierpniu. Sprawdź, jak to zrobić!

Spis treści
Czy trzeba obcinać przekwitłe kwiaty róż? Czy można przycinać róże w lipcu? Jakie zalety ma letnie cięcie róż? Jak krok po kroku przycinać kwiaty róż? Jak przeprowadzić cięcie sanitarne róż?

Po co latem ciąć róże?

Podczas letniego cięcia róż przede wszystkim, pozbywamy się w ten sposób przekwitłych kwiatów, które mogą obciążać roślinę i ograniczać jej rozwój. Dodatkowo, cięcie róż umożliwia skierowanie energii rośliny na produkcję nowych pędów, co sprzyja wydajności kwitnienia w kolejnym sezonie. Wreszcie, odpowiednie cięcie róż latem pomaga kontrolować ich kształt i rozmiar, co ma szczególne znaczenie w małych ogrodach.

Cięcie róż latem ma kilka zalet:

  • Pobudza rośliny do ponownego kwitnienia.
  • Zwiększa odporność róż na choroby i szkodniki.
  • Ułatwia przewietrzanie krzewów, co zapobiega powstawaniu chorób grzybowych.
  • Pomaga usunąć martwe, uszkodzone i chore pędy.
  • Odmładza krzewy i sprawia, że wyglądają estetyczniej.


Po kwitnieniu róż sekatory stają się niezastąpionym narzędziem, które pozwala na przedłużenie ich życia i poprawę zdrowia. Właściwe cięcie róż w okresie letnim jest zdecydowanie czymś więcej niż tylko estetycznym zabiegiem - to praca, która ma za zadanie przywrócić róże do pełnej siły. 

Letnie cięcie róż wielkokwiatowych
Fot. bildlove / Adobe Stock

Przekwitłe kwiaty róż wielkokwiatowych należy usuwać pojedynczo, obcinając część gałązki pół centymetra powyżej pierwszego lub drugiego liścia.

▼ Z kolei przekwitłe kwiatostany róż rabatowych/bukietowych powinny być usuwane w całości. Obcinamy gałązkę pół centymetra nad pierwszym lub drugim liściem umiejscowionym poniżej bukietu kwiatów. Ważne jest, aby nie pozostawiać długiego kikutów, gdyż może to opóźnić rozwój nowej gałązki.

Letnie cięcie róż wielokwiatowych
Fot. Olga / Adobe Stock

Które róże wymagają letniego cięcia, a których nie trzeba przycinać?

Nie wszystkie gatunki róż wymagają letniego cięcia. Na przykład, róże pnące czy parkowe najczęściej cięte są tylko raz do roku, wiosną. Z kolei róże rabatowe, wielokwiatowe, pienne czy róże angielskie to grupy róż, które potrzebują letniego cięcia. Róże miniaturowe również czerpią korzyści z cięcia letniego, ponieważ dzięki temu tworzą więcej pąków na przyszły sezon. Kluczowe jest, aby dobrze znać swoje róże i wiedzieć, czego każdy gatunek potrzebuje.

Przekwitłe kwiaty róż, które powtarzają kwitnienie, powinny być usunięte jak najszybciej. Pozostawienie ich na gałązkach przez dłuższy czas może niekorzystnie wpływać na krzew, osłabiając go i przeszkadzając w tworzeniu się nowych pąków kwiatowych.

U róż, które kwitną tylko raz w roku, zaleca się wykonywanie cięcia prześwietlającego po zakończeniu kwitnienia. Dla odmian ciągle kwitnących, regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów jest zdecydowanie wskazane, gdyż przedłuża to czas kwitnienia. Jesienią zazwyczaj nie przeprowadza się cięcia, z wyjątkiem usuwania martwych pędów. Dowiedz się więcej

Latem wykonaj cięcie sanitarne róże

Warto wykorzystać koniec lata do dokładnej inspekcji krzewów róż, aby ocenić, czy nie wymagają one cięcia sanitarnego. Ten typ cięcia obejmuje eliminację chorych, połamanych, uschniętych lub uszkodzonych pędów. Jeśli krzewy są zbyt gęste, można je nieco odchudzić, usuwając słabe, cienkie gałązki, które leżą na ziemi lub krzyżują się z innymi gałęziami. 

Cięcie sanitarne róż latem należy wykonywać w następujący sposób:

  • Usuń wszystkie martwe, uszkodzone i chore pędy.
  • Skróć zdrowe pędy o około 1/3 ich długości.
  • Wytnij pędy, które rosną do środka krzewu, aby zapewnić przewietrzanie.
  • W razie potrzeby usuń odrosty korzeniowe.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: New Africa / Adobe Stock

Autor
Letnie cięcie róż: krok po kroku | Zadbaj o swoje róże po kwitnieniu!
Letnie cięcie róż: krok po kroku | Zadbaj o swoje róże po kwitnieniu!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl