Logo
Logo

Przycinanie róż – zrób to dobrze i w odpowiednim terminie. Te zasady musisz znać

Przycinanie róż jest konieczne, by rośliny zdrowo rosły i tworzyły piękne kwiaty. Wymagają tego wszystkie róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne czy też miniaturowe. Trzeba to robić regularnie, prawidłowo i w odpowiednim terminie.

Dowiedz się, po co, jak i kiedy przycinać róże. Podpowiadamy, jak obserwować naturę, by nie przegapić najlepszego terminu. Sprawdź!

Streszczenie artykułu
Przycinanie róż to kluczowy element pielęgnacji tych kwiatów, którego celem jest zapewnienie im zdrowia i piękna. Proces ten zależy od typu róży i powinien być przeprowadzany w odpowiednim czasie. Róże rabatowe, pnące i parkowe przycina się na wiosnę, natomiast róże okrywowe, miniaturowe i angielskie - wczesną wiosną lub późną jesienią. Przycinanie róż rabatowych polega na usunięciu starych i zaschniętych pędów oraz skróceniu zdrowych do 3-5 pąków. Róże pnące wymagają jedynie usunięcia zaschniętych i zimowych pędów, natomiast róże parkowe przycina się na wysokości 10-15 cm od ziemi. Róże okrywowe i miniaturowe przycinamy skracając pędy do 10 cm, a róże angielskie - do 2/3 wysokości. Przycinanie róż jest niezbędne do zapewnienia im odpowiedniego wzrostu i obfitego kwitnienia. Należy jednak pamiętać o dezynfekcji narzędzi przed przycinaniem, aby uniknąć przenoszenia chorób.
W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:
 • Kiedy przycinać róże?
 • Po co przycinać róże?
 • Jak przycinać poszczególne rodzaje róż?
  • Róże wielkokwiatowe
  • Róże rabatowe
  • Róże pnące
  • Róże okrywowe
  • Róże pienne
  • Róże miniaturowe

Kiedy przycinać róże? Wiosną, latem czy jesienią?

Cięcie róż przeprowadzamy raz w rokuna wiosnę przed wytworzeniem nowych pędów. Zwykle przeprowadza się je w połowie kwietnia, choć niekiedy cięcie można rozpocząć już pod koniec marca, po ustąpieniu najsilniejszych mrozów. Terminy te są jednak jedynie wskazówką – nie powinniśmy się ich sztywno trzymać, gdyż ostatnie kilka sezonów doskonale pokazało, że pogoda jest nieprzewidywalna i wiosna "przychodzi" wtedy, gdy tego chce, a nie wtedy kiedy wskazuje na to data w kalendarzu.

Ważne jest, aby róże przyciąć w czasie uśpienia, jeszcze przed ruszeniem wegetacji – w tym celu trzeba regularnie obserwować rośliny. Na zdjęciu powyżej doskonale widać pędy tuż przed rozpoczęciem wegetacji – mają lśniące, nabrzmiałe pąki. Cięcie róż przeprowadzamy w dzień suchy i słoneczny. Obserwuj budzącą się do życia przyrodę. Kwitnące forsycje to znak, że można już przycinać róże!

W ciągu sezonu systematycznie usuwamy przekwitłe kwiatostany oraz odrosty korzeniowe roślin. Na jesieni nie przycinamy róż – usuwamy jedynie ich martwe gałęzie i zwiędłe kwiaty.

Gdy zakwitną forsycje zacznij ciąć róże
Fot. Pixabay

Przytnij róże dopiero wtedy, gdy zakwitną forsycje!

Skuteczny sposób na szkodniki w ogrodzie. To nie sekret – ten 1 preparat zwalczy je wszystkie
Przeczytaj także
Skuteczny sposób na szkodniki w ogrodzie. To nie sekret – ten 1 preparat zwalczy je wszystkie

Po co przycinać róże? Czy cięcie jest konieczne?

Cięcie róż jest zabiegiem niezbędnym. Pozwala ono utrzymać roślinę w pożądanym kształcie oraz usunąć martwe i chore pędy. Ma także pozytywny wpływ na wzrost i obfite kwitnienie. Zaniechanie cięcia spowoduje nadmierny wzrost pędów, zbyt duże ich zagęszczenie oraz coraz słabsze kwitnienie.

Cięcie wpływa także na wielkość i liczbę kwiatów oraz porę kwitnienia róż. Krzewy róż słabiej przycinanych zakwitną wcześniej, będą miały więcej kwiatów, jednak będą one drobne, a pędy słabsze i krótsze.

Intensywne cięcie powoduje późniejsze kwitnienie, jednak kwiaty będą większe, a pędy grubsze i dłuższe.

Jak przycinać różne grupy róż?

Technika cięcia róż uzależniona jest przede wszystkim od typu krzewu oraz od jego wieku. Dodatkowo tylko w przypadku róż wielkokwiatowych, wielokwiatowych i piennych (szczepionych na długiej, prostej podkładce) wymagane jest cięcie coroczne – inne grupy można ciąć rzadziej.

Zawsze staramy się aby miejsce cięcia było ukośne, 0,5-1 cm na pąkiem (oczkiem) skierowanym na zewnątrz korony. Zawsze wycinamy pędy słabe, chore, uszkodzone przez mróz lub złamane. Sekator musi być bardzo ostry, gdyż tylko taki gwarantuje gładką płaszczyznę cięcia.

Cięcie róż wielkokwiatowych

Grube pędy skracamy do wysokości 20-30 cm, zostawiając 4-6 oczek na pędzie, cieńsze pędy przycinamy na wysokość 15-20 cm, zostawiając 2-4 oczka. Słabe pędy wycinamy tuż przy korzeniu.

Cięcie róż rabatowych (wielokwiatowych)

Przycinamy na wysokości 30-60 cm (30 cm dla odmian niższych, a 60 dla odmian wysokich) zostawiając na pędach po 4-5 oczek, 5-10 pędów. Słabych pędów nie wycinamy.

Cięcie róż pnących

Pierwsze cięcie przeprowadzamy dopiero w czwartym roku. Pozostawiamy 3-5 pędów stanowiących "szkielet". Pędy boczne skracamy do długości 30-40 cm, tak aby na każdym pędzie znajdowało się 5-6 oczek.


Fot. sergio51143/Fotolia

Na pierwszy rzut oka, róża po cięciu wygląda bardzo mizernie, ale nie martw się – szybko wytworzy nowe pędy i się zagęści.

Cięcie róż okrywowych

Nie wymagają regularnego cięcia, usuwamy jedynie stare i zdziczałe pędy.
Co kilka lat można odmłodzić krzewy przycinając wszystkie pędy na wysokości 10-15 cm.

Cięcie róż piennych

Przycinamy wszystkie pędy na krótko, tak aby postały na nich 3-4 oczka. Usuwamy także wszystkie dzikie pędy (wilki), które wyrosły z korzeni lub z podkładki!

Cięcie róż miniaturowych

Krzewy przycinamy 15-20 cm nad ziemią.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Mathias Berndt / Fotolia, Andris T / Fotolia

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Kiedy przycinać róże?

  Przycinamy róże raz w roku na wiosnę, przed wytworzeniem nowych pędów, zwykle w połowie kwietnia, choć czasami można zacząć już pod koniec marca po ustąpieniu mrozów. Ważne jest, by przycinać róże w czasie ich uśpienia, jeszcze przed ruszeniem wegetacji.
 • Po co przycinać róże?

  Cięcie jest niezbędne, aby utrzymać roślinę w pożądanym kształcie, usunąć martwe i chore pędy, a także pozytywnie wpłynąć na wzrost i obfite kwitnienie. Zaniechanie cięcia może prowadzić do nadmiernego wzrostu pędów, ich zagęszczenia i słabnięcia kwitnienia.
 • Jak przycinać różne grupy róż?

  Róże wielkokwiatowe: Grube pędy skracamy do 20-30 cm, cieńsze do 15-20 cm, słabe wycinamy przy korzeniu. Róże rabatowe: Przycinamy na wysokość 30-60 cm, zostawiając 4-5 oczek na pędzie. Róże pnące: Pierwsze cięcie po 4 latach, zostawiając 3-5 głównych pędów, boczne skracamy do 30-40 cm. Róże okrywowe: Nie wymagają regularnego cięcia, co kilka lat można odmłodzić krzewy przycinając pędy na wysokość 10-15 cm. Róże pienne: Przycinamy krótko, zostawiając 3-4 oczka, usuwamy dzikie pędy. Róże miniaturowe: Krzewy przycinamy 15-20 cm nad ziemią.
Autor
Przycinanie róż – zrób to dobrze i w odpowiednim terminie. Te zasady musisz znać
Przycinanie róż – zrób to dobrze i w odpowiednim terminie. Te zasady musisz znać
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (23)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (8)