Róża (Rosa) odmiana Jam-A-Licious® (nazwa handlowa: 'Spekjam' PBR) to piękny krzew z rodziny różowatych (Rosaceae). Odmiana zaliczana grupy Hybrid-Rugosa, uzyskana w wyniku krzyżowania R. rugosa z R. virginiana.

Gęsty krzew o zwartym pokroju, obficie kwitnący i owocujący. Jednoroczne pędy niemal bez kolców, młode liście jasnozielone. Kwiaty intensywnie różowe, na stanowiskach silnie nasłonecznionych jasnoróżowe. Krzew kwitnie w czerwcu i lipcu.

Kuliste, spłaszczone owoce dojrzewają w sierpniu i wrześniu, przybierając szkarłatnoczerwone zabarwienie (są wtedy wyjątkowo ozdobne).

Wymagania i uprawa

Róża 'Jam-A-Licious' jest łatwa w uprawie, w pełni mrozoodporna, tolerująca trudne warunki siedliskowe. Wymaga zabiegów pielęgnacyjnych takich samych jak inne róże ogrodowe.

Zastosowanie

Ze względu na kompaktowy pokrój odmiana 'Jan-A-Licious' jest bardzo wszechstronna. Może być sadzona w ogrodach przydomowych, na działkach, w zieleni miejskiej i osiedlowej. Idealnie radzi sobie (i dobrze owocuje) w pojemnikach.

Ciekawostki

Hodowcą róży jest Spek Rose Breeding International B.V. (Holandia). Odmiana została wprowadzona na rynek w 2020 r.. Brała udział w Konkursie Roślin Nowości 2021, do którego została zgłoszona przez SZKÓŁKI KUROWSCY (Polska).


Tekst i zdjęcia: źródło - Konkurs Roślin Nowości 2021, Katarzyna Jeziorska