Logo
Logo

Róża 'Queen Elizabeth'

Wśród róż wielokwiatowych od wielu lat odmiana 'Queen Elizabeth' zajmuje czołową pozycję na liście najlepszych odmian o długim okresie kwitnienia i wszechstronnym zastosowaniu. Pomimo, że została wyhodowana przed niemal 70 laty, ciągle zachwyca swoim pięknem i jest łatwo dostępna w sprzedaży. Szkółki oferują ją zarówno w postaci tradycyjnego krzewu, jak i w eleganckiej formie piennej.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Różę 'Queen Elizabeth', znaną także pod nazwą The Queen Elizabeth Rose lub Queen of England, uzyskał w 1951 roku amerykański hodowca róż Walter Lammers. Powstała przez skrzyżowanie odmian róż 'Charlotte Armstrond' i 'Floradora'. Odmiana zadebiutowała w 1954 r. zdobywając złoty medal na wystawie róż w Portland.

W kolejnych latach 'Queen Elizabeth' otrzymała jeszcze ponad 10 prestiżowych wyróżnień i medali podczas konkursów i wystaw organizowanych na całym świecie!

Róża Queen Elizabeth (fot. Grzegorz Falkowski)
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Roślina tworzy okazałe krzewy o grubych, wyprostowanych pędach, pokrytych cierniami, oraz atrakcyjnych liściach – dużych, skórzastych, ciemnozielonych, z wierzchu błyszczących. Krzewy dorastają do 1-2 m wysokości.

Pąki kwiatowe zawiązują się na szczytach pędów w liczbie zwykle od 3 do 5. Kwiaty w pąkach są szlachetne, ostre, mają około 5,5 cm wysokości, otwierają się w początkowo miseczkowate, potem płaskie, półpełne kwiaty, zbudowane z 30 (maksymalnie 40) płatków.

Płatki odmiany 'Queen Elizabeth' są czysto różowe, o lekko pofalowanych brzegach, ułożone w formie rozety. W pełni rozwinięte maja do 10 cm średnicy, wydzielają przyjemny, delikatny, słodkawy zapach. Krzew zakwita w czerwcu, powtarzając kwitnienie aż do października.

Uprawa i wymagania

Róża 'Queen Elizabeth' najlepiej rośnie na glebach żyznych, piaszczysto-gliniastych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych. Wymaga pełnego nasłonecznienia, wystawy południowej.

Podlewanie krzewów w okresie suszy oraz obcinanie przekwitłych kwiatów sprzyja obfitemu i długotrwałemu kwitnieniu. Zdrowe liście długo utrzymują się na pędach dzięki tolerancji na choroby grzybowe, zwłaszcza na mączniaka prawdziwego i czarną plamistość. Kopczykowane jesienią krzewy dobrze zimują w warunkach klimatycznych polski.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Queen Elizabeth' jest bardzo ceniona przez miłośników róż i można ją spotkać sadzoną niemal wszędzie – na rabatach, kwietnikach, klombach, w ogrodach prywatnych, osiedlowych oraz zieleni miejskiej i osiedlowej.

Odmiana doskonale nadaje się do tworzenia zarówno jednorodnych grup jak i kompozycji z innymi krzewami oraz bylinami.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Róża 'Queen Elizabeth'
Róża 'Queen Elizabeth'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (23)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (16)