Róża (Rosa) odmiana 'Księżna Helena Radziwiłłowa' to piękny krzew ozdobny z rodziny różowatych (Rosaceae). Jest mieszańcem róży preriowej (R. setigera) i perskiej (Hulthemia persica) (rodzicami są odmiany 'The Sun & The Heart' x 'Erinnerung an Brod').

Odmiana zostanie oficjalnie zaprezentowana i ochrzczona przez Polskie Towarzystwo Różane 3 lipca 2021 roku. Uroczystość jest organizowana z okazji upamiętnienia 200. rocznicy śmierci założycielki ogrodu Arkadia – księżnej Helenie Radziwiłłowej. Jej hodowcą jest Łukasz Rojewski.

Różę tą wyróżnia niski wzrost – dorasta do 60 cm. Wytwarza wyprostowane, długie łodygi i posiada typowe dla róż, skórzaste liście o barwie szarozielonej.

Kwiaty 'Księżnej Heleny Radziwiłłowej' są bardzo duże, pełne i posiadają kolor przysparzający trudności do opisania, ponieważ klasuje się pomiędzy purpurą, a fuksją/magentą. Róża posiada silny i trwały zapach (typowy dla róż damasceńskich).

Krzew kwitnie wczesnym latem (V/VI-VII) i dobrze powtarza kwitnienie.

Wymagania i uprawa

Róża 'Księżna Helena Radziwiłłowa' jest wybitnie odporna na mrozy i nie wymaga okrywania na zimę. Jej wymagania glebowe i zabiegi pielęgnacyjnie nie odbiegają od pozostałych róż ogrodowych.

Zastosowanie

Niskie odmiany róż ogrodowych wspaniale sprawdzają się na rabatach bylinowych, gdzie otoczone mogą być kolorowymi szałwiami, kocimiętkami, lawendami czy perowskiami. Nadają się do uprawy w pojemnikach, przy czym w tym wypadku, w trakcie mroźniejszych zim należy je osłaniać.

Róża 'Księżna Helena Radziwiłłowa' to piękny kwiat cięty do letnich bukietów.

Zdjęcia: materiały prasowe Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach