Logo
Logo

Jak dbać o bukiet róż?

Bukiet róż to niezwykle efektowny upominek i wspaniała ozdoba domu. Dlatego warto zadbać, aby róże w wazonie postały jak najdłużej, zwłaszcza że są to jedne z najtrwalszych kwiatów ciętych. Warto pamiętać, że w taki sam sposób można zadbać o bukiet róż kupionych w kwiaciarni, jak i róże cięte z naszego ogrodu. Co zrobić, żeby róże dłużej stały w wazonie?

Przygotowaliśmy dla was kilka podstawowych zasad, jak dbać o bukiet róż, by cieszył oczy jak najdłużej. Okazuje się, że wystarczy kilka prostych zabiegów, a jedną z kluczowych kwestii jest m.in. odpowiednie stanowisko

Jak dbać o bukiet róż?

Przytnij łodygi

Jedną z najważniejszych rzeczy, którą trzeba zrobić, aby róże w wazonie postały dłużej, jest przycięcie łodyg. Należy uciąć pędy ostrym nożem pod dużym skosem (im większy, tym lepiej), aby zwiększyć powierzchnię wchłaniania wody i składników pokarmowych. Dodatkowo warto usunąć wszystkie liście, które po wstawieniu kwiatów do wazonu znalazłyby się w wodzie. Zanurzone liście szybko zaczną gnić, zanieczyszczając wodę, co osłabi róże cięte, powodując ich przedwczesne więdnięcie.

Napełnij wazon wodą

Woda powinna być zimna i czysta w ilości takiej, aby znaczna część łodygi była zanurzona. Warto pamiętać, aby wodę w wazonie regularnie wymieniać. Najlepiej robić to codziennie przy okazji myjąc naczynie, w którym stoi nasz bukiet róż. Brudna woda przyspiesza obumieranie roślin, a dodatkowo nieestetycznie wygląda i nieprzyjemnie pachnie.

 Dodaj składników pokarmowych

Do wody można dodać cukru, który sprawi, że róże cięte będą go pobierać i wykorzystywać, co znacznie przedłuży ich życie, a dodatkowo sprawi, że kwiaty zachowają swoją piękną barwę. Na 1 litr wody wystarczy 1 łyżeczka cukru. Jednak dużo lepszym sposobem są odżywki do kwiatów ciętych. Dodane do wody zapewnią roślinom wszystkich składników pokarmowych, wydłużając ich życie. Oczywiście należy wybierać odżywki do róż, aby ich skład był idealny skomponowany pod wymagania tych efektownych roślin.

Euroflorist Polska / Youtube

Wybierz odpowiednie stanowisko

Tak jak w przypadku roślin doniczkowych, tak i w przypadku kwiatów w wazonie ogromne znaczenie ma właściwe stanowisko. Róże w wazonie najdłużej postoją, jeśli ustawi się je w ciemnym i chłodnym, ale zacisznym miejscu. Jeśli nie ma takiej możliwości, to warto zadbać, aby róże nie były wystawione bezpośrednio na silne działanie słońca ani narażone na przeciągi, czy nagłe zmiany temperatury. Warto unikać również miejsc w pobliżu źródła ciepła (np. grzejnika) oraz dojrzewających owoców, czy starzejących się kwiatów. Wydzielają one etylen, który przyspieszy starzenia się i więdnięcie róż.

Jak ożywić zwiędłe róże w wazonie?

Zdarza się, że mimo naszych zabiegów lub na skutek ich zaniedbania róże przedwcześnie więdną i tracą swój urok. Na szczęście w takiej sytuacji można spróbować je odratować. W tym celu warto zastosować kąpiel w zimnej wodzie: róże układamy w wannie lub misce, które napełniamy zimą wodą. Zanurzone kwiaty pozostawiamy na kilka godzin w ciemnym i chłodnym miejscu. Po tym czasie można je ponownie włożyć do wazonu. Innym sposobem jest obcięcie niewielkiej, dolnej części łodygi. Ważne, aby zrobić to pod skosem, a następnie łodygi zanurzamy we wrzątku na 10 minut i wstawiamy ponownie do wazonu z zimną wodą.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Gábor Adonyi / Pixabay

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Twoja strona ogrodu