Logo
Logo

Jak dbać o bukiet róż? 4 proste kroki

Bukiet róż to niezwykle efektowny upominek i wspaniała ozdoba domu. Dlatego warto zadbać, aby róże w wazonie postały jak najdłużej, zwłaszcza że są to jedne z najtrwalszych kwiatów ciętych. Warto pamiętać, że w taki sam sposób można zadbać o bukiet róż kupionych w kwiaciarni, jak i róże cięte z naszego ogrodu. Co zrobić, żeby róże dłużej stały w wazonie?

Okazuje się, że wystarczy pamiętać o zaledwie 4-ech podstawowych krokach, jeśli chcemy dobrze zadbać o bukiet róż. Między innymi należy zwrócić uwagę na łodygi naszych kwiatów oraz zadbać o wodę, w której ustawimy bukiet. Sprawdź, co dokładnie i kolejno robić!

Co robić, by odpowiednio zadbać o bukiet róż?

Krok 1. Przytnij łodygi

Jedną z najważniejszych rzeczy, którą trzeba zrobić, aby róże w wazonie postały dłużej, jest przycięcie łodyg. Należy uciąć pędy ostrym nożem pod dużym skosem (im większy, tym lepiej), aby zwiększyć powierzchnię wchłaniania wody i składników pokarmowych. Dodatkowo warto usunąć wszystkie liście, które po wstawieniu kwiatów do wazonu znalazłyby się w wodzie. Zanurzone liście szybko zaczną gnić, zanieczyszczając wodę, co osłabi róże cięte, powodując ich przedwczesne więdnięcie.

Krok 2. Napełnij wazon wodą

Woda powinna być zimna i czysta w ilości takiej, aby znaczna część łodygi była zanurzona. Warto pamiętać, aby wodę w wazonie regularnie wymieniać. Najlepiej robić to codziennie przy okazji myjąc naczynie, w którym stoi nasz bukiet róż. Brudna woda przyspiesza obumieranie roślin, a dodatkowo nieestetycznie wygląda i nieprzyjemnie pachnie.

Krok 3. Dodaj składników pokarmowych

Do wody można dodać cukru, który sprawi, że róże cięte będą go pobierać i wykorzystywać, co znacznie przedłuży ich życie, a dodatkowo sprawi, że kwiaty zachowają swoją piękną barwę. Na 1 litr wody wystarczy 1 łyżeczka cukru. Jednak dużo lepszym sposobem są odżywki do kwiatów ciętych. Dodane do wody zapewnią roślinom wszystkich składników pokarmowych, wydłużając ich życie. Oczywiście należy wybierać odżywki do róż, aby ich skład był idealny skomponowany pod wymagania tych efektownych roślin.

Krok 4. Wybierz odpowiednie stanowisko

Tak jak w przypadku roślin doniczkowych, tak i w przypadku kwiatów w wazonie ogromne znaczenie ma właściwe stanowisko. Róże w wazonie najdłużej postoją, jeśli ustawi się je w ciemnym i chłodnym, ale zacisznym miejscu. Jeśli nie ma takiej możliwości, to warto zadbać, aby róże nie były wystawione bezpośrednio na silne działanie słońca ani narażone na przeciągi, czy nagłe zmiany temperatury. Warto unikać również miejsc w pobliżu źródła ciepła (np. grzejnika) oraz dojrzewających owoców, czy starzejących się kwiatów. Wydzielają one etylen, który przyspieszy starzenia się i więdnięcie róż.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Gábor Adonyi / Pixabay

Autor
Jak dbać o bukiet róż? 4 proste kroki
Jak dbać o bukiet róż? 4 proste kroki
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl