Róża (Rosa) odmiana Incredible Fruity (nazwa handlowa: 'Bozmilefra' PBR) należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Odmiana z serii róż rabatowych INCREDIBLE ROSES® uprawianych dla aromatycznych, jadalnych kwiatów. 

Krzew dorasta do 80 cm wysokości, kwitnie bardzo intensywnie w czerwcu i powtarza kwitnienie w sierpniu. Kwiaty mają 7 cm średnicy, są pełne, ciemnoróżowe, zbudowane średnio ze 138 małych płatków wydzielających owocowy zapach i są jadalne. 

Wymagania i uprawa

Wymaganiami nie odbiega od innych róż rabatowych. Jest odporna na mróz. Wiosną krzewy należy przyciąć na 1/3 ich wysokości.

Zastosowanie

Odmiana 'Incredible Fruity' nadaje się do uprawy w gruncie i pojemnikach. Co więcej, jej piękne kwiaty są jadalne – nadają się do dekoracji ciast, deserów, sałatek i innych potraw, można je też przerabiać na konfitury, syropy lub wodę różaną. W smaku przypominających maliny.

Płatki zawierają substancje korzystne dla zdrowia, m.in. witaminę C, przeciwutleniacze, olejki eteryczne. Odmiana nadaje się do uprawy w gruncie i pojemnikach. 

Ciekawostki

Róża 'Incredible Fruity' otrzymała Wyróżnienie LAUREAT INTERNETOWEGO KONKURSU na Konkursie Roślin Nowości 2021, do którego została zgłoszona przez GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE ŁAZUCCY (Polska). Hodowca tej odmiany to Pheno Geno Roses, (Serbia/Holandia). Roślina została wprowadzona na rynek już w 2019 r..


Tekst i zdjęcia: źródło - Konkurs Roślin Nowości 2021, Katarzyna Jeziorska