Róża (Rosa) odmiana 'Duke of Edinburgh' to piękny krzew ozdobny z rodziny różowatych (Rosaceae). W Polsce może być spotykana pod nazwą Książę Edynburga.

Róża ta jest średniej wielkości krzewem. Może dorastać do ok. 100-120 cm wysokości i 60 cm szerokości. Posiada nieco większe od przeciętnych,  liście.

Na długich pędach wytwarza grona dużych, kulistych kwiatów o pełnej budowie i głębokim, ciemno-różowym kolorze z charakterystycznymi, białymi, podłużnymi plamkami na płatkach (często w postaci linii). Odmiana ta ma delikatny zapach.

Wymagania i uprawa

Róża najpiękniej kwitnie na stanowisku słonecznym, ale dobrze radzi sobie również w półcieniu. 'Duke of Edinburgh' wymaga średnio wilgotnego podłoża. Pomimo swojej mrozoodporności (strefa 6b) młode osobniki warto osłaniać i chronić przed mrozami.

Zabiegi pielęgnacyjne, o których musimy pamiętać, są takie same jak w przypadku innych róż ogrodowych – musimy podlewać je w miarę potrzeb, odpowiednio nawozić, systematycznie usuwać ich przekwitłe kwiaty, a na wiosnę odpowiednio przycinać.

Zastosowanie

Róża 'Duke of Edinburgh' to doskonały krzew do ogrodu. Dobrze sprawdzi się na rabatach bylinowych w sąsiedztwie szałwii i kocimiętek, koło większych krzewów uwydatniających jej urodę takich jak niskie odmiany świerków, jałowców czy hortensje. Nadaje się też do uprawy w pojemnikach – większych donicach i skrzyniach. Roślina może być wykorzystywane w bukieciarstwie jako kwiat cięty.

Ciekawostki

Różę 'Duke of Edinburgh' oficjalnie zaprezentowano w roku 2021. Została ona podarowana rodzinie królewskiej Wielkiej Brytanii w ręce Królowej Elżbiety II, jako forma upamiętnienia śp. Filipa, księcia Edynburga. Znalazła się w kolekcji ogrodu królewskiego. (Obejrzyj film z przebiegu wydarzenia TUTAJ)

Tekst: Katarzyna Jeziorska, źródło: World of Roses, zdjęcia: Harkness Roses